Національна служба здоров’я України 5 червня завершила укладання договорів із закладами первинної медичної допомоги. У перше «вікно можливостей» заскочили 149 закладів «первинки» з 21 регіону України, які обслуговують 8 млн українців. З липня «гроші ходитимуть за пацієнтом» у всіх медичних закладах Києва, Вінниці, Полтави, Черкас, Кривого Рогу та Кременчука. В інших регіонах спостерігається часткове приєднання лікувальних закладів. Наприклад, на Кіровоградщині підписала договір лише одна установа, на Миколаївщині — 2, на Львівщині та Харківщині — по 3. За словами Голови НСЗУ Олега Петренка, у другому півріччі на фінансування закладів первинної медичної допомоги, з якими укладено договори, виділено близько 1,5 млрд грн. Решта, як і раніше, фінансуватимуться за рахунок субвенції, але мають виконати всі умови та підписати договір зі службою до кінця 2018 року.
Ті заклади «первинки», із якими підписано договори, з 1 липня 2018 року працюватимуть за новими правилами. Сімейні лікарі, терапевти і педіатри отримають чіткий перелік послуг, а держава оплачуватиме їх відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів. Зокрема, до послуг лікаря первинної медичної допомоги входитимуть профілактичні огляди для пацієнтів із 7 груп ризику, 8 основних аналізів і досліджень, профілактичні щеплення, діагностика та лікування найпоширеніших хвороб, травм, отруєнь, патологічних станів, спостереження неускладненої вагітності та супровід хронічних хворих. Повний перелік послуг прописано в Наказі МОЗ від 19.03.2018 р. №504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги».
У Міністерстві наголошують: НСЗУ має право розірвати договір із медичним закладом у випадку анулювання ліцензії або отримання висновків про порушення ним галузевих стандартів під час дії договору, а також залучення підрядників або працівників, які не повинні надавати такі послуги. Також договір буде розірвано, якщо з’ясується, що установа надала недостовірні відомості щодо наявного в неї оснащення або працівників та підрядників.
Для тих, хто не встиг заскочити в перше «вікно можливостей», наприкінці липня буде оголошено другу хвилю підписання договорів. Для того щоб підписати договір із НСЗУ й отримувати фінансування за новою моделлю, медзаклади мають стати комунальними некомерційними підприємствами, підключитися до електронної системи охорони здоров’я та підписувати декларації з пацієнтами про вибір лікаря первинної медичної допомоги.
За матеріалами офіційного веб-сайту МОЗ України