В Ізраїлі з 1 січня 2020 року почнуть маркувати шкідливих продуктів – з високим вмістом цукру, солі та жиру. Виробники будуть зобов’язані позначати такі продукти спеціальною червоною позначкою. Крім цього, буде змінена таблиця складу і харчової цінності продукту.
Реформи маркування були ініційовані Міністерством охорони здоров’я Ізраїлю. Таким чином, всі продуктові упаковки змінять свій зовнішній вигляд. За словами генерального директора Асоціації виробників продуктів харчування Галії Саги, зміна упаковок вартує виробникам грошей, і тому дрібним і середнім підприємцям було обіцяно субсидування вимушених змін зі спеціального міжміністерського фонду, але він досі не створений.
Разом з тим Саги запевнила, що буде вжито максимальних зусиль для того, щоб уникнути підвищення цін для компенсації вартості змін.
Маркування червоними мітками намічене на 2020-2021 роки. За планом реформи на кожному етапі вимоги до продуктів будуть посилюватися.
Одна з компаній, яка виробляє продукти харчування, повідомила, що нове маркування плутає покупців.
«Ми почали відзначати вміст цукру в продукті, і покупці стали дзвонити і запитувати, навіщо ми тепер додаємо цукор в сир. Ми пояснили їм, що ніякого цукру в сир НЕ додавали і що на упаковці вказано кількість лактози, тобто молочного цукру», – розповіли в компанії.
При цьому виробники, які змінюють склад продуктів, щоб він відповідав новим нормам і уникнув «червоної мітки», ризикують двічі:
- Вони змушені підвищувати ціни – це є наслідком зміни складу продукту. Так, скорочення всього на 2 г кількості цукру в йогурті вимагає відшкодування цих грамів йогуртом, вартість якого в 5 разів дорожче вартості цукру.
- Є ризик, що товар втратить попит, бо зміна складу продукту змінює його смак, і покупцям він може не сподобатися.
Шкідливі продукти слід розділити на три категорії:
- У першій знаходяться відверто шкідливі продукти типу солодких напоїв і їм подібних, попит на які в останні роки постійно скорочується.
- У другій – продукти, про вміст шкідливих інгредієнтів в яких багато споживачів не знали. Наприклад, про кількість солі в хлібі або цукру в кетчупі.
- У третій – продукти, щоб «побалувати себе», про шкідливість яких ми знаємо, але це не утримує нас від їх вживання. Наприклад, це морозиво, шоколад, солоності тощо.
Зеленою міткою позначаються здорові продукти харчування. До категорії здорових продуктів харчування потрапили:
- молоко;
- ферментовані молочні продукти (наприклад, йогурт);
- м’який білий сир;
- зернистий сир (котедж);
- канолова рослинна олія;
- оливкова олія;
- горіхи (арахіс, мигдаль та інші);
- злаки;
- борошно з цільного зерна;
- хлібці із цільнозернового борошна;
- рибні консерви (в оливковій або каноловій олії);
- курячі яйця;
- фрукти і овочі в будь-якому вигляді (за винятком варення і джему);
Крім того, зелену мітку отримають «змішані» продукти, до складу яких входять тільки інгредієнти, визнані здоровими (наприклад, овочевий салат з яйцями, заправлений оливковою олією).
Продукти, помічені зеленою наклейкою, не повинні містити ніяких добавок, допускаються тільки спеції, віднесені до категорії здорових.
Залишається лише чекати, чи приведе реформа маркування до зміни споживчої поведінки і переорієнтації ізраїльтян на більш здоровий спосіб життя.
Джерело: Vesty.co.il