Стратегічна консультативна група ВООЗ з імунізації (SAGE) оновила рекомендації з вакцинації. Тепер пропонується вакцинувати вагітних жінок від коронавірусу одразу після медиків та людей похилого віку. Про це повідомляє портал Vademecum.
Зазначається, що 19 липня Всесвітня організація охорони здоров’я оновила дорожню карту за пріоритетними групами вакцинації від COVID-19 в умовах обмежених поставок вакцин.
У попередній версії дорожньої карти вакцинації (її оприлюднили у листопаді 2020 року), SAGE обмежилася уточненням, що хворі на COVID-19 вагітні мають підвищений ризик тяжкого перебігу хвороби, особливо за наявності супутніх захворювань. Також у SAGE тоді повідомлялося, що у вагітних при коронавірусній інфекції зростає ризик несприятливих наслідків при пологах.
Згідно з новою редакцією дорожньої карти вакцинації, у ВООЗ конкретизували групу вагітних жінок з підвищеним ризиком ускладнень від COVID-19:
- вік старше 35 років;
- високий індекс маси тіла;
- супутні захворювання (наприклад, діабет, гіпертонія).
Повідомляється, що всі вагітні жінки, які хворіють на COVID-19, належать до групи ризику через тяжкість перебігу захворювання. У таких пацієнток зростає ймовірність госпіталізації до відділення інтенсивної терапії та необхідності підключення до апарату ШВЛ, а також передчасних пологів. Зростає й вірогідність того, що дитині після народження знадобиться інтенсивна терапія, якщо її матір була хвора на COVID-19.
У ВООЗ підкреслили, що імунізація не має ризику для вагітних жінок. Раніше SAGE вказувала на недостатність даних, які це підтверджують. Наразі дані фармаконагляду за двома мРНК-вакцинам (Pfizer/BioNTech та Moderna) не виявили окремих наслідків, пов’язаних з безпекою вакцини при її використанні для вагітних.
Також повідомляється, що дані з реактогенності та побічних ефектів від зазначених вакцин у вагітних аналогічні до тих, які виникають в інших осіб.
Раніше ВООЗ включала вагітних до III етапу епідсценаріїв дорожньої карти вакцинації, згідно з яким їх потрібно імунізувати, коли препарати стануть доступні для 21-50% населення тієї чи іншої країни.
Наразі вагітні жінки входять до II етапу епідеміологічного сценарію (коли вакциновано 11-20% населення). Слід зазначити, що до I етапу (рівень вакцинації 1-10%) належать працівники охорони здоров’я з високим ризиком інфікування та літні люди, які досягли певного віку.
Нагадаємо, що у Міністерстві охорони здоров’я пояснили, чи потрібно робити щеплення від COVID-19 вагітним.