Сьогодні у вітчизняній медицині гуляють міфи деяких бізнесменів від дерматовенерології, котрі сплять і бачать повну руйнацію державної та комунальної системи дерматовенерологічної допомоги. Вони говорять про малочисельність дерматовенерологів у розвинених країнах та мінімальну потребу населення цих держав у безоплатній фаховій дерматовенерологічній допомозі, пропонуючи таким самим чином влаштувати дерматологічну службу в Україні. Тож навіщо нам солоденькими голосами навіювати байки про потребу «оптимізації» (читай скорочення) дерматовенерологічних кадрів, ліжок, закладів тощо?
А відповідь одна: щоб створити потужний ринок дерматовенерологічних приватних послуг і шляхом зменшення обсягів безоплатної медичної допомоги змусити пацієнтів, незалежно від майнового статусу, звертатися до приватних клінік. Прослідковується закономірність: що більша приватна клініка у пропагандиста таких новацій, то активніше виступає він за скорочення обсягів безоплатної допомоги.
Однак мусимо зазначити, що потужна система дерматовенерологічної допомоги в розвинених країнах існує, доступність до неї є досить високою. І це там, де на порядок вищий рівень життя населення і де забезпечені люди не доводять своє здоров’я до критичного стану, а звертаються до лікаря своєчасно.
Дійсно, у багатьох країнах пацієнт із численними дерматологічними проблемами звертається до лікаря загальної практики. Але підготовка цих лікарів лише з питань дерматовенерології триває від 3 до 6 місяців. А у нас – до 10 годин. За таких умов які ж функції можемо ми делегувати нашому сімейному лікарю?
Тепер проаналізуймо мережу наших дерматовенерологічних закладів та кабінетів. У жодному з них немає невиконання науково обґрунтованих (щоправда, багато років тому) показників амбулаторного прийому. Так, існують проблеми з наповненням дерматовенерологічних ліжок. Поза сумнівом, частину з них треба скоротити. Але хто і коли рахував, скільки насправді потрібно таких ліжок? З’ясувалося, що останні такі розрахунки були проведені у 1964 році.
МЕНШЕ НЕ ОЗНАЧАЄ ЛІПШЕ
Нинішнє скорочення йде волюнтаристськими методами за принципом «що менше, то ліпше». Якщо ж забезпечити наші стаціонари всіма медикаментами, передбаченими чинними стандартами та протоколами, то ліжка, які ще збереглися, відразу ж заповняться. Нашим провідникам організації дерматовенерологічної допомоги час провести медико-соціальні дослідження з питань наукового обґрунтування потреб у ній і не вводити в оману ні керівництво МОЗ, ні населення, ні лікарів. Такі розрахунки можна здійснити протягом щонайбільше одного року і припинити спекуляції на тему «мало, багато, достатньо». До речі, аналіз слід проводити для промислових і сільськогосподарських регіонів окремо, оскільки структура і обсяги захворюваності на хвороби шкіри і секс-трансмісивні захворювання у таких регіонах істотно відрізняються, отже й потреба в дерматовенерологічній допомозі буде різною.
За останні роки проведено значні наукові дослідження стосовно псоріазу, атопічного дерматиту та інших хронічних дерматозів. Захищено чимало актуальних дисертацій. Опубліковані сотні статей. Практично у більшості таких робіт акцентується увага не лише на медикаментозній терапії, а й на реабілітаційних заходах. А де ж вони, ці реабілітаційні заходи? Тихо «помер» дитячий дерматовенерологічний санаторій «Дальній», стали малодоступними путівки в інші дерматологічні заклади реабілітації. Це при тому, що Україна має найбільше природних факторів для лікування пацієнтів зі шкірними хворобами серед усіх країн Європи.
Мабуть, на часі провести інвентаризацію таких факторів та місцевостей і вивчити можливості використання «оптимізованих» приміщень для розгортання реабілітаційних дерматологічних ліжок. Перед цим слід налагодити повний достовірний облік усіх хворих на хронічні дерматози, що дасть змогу визначити конкретну потребу у фінансовому забезпеченні реабілітаційних заходів.
