У вересні 2016 року в. о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун повідомила, що до кінця жовтня в Україну будуть поставлені ліки за 2015 рік, закупівля яких здійснюється за державні кошти. Відтоді минуло вже 4 місяці, але обіцянка У. Супрун і досі не виконана: регіони отримали 98,8% лікарських засобів від загального обсягу препаратів, закуплених і поставлених у країну міжнародними організаціями. На сьогодні отримано три чверті препаратів для лікування гемофілії, гепатитів В і С (очікується допоставка), 58% лікарських засобів від СНІДу, 61% реагентів з онкології (дитячої та дорослої) і 85% лікарських засобів для лікування онкозахворювань. У повному обсязі зобов’язання щодо постачання ліків досі не виконані жодним із міжнародних закупівельників: ані британським агентством Crown Agents, ані Програмою розвитку ООН (ПРООН, UNDP), ані Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ).
Враховуючи ці факти, Голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець вщент розкритикувала організацію державних закупівель через міжнародні організації, яку забезпечує команда Уляни Супрун, і детально пояснила, чому міжнародні закупівлі виявилися провальними. «Мусимо бути чесними й визнати, що нам не вдалося досягнути визначених для себе завдань за допомогою міжнародних організацій. Поставки життєво важливих медикаментів відбулися із запізненням у понад рік, ціни на частину препаратів значно перевищують референтні, терміни придатності ліків не дають змоги використати їх у повному обсязі, компанії-прокладки, як і раніше, перемогли в тендерах. Треба мати достатньо сили й чесності, щоб визнати помилки, проаналізувати причини та знайти слабке місце», — говорить О. Богомолець.
Без яких вакцин та онкопрепаратів лишилися українці?
За словами О. Богомолець, з 11 вакцин для проведення профілактичних щеплень, запланованих для закупівлі, було придбано 9 у неповному обсязі. Узагалі не закупили вакцини для профілактики кашлюку з ацелюлярним кашлюковим компонентом, дифтерії і правця в обсязі майже 1,5 млн доз та комбінованої вакцини для профілактики кашлюку (ацелюлярної), дифтерії, правця і поліомієліту (інактивованої) в обсязі 139 тис. доз, котрі використовуються для щеплення ослаблених дітей.
Для лікування онкохворих дітей і дорослих узагалі не було придбано або придбано не в повному обсязі такі лікарські засоби: блеоміцину сульфат, гемцитабіну гідрохлорид, етопозид, метотрексат, оксаліплатин, дакарбазин, цитарабін; лише на 2,2% від потреби закуплено топотекану гідрохлориду, на 5,3% — вінкристину сульфату, на 20% — флуороурацилу, на 26% — іринотекану гідрохлориду, на 65,5% — дакарбазину (закупівлі здійснювало Crown Agents). Також не придбані такі препарати для лікування онкохворих дітей, як «Тікарцилін/Клавуланова кислота», «Ламівудин», «Цуфупім», набори для взяття клітин крові з фільтром до апарату для автоматичного комплексного аферезу MCS та заготівлі тромбоконцентрату, а також фільтри для інфузій (закупівлі проводила компанія Crown Agents).
Корупційні схеми в новій команді
У 2016 році спалахнув скандал навколо розмитнення закуплених Crown Agents препаратів для лікування онкохворих дітей — ліки перебували на митниці понад 90 днів! О. Богомолець пояснює причини цієї затримки тим, що міжнародна закупівельна компанія вирішила зекономити на ПДВ, а МОЗ у цей час робило вигляд, начебто, нічого не відбувається. Та й далі продовжує це робити.
Крім того, згідно з аналізом наданої МОЗ інформації міжнародними організаціями за бюджетні кошти 2015 року було закуплено 30% лікарських засобів українського виробництва. Майже половина постачальників, із якими міжнародні організації уклали контракти, представлена українськими компаніями, і більшість із них неодноразово перемагала в тендерах минулих років. Це ТОВ «Люм’єр Фарма», ТОВ «Фармекс Груп», ТзОВ «Фармадіс», ТОВ «Людмила-Фарм», ТОВ «БаДМ», ТОВ «Компанія «Укроптпостач», ТОВ «ТЕВА Україна», АТ «Лекхім Харків», ПАТ «Київмедпрепарат», ТОВ «Юрія-Фарм», СП «Оптіма-Фарм ЛТД», ТОВ «Валартін Фарма», ТОВ «МедБіоАльянс», АЛТ «Україна», ТОВ «Бізнес Центр Фармація», ТОВ «Рош Україна», ТОВ «Фарма Лайф», ТОВ «Санофі-Авентіс Україна», фармацевтичний завод «Біофарма» тощо.
Що ж до «заощаджених» коштів, то, як стверджує О. Богомолець, за розрахунками Держаудитслужби МОЗ коштом держбюджету сплатило згаданим організаціям майже 111 млн грн комісійної винагороди, тобто близько 5% від суми поставок. За таких умов за аналогічні послуги міжнародних організацій, наданих у 2016 році, Україна має сплатити 195 млн грн із 3,9 млрд грн, виділених на закупівлю лікарських засобів та медичних виробів, а у 2017 році — 295 млн грн із 5,9 млрд грн.
