Українці не йдуть до лікарів, бо вважають себе здоровими

1163

Philips в Україні спільно з Фондом Ріната Ахметова «Розвиток України» оголосили про результати дослідження оцінки здоров’я українців, проведеного в квітні 2013 року компанією GfK Ukraine. Жителі України відповіли на запитання про те, як вони оцінюють своє здоров’я, які чинники впливають на нього, що вони роблять, аби поліпшити своє самопочуття, і до яких джерел звертаються, щоб знайти інформацію про методи лікування та профілактики. Дослідження також допомогло зрозуміти, чим українці відрізняються від жителів Росії та інших країн, де було проведене аналогічне опитування; як оцінюють своє здоров’я громадяни різних областей України і визначити рівень довіри українців до сучасних медичних технологій.

Максим Кузнєцов, генеральний директор Philips в Україні, вважає, що «результати дослідження в Україні свідчать про необхідність проведення освітніх кампаній, що порушують питання своєчасної діагностики для ефективного лікування захворювань і турботи про здоров’я».

Анатолій Заболотний, директор фонду Ріната Ахметова «Розвиток України», у свою чергу зауважує: «Отримавши результати цього опитування, нас особливо стривожив факт, що більше 1/3 українців дуже рідко або взагалі ніколи не проходять профілактичні огляди: тільки 8% регулярно відвідують лікаря, а в більшості своїй звертаються до лікаря, коли є проблеми зі здоров’ям (41%) або в крайньому випадку (37%). При цьому тільки рання діагностика при онкології та своєчасне звернення до лікаря при перших симптомах туберкульозу (кашель, що триває більше 2-3 тижнів; рясне потовиділення вночі; слабкість; підвищення температури тіла до 37°С) дають можливість вчасно розпочати й успішно пройти лікування. І це не дивно, оскільки дослідження показало, що тільки 2,79% населення вважає туберкульоз потенційною загрозою здоров’ю, в той час як епідемія триває в Україні з 1995 року, а саме захворювання передається повітряно-крапельним шляхом.

Не набагато більше українці побоюються поширення онкозахворювань. Для нас це тривожний сигнал про те, що потрібно не тільки навчати лікарів-фтизіатрів, розвивати лабораторну діагностику туберкульозу, закуповувати протитуберкульозні препарати другого ряду, будувати й оснащувати онкоцентри найсучаснішим радіологічним устаткуванням, але і продовжувати інформувати населення про те, які загрози є і які можливості їх позбутися існують».

Оцінка стану свого здоров’я українцями та громадянами інших країн

Сьогодні українці в цілому позитивно оцінюють стан свого здоров’я. Так, 45% охарактеризували своє здоров’я як «скоріше хороше» і «дуже хороше», а 42% — як «ні погане, ні хороше». Росіяни оцінюють своє здоров’я аналогічним чином: 51% вважають його хорошим. У той же час жителі Києва налаштовані більш песимістично в цьому питанні, ніж українці в цілому: 21% киян оцінюють своє здоров’я як «скоріше погане» і «дуже погане», тоді як у середньому по Україні цей показник становить 13%.

Для українців найважливішими показниками, що визначають їхнє здоров’я і благополуччя, є екологія (важлива для 84%), загальний фізичний стан (80%), рівень стресу (80%) і рівень вартості життя (78%). Росіяни, на відміну від українців, більш прагматичні: 90% визначили рівень вартості життя як найважливіший фактор, що визначає їхнє здоров’я і благополуччя, 89% назвали відносини з сім’єю і друзями, і ще 89% — власне фізичний стан. Для 98% жителів США стосунки з родиною та друзями є найбільш важливими, а для жителів Німеччини — власне фізичний стан (98%). У той же час, на відміну від середньостатистичного українця, кияни високо оцінили значення власного фізичного стану (85% жителів столиці відзначили цей чинник як найважливіший), загальний фізичний стан членів сім’ї (84%) і кількість часу, проведеного з родиною і друзями ( 82%).

