Нещодавно в ІА «Укрінформ» відбувся круглий стіл щодо запобігання неінфекційним захворюванням за участі представників МОЗ, лікарів, громадськості та пацієнтів. У заході взяли участь професор кафедри соціальної медицини та охорони здоров’я НМУ ім. О.О. Богомольця МОЗ України, член робочої групи МОЗ із розробки Загальнодержавної програми «Здоров’я-2020: український вимір» Тетяна Грузєва, національний спеціаліст із питань інфекційних захворювань Європейського бюро ВООЗ в Україні Наталія Король, завідувач відділу профілактики ендокринних захворювань Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії МОЗ України Володимир Паньків, головний онколог м. Києва Дмитро Осинський, Голова відділення Української федерації боротьби проти раку в м. Севастополі Олена Вершиніна.
Під час круглого столу зазначалося, що масштаб поширення неінфекційних захворювань (НІЗ) викликає глибоку занепокоєність світової спільноти, адже причиною 2/3 смертних випадків у всьому світі були головним чином серцево-судинні, ракові, хронічні респіраторні захворювання та діабет.
Серед причин подібної ситуації зазначаються перш за все так звані чинники ризику, а саме: вживання тютюну та алкоголю, нездоровий режим харчування і недостатня фізична активність. Негативний безпосередній вплив на рівні поширеності НІЗ мають якість життя людини, нерівний розподіл багатства, брак освіти, стрімка урбанізація і старіння населення, а також соціально-економічні, гендерні, політичні, поведінкові та екологічні детермінанти здоров’я. Згідно з висновками, зробленими у Політичній декларації наради високого рівня Генеральної Асамблеї з профілактики неінфекційних захворювань і боротьби з ними (від 19 вересня 2011 р.), подолання проблем, пов’язаних із НІЗ, можливе тільки завдяки взаємодопомозі та спільній роботі всіх суспільних структур, зокрема органу державної влади, бізнесу та представників громадського руху.
Позитивний результат можливий лише тоді, коли до участі в програмах партнерської співпраці для зміцнення здоров’я залучатимуться і структури, не пов’язані з охороною здоров’я, приватний сектор та громадянське суспільство. ВООЗ звертається до національних урядів Світу із проханням активізувати формування партнерських зв’язків між урядом та громадянським суспільством, а також сприяти в нарощуванні потенціалу неурядових організацій, які діють на національному та регіональному рівнях, що займаються проблематикою неінфекційних захворювань.
Відповідно до резолюції 60-ї сесії Європейського регіонального комітету ВООЗ (2010 р.) у Європейському регіоні розпочато розробку нової європейської політики охорони здоров’я як комплексної і послідовної концептуальної основи, що дасть змогу ефективно задовольняти сучасні потреби сфери охорони здоров’я, а також забезпечить соціальну справедливість стосовно здоров’я в Європі.
В Україні розроблено проект Загальнодержавної програми «Здоров’я-2020: український вимір» з огляду на пріоритети нової європейської політики та основні напрямки державної політики в охороні здоров’я. Програма є новим документом, що забезпечує реалізацію стратегічного планування та програмно-цільовий підхід в охороні здоров’я.
Метою Загальнодержавної програми «Здоров’я-2020: український вимір» є збереження та зміцнення здоров’я, зокрема профілактичними засобами, а також підвищення якості та ефективності медичної допомоги, забезпечення соціальної справедливості й захисту прав громадян на охорону здоров’я.
Розділами програми передбачено: вдосконалення державної політики у сфері суспільної охорони здоров’я; формування здорового способу життя та профілактика хронічних неінфекційних захворювань; охорона навколишнього середовища, створення здорового середовища проживання; інвестування у здоров’я здорових людей; вдосконалення медичної допомоги населенню та профілактики неінфекційних захворювань, розвиток системи надання медичної допомоги; стратегічне управління; кадрове забезпечення охорони здоров’я; фінансові ресурси та управління ними, забезпечення лікарськими засобами, виробами медичного призначення й обладнанням закладів охорони здоров’я та пільгових груп населення; оптимізація інформаційного забезпечення охорони здоров’я; розвиток медичної науки та створення ефективної системи впровадження в практику сучасних інноваційних технологій, забезпечення розвитку міжнародного співробітництва.
У виконанні Програми братимуть участь 18 міністерств, 16 агентств, служб та комітетів і підпорядковані ним установи, організації та заклади, національна і галузеві академії наук України, громадські, неурядові організації тощо. Програму оприлюднено на сайті МОЗ України, обговорено на колегіях МОЗ України, науково-практичних форумах різних рівнів та схвалено Колегією МОЗ України 17.07.2012 р.
Прес-служба МОЗ України