«Фактично те, що МОЗ раніше робило безкоштовно, але не прозоро, міжнародні організації зробили нам за додатково сплачені сотні мільйонів, ставши просто ще однією ланкою в тому самому непрозорому закупівельному ланцюгу. Таким чином, неспроможність команди МОЗ України побороти корупцію або створити власну закупівельну агенцію коштуватиме українським громадянам за три роки понад 600 млн грн», — наголошує О. Богомолець.
Усе для пацієнта: ліки з обмеженим терміном придатності
Ще один важливий аспект, на який закриває очі нова команда МОЗ, — це поставка міжнародними організаціями медичних товарів з обмеженим терміном придатності. Так, реагент для проведення контролю якості 1х2,5 мл (для визначення СD4: п. 2.10 у ВІЛ-інфікованих вагітних) було поставлено 7 липня 2016 року, а термін його придатності закінчувався… 2 серпня 2016 року. У регіони він потрапив 22 липня, тобто за 7 днів до закінчення терміну придатності! Тест-системи «Клітини Immuno-trol, 2х3 мл» для діагностики ВІЛ-інфекції, супроводу антиретровірусної терапії та моніторингу перебігу ВІЛ-інфекції, визначення резистентності вірусу, проведення референс-досліджень було поставлено з терміном придатності лише 2 місяці. У вінкристину сульфату, призначеного для лікування онкологічних хворих, термін придатності збігає за 4 місяці. «Тепер ці прострочені препарати, які коштують десятки мільйонів гривень, лежать на складах майже в кожній області України», — говорить О. Богомолець.
Чим дорожче, тим краще?
Непоодинокими і прикрими є факти закупівлі лікарських засобів за цінами, що значно перевищують їх середню вартість у референтних країнах. За словами О. Богомолець, за завищеною ціною Україна отримала такі препарати:
- «Куван®» — для дітей, хворих на фенілкетонурію. Був придбаний за 19,276 тис. грн за упаковку. Середня його вартість у референтних країнах становить 16,682 тис. грн (різниця в ціні на одній упаковці — 2,594 тис. грн). Отже, Україна переплатила за цей препарат майже 500 тис. грн (закупівлі здійснювала ПРООН);
- «Орфадин» (МНН нітизинон, 5 мг) — препарат для лікування орфанних захворювань. Був закуплений за ціною 1,120 тис. грн за 1 капсулу, тоді як у референтних країнах він коштує 595,8 грн. Тобто майже вдвічі дорожче (на одній капсулі різниця в ціні становить 524 грн). За ці ліки переплачено майже 126 тис. грн (закупівлі здійснювала ПРООН);
- «Октагам» — для лікування дитячої онкології. Був закуплений за 8,366 тис. грн за 1 флакон при ціні у референтних країнах 4,981 тис. грн (на одному флаконі різниця становить 3,385 тис. грн). Переплата — майже 18,8 млн грн (закупівлі проводило Crown Agents);
- «Велкейд®» (МНН бортезоміб), придбаний за програмою «Доросла онкогематологія». Україна закупила його по 39,959 тис. грн за 1 флакон, тоді як вартість препарату в референтних країнах 22,783 тис. грн (різниця — 17,17 тис. грн за флакон). Переплата — майже 343,5 тис. грн (закупівлі здійснювало агентство Crown Agents);
- «Новосевен®» (МНН ептаког альфа) — препарат для лікування гемофілії за програмою Конвенції ООН. Був закуплений за 45,838 тис. грн за 1 флакон при ціні у референтних країнах 27,4 тис. грн (різниця — 18,438 тис. грн за флакон, переплата — майже 2,209 млн грн (закупівлі здійснювала ПРООН);
- «Фейба 1000 ОД» — препарат для лікування гемофілії за програмою Конвенції ООН. Закуплено за 32,925 тис. грн за 1 упаковку при ціні в референтних країнах 17,698 тис. грн (різниця — 15,226 тис. грн за упаковку, переплата — майже 10,289 млн грн (закупівлі проводила ПРООН);
- «Пегінтрон®» (МНН пегінтерферон альфа-2b) — препарат для лікування гепатиту за програмою Конвенції ООН. Був закуплений за 3, 208 тис. грн за 1 флакон при ціні у референтних країнах 1,878 тис. грн (різниця — 1,33 тис. грн за флакон, переплата — майже 1,15 млн грн (закупівлі здійснювала ПРООН);
«Можна вважати, що ми успішно перейшли до вищої ліги корупції, ефективність, чесність і прозорість проведених МОЗ державних закупівель за кошти держбюджету 2015 року через міжнародні спеціалізовані організації є сумнівною і невисокою, а механізм їх організації і проведення потребує термінового переосмислення та детального аналізу наявних недоліків, — підсумовує О. Богомолець. — Також прийшов час визнати, що закупівлі 2016 року за термінами вже провалені Міністерством. Із майже 4 млрд грн, виділених МОЗ України з державного бюджету 2016 року, станом на січень 2017 року освоєно лише 205,7 млн грн. Договори в стані підписання, терміни й ціни Міністерство тримає під грифом «Засекречено». За відсутності затверджених європейських клінічних протоколів і референтних цін та цін у референтних країнах, проведення закупівель у такому самому форматі неминуче призведе до неможливості здійснення дієвого контролю за якістю лікування й ефективністю використання бюджетних коштів, а відповідно хворі люди будуть помирати, не дочекавшись допомоги».
За матеріалами сайту Рharma.net.ua, веб-радіо «Громадське радіо» та онлайн-видання «Українська правда»