Порівняно з жителями інших країн, серед українців менше тих, хто усвідомлює значимість турботи про себе і визнає, що їхнє здоров’я залежить від них самих — лише 40% опитаних, тоді як у США таких респондентів 60%, Німеччині — 48%. Росіяни оцінили свою роль аналогічно до українців: 41% опитаних відзначили, що їхнє здоров’я значною мірою залежить від них самих. При цьому профілактичні медичні огляди і візити до лікаря не є популярними методами турботи про своє здоров’я: тільки 13% українців регулярно проходять профілактичні мед­огляди і 8% відвідують лікаря.

Лікарі та родичі є в рівній мірі важливими джерелами інформації про здоров’я для українців, але до лікаря вони звернуться, тільки коли з’являться проблеми. Так, 30% жителів України за інформацією про діагноз і лікування в першу чергу звертаються до лікарів, ще 29% — до друзів і родичів. Аналогічна ситуація спостерігається і в Росії: 32% росіян шукатимуть інформацію про діагноз і лікування у лікарів і стільки ж звернуться за порадою до друзів і родичів. У Німеччині 60% респондентів звернуться до лікаря і тільки 15% — до друзів або родичів.

У більшості своїй українці звертаються до лікаря, коли є проблеми зі здоров’ям (41%) або в крайньому випадку (37%). При цьому жінки відповідальніше ставляться до свого здоров’я: 48% жінок звертаються до лікаря при виникненні проблем, а чоловіки (44%) відкладають візит до лікаря аж до «крайнього випадку». Росіяни в цілому чинять аналогічно: 46% звертаються з проблемами, а 40% відкладають візит до останнього. Проактивна турбота про здоров’я більш характерна для жителів США, де тільки 13% відповіли, що проходять профілактичні огляди рідко, і для жителів Німеччини (21%).
Незважаючи на низький рівень проактивної турботи про своє здоров’я, населення України в питанні тривалості життя налаштоване помірно оптимістично: 46% респондентів розраховують прожити як мінімум 70 років, тоді як у Німеччині — 82%, в США — 81%, в Росії — 60% опитаних.

Також дослідження виявило, що більше половини українців позитивно оцінюють вплив технологій на їх стиль життя і стан здоров’я. 53% українців переконані в тому, що технології змінять їхнє життя в найближчі 10 років (для порівняння: в Росії так вважають 61% опитаних, у США — 79%, Німеччині — 67%). Майже половина українців (46%) і росіян (47%) упевнені, що медичні технології збережуть їх здоров’я до похилого віку і дозволять прожити довше.

Максим Кузнєцов так прокоментував результати опитування: «Дослідження здоров’я і благополуччя» проводилося в багатьох країнах світу, і вперше в Україні. За результатами дослідження ми побачили, що українці усвідомлюють особисту відповідальність за своє здоров’я, але в силу різних причин — у тому числі через відсутність інформації і системи профілактичних обстежень — схильні займатися самолікуванням і звертатися до лікарів, коли у них з’являються проблеми зі здоров’ям. Про необхідність проведення освітніх заходів також свідчить перелік захворювань, які українці вважають реальною загрозою своєму здоров’ю в найближчі 5 років: для 20% це грип, який набрав максимальну кількість відповідей, і лише для 6% — онкологічні захворювання, в той час, коли за даними ВООЗ рак є другою найпоширенішою причиною смертності українців. Цим дослідженням ми хочемо привернути увагу громадськості до питання своєчасної діагностики захворювань і проактивної турботи про своє здоров’я».

VZ_33-34__Страница_06_Изображение_0001

Жителі різних регіонів України ставляться до свого здоров’я по-різному

Результати даного дослідження також показали, що жителі різних регіонів по-різному оцінюють своє здоров’я, фактори, які на нього впливають, вживають різних заходів, щоб поліпшити своє самопочуття, і довіряють різним джерелам, коли шукають інформацію про діагноз і лікування.

