Моніторингова місія ВООЗ з оцінки реагування на спалах поліомієліту, яка працювала в Україні з 19 по 28 квітня, звітувала про ймовірне припинення поширення вакциноспорідненого поліовірусу в державі.
За цей період експерти відвідали 5 областей, де визначили рівні чутливості системи епіднагляду та імунітету населення.
«Наші висновки такі: передача вірусу поліомієліту в Україні, ймовірніше за все, припинилася. При цьому ми занепокоєні прогалинами в програмах імунізації й епіднагляду, що лишають Україну в зоні високого ризику появи нового спалаху. Україна зобов’язана забезпечити повноцінну програму рутинної імунізації», — зазначив координатор оцінки з реагування на спалах поліомієліту в Україні Патрік О’Коннор.
За його словами, згідно з міжнародними вимогами щодо реагування на спалах один раз на 3 місяці країну має відвідувати група зовнішніх експертів. В Україні вже зареєстровано дві нові бівалентні поліовакцини, які будуть поставлені Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ). Заступник Голови представництва ЮНІСЕФ в Україні Руді Лухманн наголосив на таких складових здійсненої роботи:
1 Підвищення професіоналізму лікарів, які працюють з дітьми. За останні півроку більше 6 тис. медпрацівників і освітян пройшли підготовку під час 119 спеціалізованих заходів та тренінгів на тему покращення комунікації з населенням щодо питань поліомієліту й вакцинації, організованих фондом ЮНІСЕФ.
2 Проведення комунікаційної кампанії, що супроводжувала три раунди імунізації. У рамках цієї кампанії вдалося охопити майже 95% громадян. Поза увагою не залишилися ЗМІ, соціальні мережі та наочна реклама в громадському транспорті. Поінформованість населення поліпшилася порівняно з 2014 роком майже на 20%.
3 Забезпечення прозорих механізмів закупівлі якісних вакцин.
Моніторингова місія за результатами роботи надала рекомендації для збереження Україною статусу країни, вільної від поліомієліту, серед яких — необхідність проведення опитування серед медичних працівників, батьків і науковців, щоб отримати уявлення про рівень знань, ставлення до вакцинації, причини відмов, та зміцнення механізмів комунікації структур, створених у відповідь на спалах цього інфекційного захворювання.
За матеріалами прес-служби МОЗ України