Згідно Програми медичних гарантій, починаючи з 1 квітня 2020 року до 31 січня 2021 року було створено більше 23 млн направлень.
Під час стрімкої трансформації системи охорони здоров’я, вкрай важливою є взаємодія між всіма ланками медсфери. Це також стосується й е-направлень. У випадку, коли лікуючий лікар призначає пацієнту певні обстеження, то він повинен самостійно створили відповідне електронне направлення, а не відправляти людину за ним до лікаря сімейної медицини. Лікарі-спеціалісти мають право та технічну можливість самостійно створювати направлення в електронній системі здоров’я.
Це значно економить час для пацієнта, бо йому не потрібно звертатися до сімейного лікаря. Також це є «плюсом» і для терапевта/сімейного лікаря, бо він може зосередитися на прийомі пацієнтів та наданні допомоги.
У НСЗУ сповістили, що у період з 1 квітня 2020 по 31 січня 2021 року створено понад 23 мільйони направлень, з яких більше 4 млн в електронній системі охорони здоров’я створено на візуалізацію, понад 3 мільйони – на лабораторну діагностику.
Зазначається, що вже здійснено 47% направлень на візуалізацію та 54% направлень на лабораторну діагностику. До візуалізації належать такі обстеження: УЗД, МРТ, КТ, ангіографія, енцефалографія та багато інших. Лабораторна діагностика передбачає біохімічні, бактеріологічні, імунологічні, генетичні, цитологічні, вірусологічні та інші дослідження біоматеріалу пацієнтів.
Згідно результатів даних обстежень лікар може виявити хворобу, поставити діагноз та прописати лікування. Якщо пацієнт має е-направлення від лікаря, то такі дослідження є безкоштовними для нього, незалежно від того, чи проходить він амбулаторне або стаціонарне лікування.
Лікар самостійно визначає доцільність того чи іншого обстеження. Пацієнт не може вимагати від лікаря направлення на аналізи за власним бажанням. Якщо людина прагне зробити деякі дослідження самостійно та у неї відсутня рекомендація лікаря, вона може оплати їх власним коштом через касу медзакладу.
Також у НСЗУ навели ТОП-5 послуг, які найчастіше виконувалися за направленням – рентгенографія грудної клітки, клінічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, УЗД черевної порожнини та електрокардіограма. Зазначається, що рентген грудної клітини за е-направленням зробили 720 тис. громадян, майже 167 тисяч пацієнтів пройшли УЗД черевної порожнини, 146 тисяч пацієнтів зробили ЕКГ за направленням.
Пацієнт отримує е-направлення від того лікаря, який потребує для оцінки його стану певного обстеження. Це може бути лікар первинки або той, що надає спецмеддопомогу.