Україна не готова до інтернет-торгівлі ліками

497

Громадська спілка «Аптечна професійна асоціація України» письмово звернулася до МОЗ з проханням не розглядати питання дозволу торгівлі ліками через інтернет. На її думку, легалізація oнлайн-продажу лікарських препаратів погіршить ситуацію з обігом фальсифікатів на фармацевтичному ринку. Причина звернення — активізація лобізму громадськими організаціями (зокрема й тими, що не мають жодного відношення до аптечної діяльності) необхідності впровадження інтернет-торгівлі лікарськими засобами.

Відповідно до Постанови КМУ від 30.11.2016 р. №929 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)» інтернет-торгівля ліками заборонена. Незважаючи на це, Державна фіскальна служба України фіксує випадки продажу фальсифікованих препаратів саме через інтернет. «Легалізація oнлайн-продажу тільки погіршить ситуацію та надасть можливість псевдоаптекам успішно торгувати неякісними лікарськими засобами без дотримання жодних вимог законодавства. За даними ВООЗ, саме через інтернет-торгівлю в багатьох країнах реалізується найбільша кількість неякісних і фальсифікованих ліків», — стверджують в АПАУ.

У спілці наголошують: ліцензійними умовами передбачено, що аптека — це зак­лад охорони здоров’я, який для ведення діяльності повинен мати визначену матеріально-технічну базу, достатню кількість персоналу з фармацевтичною освітою, дотримуватися санітарних норм, здійснювати закупівлю лікарських засобів винятково в ліцензованих оптових компаній, забезпечувати належні умови їх зберігання, визначені виробником, вести облік, здійснювати утилізацію медикаментів тощо. Спрощення процедури отримання споживачем лікарського засобу (зокрема через інтернет) може нівелювати всі вищезазначені норми, а також збільшити відсоток самолікування, який сьогодні і так є дуже високим. Доз­віл онлайн-торгівлі стане передумовою збільшення кількості суб’єктів господарювання, котрі застосовуватимуть спрощену систему оподаткування, що ускладнює відслідковування ланцюга потрапляння лікарського засобу від виробника до споживача. Відсутність норми Закону, котра зобов’язувала б усіх суб’єктів, що займаються роздрібною торгівлею лікарськими засобами, застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) та видавати покупцю фіскальний чек, збільшить відсоток порушення прав споживачів, які в разі придбання неякісних ліків будуть обмежені в можливості захистити свої права.

Враховуючи ці чинники, АПАУ вважає: початок обговорення питання дозволу інтернет-торгівлі лікарськими засобами можливий тільки після запровадження QR-кодування ліків, електронного рецепта та страхової медицини, а також зобов’язання всіх суб’єктів господарювання, що займаються роздрібною торгівлею лікарськими засобами, застосовувати РРО.

За матеріалами офіційного веб-сайту АПАУ

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я