ЧАС РОЗДІЛИТИ ПОВНОВАЖЕННЯ
Нещодавно завершився «Місячник із виявлення раку шкіри» та День Євромеланоми. Заходи, проведені в рамках цих ініціатив, підтвердили високу актуальність проблеми дерматоонкології. Але мусимо зазначити, що жодним нормативним чи директивним документом проведену акцію не було обґрунтовано. Тому проводилася вона на ентузіазмі лікарів-дерматологів. Акція пройшла, а проблема залишилася. Мабуть такий важливий захід не повинен бути кампанійщиною. Доцільно на підставі аналізу проведених робіт підготувати відповідний наказ МОЗ, де чітко регламентуватимуться функції дерматовенерологів та онкологів у питанні діагностики, лікування і диспансерного спостереження у разі злоякісних новоутворень шкіри. Але й у цьому питанні у дерматовенерологічної спільноти немає єдиної думки. Ряд відомих дерматовенерологів висловлює бажання і навіть робить спроби переключити на дерматовенерологічну службу всі питання дерматоонкології. Наскільки це доцільно і корисно для хворих? Питання сумнівне. Чітка система підготовки дерматовенерологів із питань онкології відсутня. Патогістологічні дослідження у переважній більшості дерматовенерологічних диспансерів України є, і ще довгі роки залишаться нездійсненною мрією. Сучасна матеріально-технічна база дерматовенерологічних закладів не дає змоги розгорнути в них малі операційні, а про гідне діагностичне та лікувальне обладнання й говорити не доводиться. Для вирішення цих проблем потрібні величезні кошти, яких сьогодні не вистачає. Разом із тим наявна і випробувана в державі впродовж багатьох десятиріч система онкологічних диспансерів усе це вже давно має. Тож чи не ліпше в системі онкологічних диспансерів ввести по одній у кожному закладі посаді онкодерматолога, як це зроблено, наприклад, у системі протитуберкульозних закладів?
ВЕНЕРОЛОГІЮ ЗАБУЛИ?
А от куди треба активно інтегруватися, то це у систему збереження репродуктивного здоров’я. Тут секс-трансмісивні інфекції грають першу скрипку, а дерматовенерологи – чи не останню. Тим часом навіть санація від секс-трансмісивних інфекцій подружніх пар є вкрай недостатньою. Співпрацю акушерів-гінекологів, урологів та дерматовенерологів із цих питань жодним новітнім взаємоузгодженим документом не регламентовано. Кожен фахівець діє на свій розсуд. Тут уже жодних додаткових коштів не потрібно – лише чітке управлінське рішення.
Інтегруючись у «суміжні» спеціальності, дерматовенерологи призабули «своє» чи не основне захворювання – сифіліс. Роками ми не бачимо жодних фундаментальних розробок із питань сифілідології, хоча кілька десятиліть тому Україна була лідером у таких дослідженнях. Поступово руйнується чітка система централізованих серологічних лабораторій: кожен головний лікар закладу загального профілю хоче облаштувати свою серологічну лабораторію. От і маємо більшість випадків сифілісу у латентній формі, а також чимало випадків вісцерального сифілісу та нейросифіліс. Знову виникає потреба у чіткому управлінському рішенні.
Хотілося б кілька слів сказати і про приватну дерматовенерологічну практику. Вона, на жаль, далека від європейських стандартів, особливо з питань діагностики та обліку. І на це немає поки що ради. Хоча і є цілком пристойні клініки та кабінети, але ціни в них більш ніж непристойні.
Куди дійсно слід було б активно інтегрувати дерматовенерологічну службу – то це у вирішення проблем ВІЛ/ СНІДу. Перші паростки такої інтеграції вже є. Але знову ж виникає проблема чіткої директивної регламентації співпраці різних фахівців.
ХТО ВИНЕН?
У багатьох негараздах дерматовенерологічної служби винна і сама медична спільнота. Колись ми мали єдине Українське наукове товариство дерматовенерологів (пізніше – Українська асоціація лікарів-дерматовенерологів і косметологів), а тепер наплодили близько 10 різних дерматовенерологічних академій, асоціацій, товариств тощо. Кожне утворення має президентів, «академіків», «членів- кореспондентів». А тим часом невблаганний Хронос тихо виносить вітчизняну дерматовенерологію на узбіччя медицини.
Пишу оці рядки, а душа болить. Не за себе. За 35 років у дерматовенерології я бачив високі злети нашої служби, і гірко спостерігати її поступовий занепад та руйнацію. Колись давно на зустрічі з міністром охорони здоров’я колишнього СРСР я почув від нього фразу: «Дерматовенерологія – єдина в державі медична служба, яка на 100% виконує покладені на неї завдання». Сьогодні нам ніхто цього вже не скаже. Тож забудьмо про особисті амбіції, сподівані прибутки, кар’єрну еквілібристику. Давайте вносити в нашу спеціальність усе нове та прогресивне, не забуваючи і не відкидаючи досвіду наших попередників. Тільки за таких умов дерматовенерологічну службу чекає відродження та розвиток, а не тихі поминки на узбіччі медицини.
Олександр ХАРА, лікар-дерматовенеролог, заслужений лікар України, кандидат медичних наук
Влучна, правдива стаття. Браво!