У Німеччині запрацював закон про обов’язкову вакцинація від кору. Що думають про нього лікарі та пацієнти?

356

З 1 березня 2020 року у Німеччині діє закон про обов’язкову вакцинацію від кору. У разі відмови від щеплення, людина має сплатити грошовий штраф. Діти без щеплення тепер не можуть відвідувати дитячі садки.

Вакцинація від кору

«Ми, педіатри, звичайно, дуже раді, що такий закон був прийнятий. З ним ми пов’язуємо великі надії, що ми, нарешті, зможемо заповнити всі прогалини, а вони ще є в статистиці щеплень від кору», – сказав в інтерв’ю DW Херман Йозеф Каль, дитячий лікар і представник Союзу педіатрів Німеччини.

Чому потрібна обов’язкова вакцинація від кору? Аргументи “за”

В якійсь мірі – це знакова подія, адже до прийняття закону обов’язкової вакцинації в Німеччині не було. Однак, як підкреслює німецький педіатр, Німеччина далеко не перша країна, яка прийняла такі заходи: у Франції, в Італії і в низці інших країн обов’язкова вакцинація вже практикується.

Слід зазначити, що більшість дітей в Німеччині все ж мають щеплення. Найбільш повну картину можна отримати по першокласникам: паспорт щеплень є приблизно у 92% “першачків” в Німеччині. Цікаво, що рівень охоплення вакцинації майже за всіма базовими щепленнями за останні 4 роки знизився. Виняток становить тільки щеплення від кору. Близько 97% дітей мають первинне щеплення, але менше 92% пройшли повторну вакцинацію. Це останні дані Інституту Роберта Коха щодо вакцинації дітей, які пішли в школу в 2017 році.

Саме тому недостатньо високі показники з повторних щеплень і спалахи кору, які спостерігалися в останні роки по всьому світу, є для більшості німецьких лікарів вагомими аргументами на користь нового закону. Адже кір – вкрай заразна важка хвороба вірусного походження.

«Сама хвороба, а також її наслідки можуть призвести до летальних випадків. Без вакцинації ми ризикуємо здоров’ям і навіть життям дітей. Тому більшість німецьких лікарів виступають за обов’язкову вакцинацію», – говорить представник Союзу педіатрів Німеччини.

Що кажуть критики закону?

Корнелія Беч, провідний науковий співробітник Центру емпіричних досліджень в області економіки і науки про поведінку (CEREB) при Ерфуртському університеті, зі своїми колегами вже в 2019 році направила лист з критикою ініціативи в Бундестаг.

Вона та її колеги, що підписали листа не вірять в те, що обов’язкова вакцинація проти кору підвищить реальні показники. Крім того, Корнелія Беч побоюється негативних психологічних наслідків від запровадження обов’язкової вакцинації тільки від однієї хвороби. Вона вважає, що це призведе до посилення опору групи антивакцинальників, а також до того, що до рекомендованих, але не обов’язкових щеплень, ослабне інтерес та увага. А це може завдати шкоди загальній програмі вакцинації населення країни.

Перш ніж вводити такий закон, варто було б провести превентивну роботу з населенням, кажуть критики. Ще один аргумент: найбільш уразлива група – дорослі люди, які народилися після 1970 року, – взагалі не охоплена. Жителям країни, що народилися в 1970-80-і роки, робили тільки одне щеплення від кору. Пізніше з’ясувалося, що в цьому випадку у 5-10% людей імунітет не виробляється.

«Так, певну групу закон не охоплює, але такі щеплення, як сказано в документі, є обов’язковими і для співробітників дитсадків і ясел, шкільних вчителів, медперсоналу», – погоджується Херман Йозеф Каль. 

Для викладачів, які будуть влаштовуватися на роботу в школу, наявність щеплення від кору – обов’язкова умова. Вчителі, які вже працюють в школі, повинні будуть пред’явити паспорт щеплень до 31 липня 2021 року. В іншому випадку буде накладена заборона на професійну діяльність.

У Німеччині є і радикальні антивакцинальники, які впевнені в шкоді вакцинації і змові фармацевтичних концернів з метою наживи. Їх в країні небагато: чисельність цієї групи, за оцінками експертів, не перевищує 2% населення.

«Діти, які не мають щеплення від кору, не зможуть відвідувати дитячі садки, але антивакцинальники знайдуть інші можливості, куди віддати свою дитину. Зі школою же все інакше. У Німеччині обов’язкове відвідування школи, тому кожна дитина піде в школу», – підкреслює німецький лікар.

Навіть ті діти, які не зможуть пред’явити доказ того, що їм було зроблено щеплення від кору, до школи будуть допущені. Директори шкіл зобов’язані повідомляти про них в відомство санітарного нагляду. Якщо батьки відмовляються вакцинувати своїх дітей, які відвідують дитсадок або школу, штраф може досягати 2500 євро.

А що у нас?

В Україні також обов’язковою для дітей є вакцинація від кору для відвідування дошкільних навчальних закладів та шкіл. Епідемія кору в Україні вирує вже кілька років, наша країна перша в Європі за кількістю хворих на кір та є одним із головних осередків кору у світі. Однак, в країні досі багато людей, що не бажають вакцинуватися та вакцинувати дітей, навіть не зважаючи на статистику смертності від кору.

Очевидно, що необхідні більш радикальні міри в боротьбі з цим небезпечним захворюванням, та чи може стати вагомим стимулом штраф за відмову від вакцинації? Дані країн, де така система працює говорить, що цей метод покращує загальний рівень охоплення вакцинацією.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я