У Сполучених Штатах з 20 вересня поточного року доступна антиковідна вакцинація всіх громадян США. Щепити будуть препаратами від фармвиробників Pfizer/BioNTech і Moderna. Відповідну заяву опублікувало Міністерство охорони здоров’я і соціальних служб США (HHS). Однак у Всесвітній організації охорони здоров’я таке рішення розкритикували.Бустери вводитимуть через вісім місяців після основного курсу COVID-щеплень. Крім того, обговорюється введення додаткової дози векторної вакцини від Janssen, одна поки немає достатніх даних про її користь, безпеку та ефективність.
Заяву підписали голова CDC Рошель Валенські, в. о. комісара Управління з контролю за продуктами і ліками (FDA) Джанет Вудкок, головний санітарний лікар США Вівек Мурті, директор Національного інституту охорони здоров’я США (NIH) Френсіс Коллінз, директор Національного інституту алергії та інфекційних захворювань (NIAID) Ентоні Фаучі та інші провідні фахівці.
В підписаній заяві йдеться, що антиковідні вакцини, дозволені в країні, ефективні, але нові дані свідчать про те, що з часом рівен захисту поступово знижується. Підписанти вважають, що найближчим часом ефективність від COVID-препаратів знизиться, тому для максимального захисту від коронавірусної хвороби необхідне додаткове щеплення.
Вакцинацію бустерами від Pfizer і BioNTech і Moderna планують розпочати восени. Експерти чекають від FDA завершення незалежної оцінки, вже після визначення безпеки та ефективності введення третьої дози Консультативний комітет CDC з практики імунізації випустить рекомендації щодо вакцинації додатковою дозою.
Нещодавно, FDA схвалило використання бустерної дози препарату від Pfizer і BioNTech, але тільки для людей з ослабленим імунітетом, у тому числі після трансплантації органів і при імунодефіциті. Також фармкомпанії направили регулятору попередні дані про ефективність бустерної дози.
У свою чергу, ВООЗ розкритикувала намір Сполучених Штатів почати вводити бустерні дози всім своїм громадянам. Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейесус назвав прийняте рішення несправедливим. Він закликав світ до «тимчасового мораторію» на ревакцинацію, оскільки бідні країни імунізували лише 2% свого населення.
«Це ганьба для всього людства. Якщо ми не будемо боротися з коронавірусом разом, ми продовжимо гостру стадію цієї пандемії на роки, хоча вона може закінчитися за лічені місяці», – підкреслив очільник ВООЗ.
Нагадаємо, у ВООЗ попереджають, що у світі може побільшати число інфікування коронавірусною хворобою вже до 300 млн випадків на початку наступного року.