Українці відчувають себе здоровішими, однак доступність медицини лишається невисокою

208

Увага українців до медицини та власного здоров’я стала зростати ще задовго до пандемії коронавірусу, одночасно з початком реформи системи охорони здоров’я кілька років тому. Зміни в медицині почали цікавити не лише експертів та спеціалістів у сфери охорони здоров’я, а й пересічних громадян.

Дослідження здоров'я українцівПаралельно із цим люди почали приділяти більше часу і власному здоров’ю, про це свідчать статистичні дані різних опитувань.

Однак, з початком епідемії COVID-19 та чисельними змінами в керівництві МОЗу увага українців до медицини та здоров’я зросла ще більше. Результатами весняноï хвилі опитування MMI ділиться  Марина Костроміна, Account Director Kantar Україна.

Марина Костроміна, Account Director Kantar Україна

Наразі стає зрозуміло, що 2020 рік асоціюється зі здоров’ям. Однак навесні цього року українці оцінювали свій стан здоров’я вище, ніж у 2018 та 2019. Так 72% міського населення України у віці 16-65 років суб’єктивно вважають себе практично здоровими. Якщо детальніше, то 27% людей стверджують, що почуваються абсолютно здоровими, ще 45% наближаються до таких оцінок. Ще 28% українців не можуть похвалитися міцним здоров’ям і постійно відзначають регулярні проблеми та дискомфорт.

Статистика, як відчувають своє здоров'я українці

Відтак за такими умовними групами людей відповідно до їх самопочуття, можемо виявити що саме впливає на такі оцінки.

Суб’єктивна оцінка власного здоров’я корелює з доходами та соціальним статусом, віком та статтю

Статистка, наскільки здоровими відчувають себе українціЗрозуміло, що у цього показника є залежність від віку: відчуття нездужання часто супроводжує дорослішання. Цікавим є те, що здоровішими відчуває себе сильна стать. Ба більше, частіше декларують, що практично не хворіють студенти, домогосподарки, а також робітники та службовці. Тенденції до трохи нижчих оцінок, але все ж в цілому здоровими себе вважають керівники та спеціалісти. Ми часто кажемо, що здоров’я не купити за гроші, проте люди зі статками вище за середні частіше називають стан свого здоров’я задовільним. Натомість 22% людей, що часто мають проблеми зі здоров’ям мають статки нижчі за середній рівень

Це може свідчити про часткову недоступність медицини, адже люди, що мають гіршу фінансову ситуацію часто не можуть дозволити собі якісне лікування та постійне піклування про власне здоров’я. Така статистика демонструє тривожні сигнали, які мали б занепокоїти МОЗ та НСЗУ, що декларують зростання якості медичного обслуговування та доступності медичних послуг для населення.

Дані про вплив соціального статусу на оцінку свого здоров'я

Чим саме хворіють українці?

У цілому, хоча б одну проблему з переліку нижче за місяць відчували 60% населення. «Найпопулярніші» – головний біль, сердцево-судинні хвороби, м’язові болі та часті супутники стресів – підвищена стомлюваність і безсоння. На одну людину припадає в середньому 4 з 24 проблем зі здоров’ям з цього списку протягом місяця.

Дані про те, чим найчастіше хворіють українці

Тренд на самолікування навіть у важких випадках

Цікаво, що люди, які стикаються з навіть небезпечними проблемами зі здоров’ям, не завжди поспішають звертатись до лікарів. Зрозуміло, що в разі хронічних діагнозів, пацієнт вже знає, що потрібно робити. Проте навіть з симптомами сердцево-судинних хвороб, більше 30% українців можуть займатися самолікуванням. До захворювань, що також рідко лікують самотужки, ще відносяться захворювання нирок, ШКТ та зубний біль.

Зв’язок між суб’єктивною оцінкою загального стану здоров’я та тим «букетом» хвороб, що має людина, також звичайно є. До захворювань, що майже не заважають пацієнтам почувати себе практично здоровими, можна віднести головний біль, грип, зубний біль та травми. Натомість проблеми з ШКТ та серцево-судинною системою змушують людей оцінювати стан свого здоров’я як незадовільний. Це також спостерігається в нашій країні доволі давно, «дрібні» проблеми, накшталт різних видів болю чи застуди або грипу, траиційно прийнято лікувати вдома, бо це зручніше. Таке відношення людей до власного здоров’я може призводити до пізньої діагностики серйозних хронічних хвороб, що значно важче лікувати на пізніх стадіях. В той же час, самолікування зубного болю може пояснюватись недостатньою доступністю стоматологічних послуг, адже в приватних клініках це достатньо дороге задоволення, а державні поліклініки не завжди доступні в усіх регіонах, особливо в сільській місцевості.

Дани про частоту звернення до ликаря

За умовною «картою» хвороб України виходить, що найбільш розповсюджені проблеми зі здоров’ям хоч і не роблять нас нащасними, проте і звички звертатися по допомогу до спеціаліста через них ми не маємо.

Цю проблему важко вирішувати, адже це довгий та складний процес, що потребує як правильної державної політики в сфері охорони здоров’я, так і зростання рівня достатку населення, що дозволить людям більш впевнено почуватись у тих випадках, коли в них виникають проблеми зі здоров’ям.

Так чи інакше, нині спостерігаємо, що українці поступово оцінюють своє здоров’я краще. 

Дані надані компанією KANTAR.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я