Нещодавно у ЗМІ була поширена інформація, в якій перший заступник міністра охорони здоров’я Руслан Салютін, відповідаючи на запитання щодо контролю цін на лікарські засоби в роздрібній торгівлі, повідомив: «Це питання, яке регулюється Державною службою України з лікарських засобів, Держфінінспекцією України. Ми, в рамках своєї компетенції, впливатимемо на оптову торгівлю, але не маємо для цього достатніх повноважень», — повідомив він.
У зв’язку з цим, Держлікслужба України зазначає наступне.
Згідно із завданнями, закріпленими в Положенні про Міністерство охорони здоров’я України, відомство, між іншим:
→забезпечує нормативно-правове регулювання у сферах охорони здоров’я,.. створення, виробництва, контролю якості та реалізації лікарських засобів, медичних імунобіологічних препаратів і медичних виробів;
→затверджує переліки життєво необхідних ліків, лікарських засобів і виробів медичного призначення, ціни на які підлягають державному регулюванню;
→затверджує декларовані зміни оптово-відпускних цін на лікарські засоби, які закуповуються за рахунок бюджетних коштів.
Таким чином, озвучена першим заступником міністра охорони здоров’я інформація, що нібито МОЗ України не має до ціноутворення ніякого відношення, не відповідає дійсності.
Щодо контролю за рівнем цін, то 2012 року було створено Державну інспекцію України з контролю за цінами — центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами.
Основними завданнями Держцінінспекції України є, зокрема, реалізація державної політики з контролю за цінами шляхом проведення постійного моніторингу, аналізу і дослідження динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку й оперативне забезпечення Кабінету Міністрів України, органів державної влади прогнозно-аналітичними матеріалами щодо очікуваних змін цінової ситуації в державі.
Натомість, відповідно до Положення про Державну службу України з лікарських засобів і покладених на неї завдань, Держлікслужба здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства щодо забезпечення якості та безпеки лікарських засобів і медичних виробів, у тому числі тих, які закуповуються за кошти державного і місцевих бюджетів, на всіх етапах обігу, зокрема, під час їх виробництва, зберігання, транспортування, реалізації суб’єктами господарської діяльності, утилізації та знищення, в тому числі, правил здійснення належних практик (виробничої, дистриб’юторської, аптечної, зберігання).
Таким чином, ціноутворення та контроль за цінами не знаходяться в компетенції Державної служби України з лікарських засобів.
Прес-служба Держлікслужби України