У Грузії почали застосовувати штрафні санкції, введені ще в 2017 році, які націлені на зниження кількості кесаревих розтинів (КС) в пологових будинках. Зараз ця процедура застосовується при 44% всіх пологів на рік, тоді як ВООЗ рекомендує не перевищувати планку в 10-15% відсотків.
Як розповіла очільниця Організації захисту прав лікарів Грузії Саломе Лолуа, за останній рік в країні за різні порушення, включаючи перевищення лімітів по КС, оштрафували 17 пологових будинків, а п’ять – зовсім закрилися. З ними Агентство соціальної служби країни призупинило контракт, так як клініки виконали понад 500 КС в рік.
У кожної клініки є свій відсотковий ліміт на проведення кесаревого розтину (від 25% до 65%), в залежності від складності випадків, з якими доводиться працювати медустанові.
Штрафи значні – від 40 тисяч до 369 тисяч ларі ($13-120 тисяч). Його сума розраховується так: різницю між лімітом КС і фізіологічних пологів помножують на кількість КС, проведених за показаннями.
При цьому в Грузії за програмою загальної охорони здоров’я стандартні пологи коштують 500 ларі ($ 167), а КС за показаннями – 800 ларі ($ 258). Якщо КС проводився на прохання пацієнтки, то держава відшкодує 500 ларі.
За даними на 2017 рік, в країні зафіксували 53 тисячі пологів, понад 44% з них були проведені за допомогою КС.
Джерело: Vademecum