Відомство ухвалило два національні класифікатори від Міністерства охорони здоров’я. Їх будуть застосовувати медпрацівники, щоб кодувати діагнози та медичні інтервенції в системі е-health.
Також два національних класифікатори будуть використовуватися в обов’язковому порядку в усіх закладах охорони здоров’я. Це:
- НК 025:2019 «Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я» (КХСПОЗ);
- НК 026:2019 «Класифікатор медичних інтервенцій» (КМІ).
У випадку, коли людина потрапляє до лікарні, вона завжди має певну причину. Хворому ставлять діагноз, надають лікування, беруть аналізи або здійснюють оперативне втручання. Кожен з цих показників необхідно правильно відобразити в електронній системі охорони здоров’я. Наприклад, у Класифікаторі хвороб і споріднених проблем є більше 18 000 причин, чому людина може перебувати в лікарні або прийти на прийом до лікаря. Запровадження цієї системи допоможе уніфікувати дані, а також зібрати статистику в електронному вигляді.
Під час кодування діагнозу та інтервенцій, кожен випадок буде відноситися до своєї діагностично спорідненої групи, на основі якої і буде проходити фінансування від НСЗУ.
КХСПОЗ допоможе у запровадження в нашій державі системи фінансування закладів охорони здоров’я, що надають спеціалізовану меддопомогу.
В основі КХСПОЗ лежить МКХ-10 ВООЗ. Це надає можливість переглядати та порівнювати статистичні данні щодо захворюваності та смертності на міжнародному рівні.
Класифікатор медичних інтервенцій (КМІ) містить перелік втручань, які можуть здійснюватися хворому в медзакладах будь-якої форми власності. Суміжні медвтручання, стоматологічні послуги і процедури, які виконуються за межами операційної, також наявні у класифікаторі. За своєю структурою класифікатор побудований на основі анатомічного принципу. Його розділи збігаються з назвами розділів у МКХ-10 ВООЗ, що забезпечує узгодженість у класифікації хвороб.
КМІ необхідний для стандартизації кодування медичних втручань в первинній меддокументації та даних е-health.
КХСПОЗ гармонізували з Міжнародним статистичним класифікатором хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я Десятого перегляду, Австралійська модифікація (ICD-10-AM), яку розробив Австралійський консорціум з розробки класифікацій (ACCD), а КМІ –з Австралійським класифікатором медичних інтервенцій (ACHI).
Завдяки спільному проєкту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», у якому бере участь МОЗ України та Світовий банк, було здійснено переклад та адаптацію обох класифікаторів для їх запровадження в Україні.
Джерело: Урядовий портал