Жителі західного регіону виявилися оптимістичнішими за жителів східного. Так, 51% жителів західного регіону і тільки 39% східного оцінили своє здоров’я в цілому позитивно. Практично половина опитаних (49%) жителів східного регіону дали середню оцінку своєму здоров’ю, оцінивши його як «ні хороше, ні погане». Українці в регіонах по-різному дбають про своє здоров’я. 49% киян, а також 59% жителів західного, 46% північного і 42% південного регіонів зазначили здорову їжу як першочергову міру збереження здоров’я; в той час як для 42% жителів східного регіону такою є відпочинок на природі; відпочинок вдома відзначили 44% жителів центрального регіону пріоритетним способом турботи про своє здоров’я.
Анатолій Заболотний відзначив, що, згідно з дослідженням, відвідування лікаря не є поширеним серед українців методом турботи про своє здоров’я. «Незалежно від регіону, українці звертаються до лікарів досить рідко. Так, тільки 6% жителів західного та південного регіонів, 7% опитаних у східному регіоні, 8% у північному регіоні і 10% жителів центрального регіону відзначили, що регулярно відвідують лікаря, піклуючись про своє здоров’я. Найбільш високий показник даного способу турботи про здоров’я в Києві: 15% зазначили, що регулярно відвідують лікаря, і таким чином стежать за власним здоров’ям. У той же час, реалізуючи дві програми у сфері охорони здоров’я — «Зупинимо туберкульоз в Україні» і «Рак виліковний», — ми бачимо, що своєчасне звернення до лікаря при перших симптомах туберкульозу (кашель, що триває більше 2-3 тижнів, рясне потовиділення вночі, слабкість, підвищення температури тіла до 37°С) та рання діагностика при онкології і дають можливість вчасно розпочати й успішно пройти лікування».

Жителі північного та західного регіонів (53% і 49% відповідно) здебільшого переконані в тому, що їхнє здоров’я практично повністю залежить від них. Кияни були більш стримані в оцінці свого впливу на власне здоров’я. Тільки 30% із них переконані, що їхнє здоров’я практично повністю залежить від них. Найбільш популярною серед киян виявилася думка, що те, як вони піклуються про себе, значно впливає на їхнє здоров’я (59%). 47% жителів південного регіону, 40% жителів центрального і стільки ж жителів східного регіону поділяють цю думку. Найбільша кількість українців, які впевнені, що вони мало що можуть зробити зі своїм здоров’ям, живе на Сході України (17%).

Жителі північного (34%), західного (34%), центрального (24%) і східного (30%) регіонів, а також кияни звертаються в першу чергу до лікарів у пошуку інформації про діагноз або лікування. Тільки для жителів південного регіону першочерговими джерелами інформації є поради друзів і родичів (48%), до лікаря в першу чергу в цьому регіоні за інформацією підуть лише 24%. Жителі столиці в цілому набагато рідше, ніж жителі інших регіонів, звертаються до друзів і родичів: лише для 11% жителів Києва характерна така поведінка. Для жителів західного регіону лікарі та друзі є рівними за значущістю джерелами інформації про здоров’я: 34% і 33% відповідно.

Незважаючи на те, що українці не схильні проактивно пік­луватися про своє здоров’я і лише невелика частина регулярно відвідує лікаря, українці помірно оптимістичні в оцінках тривалості свого життя: більшість жителів Києва (62%), Півночі (55%) та Центру (53%) планують прожити не менше 70-ти років. Серед мешканців інших регіонів таких виявилося менше: 44% жителів на Заході України, 43% на Півдні і 40% на Сході. У середньому ж по Україні до 70 років планують дожити 46%.
«Результати дослідження ставлення українців до здоров’я показали, що оцінки жителів різних регіонів країни істотно відрізняються. Кияни, наприклад, більш стримано оцінюють свої шанси вплинути на своє здоров’я, висловивши думку, що те, як вони піклуються про себе, значною мірою впливає на їхнє здоров’я. При цьому саме жителі столиці схильні більш активно піклуватися про здоров’я, регулярно відвідуючи лікаря. У той же час жителі східного і південного регіону ставляться до свого здоров’я з деякою зневагою, про що свідчить невеликий відсоток респондентів, які відзначили, що регулярно відвідують лікаря», — прокоментував результати дослідження генеральний директор Philips в Україні Максим Кузнєцов.

Тетяна СТАСЕНКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я