Вперше настільки мініатюрний пристрій було імплантовано за допомогою катетера в лікарні «Кармель» в Хайфі.
55-річний чоловік з передмістя Хайфи (Крайот) переніс 3 операції з постановки кардіостимулятора. Чоловік вже з острахом очікував черговий вердикт лікарів, що доведеться знову лягати на операційний стіл. Однак кардіологи лікарні «Кармель» знайшли нетрадиційне рішення.
Завідувач лабораторією електрофізіології Хорхе Шліамсер пояснив, що у хворого є анатомічні особливості грудини, які викликають швидке зношування дротів. У такій ситуації часта заміна кардіостимуляторів була неминучою.
«Єдиним рішенням була імплантація кардіостимулятора Micra компанії Medtronic. Це мініатюрний бездротовий пристрій, що імплантується безпосередньо в серце, який вирішує питання зі зношеністю дротів», – пояснив лікар.
Установка пристрою пройшла успішно, і на наступний день хворий виписався з лікарні і повернувся на роботу.
Новий кардіостимулятор набагато менше аналогів – його розмір сягає монетки. Він не вимагає введення електродів в серце через вену. Шліамсер розповів, що пристрій вводиться в серце за допомогою катетера і фіксується в правому шлуночку спеціальним механізмом.
Операція на відкритому серці при встановленні такого приладу не потрібна. Всі маніпуляції виконуються всередині організму, без розрізання грудної клітини.
За словами Шліамсера, хворим на брадикардію (порушенням серцевого ритму) кардіостимулятори встановлюються вже 50 років. Поступово пристрій удосконалювали, а його розміри зменшували.
Батарея кардіостимулятора, якої раніше вистачало на кілька років, зараз може працювати 10-15 років без заміни. У минулому прилади могли викликати різні ускладнення. Процедура включала введення в серці електродів через центральну вену.
В деяких випадках це могло викликати пневмоторакс. Електроди могли зміститися і викликати кровотечу. Згодом вони зношувалися і ламалися. Оскільки дроти до електродів проводили через клапан, існувала загроза його пошкодження. І це ще не все: електроди могли викликати закупорку вен, через які їх вводять. А найважче ускладнення при установці кардіостимуляторів старого зразка – це занесення інфекції. У подібних випадках доводилося розкривати грудну клітку і витягувати електроди, оскільки антибіотики не діяли на мікроби.
Новий пристрій істотно знижує ризик інфікування. При установці через катетер не доводиться робити зовнішні розрізи. Крім того, процедура займає істотно менше часу. Катетерна установка приладу не викликає біль і не вимагає періоду реабілітації після процедури.
Новий пристрій коштує в 5 разів дорожче звичайного і підходить не кожному хворому. Вени повинні бути прохідними, тому хворі з нирковою недостатністю, які отримують діаліз і мають проблеми з венами, а також хворі, які перенесли в минулому рецидивні інфекційні ускладнення після встановлення кардіостимулятора, можуть отримати новий пристрій тільки після консультації з електрофізіологом зі спеціалізацією з кардіостимуляторів.
За словами директора лікарні «Кармель» Аві Гольдберга, в цьому році лікарняна каса «Клаліт» інвестувала сотні тисяч шекелів в технологічне оснащення кардіологічних відділень лікарень. Він пишається тим, що його лікарню обрали для випробувань і впровадження нової технології.
Джерело: vesty.co.il