7 жовтня відбулося урочисте підписання чотиристороннього Меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю у сфері протидії ВІЛ/СНІДу між Міністерством охорони здоров’я України, ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України», Об’єднаною програмою ООН з ВІЛ/СНІД (ЮНЕЙДС) та компанією Deutsche Gesellschaft fr internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH в Україні.
Цей документ спрямований на об’єднання партнерських зусиль для подолання епідемії ВІЛ-інфекції в Україні. Уперше в країні рамковою угодою за участю міжнародних партнерів передбачається профілактика інфікування ВІЛ серед населення: на сьогодні, на жаль, рівень фінансування саме цього напрямку в нашій державі вкрай низький.
«Питання протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу є одним із пріоритетних для Уряду України, успішна імплементація такої кампанії дасть змогу підвищити ефективність Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки», — наголосив Міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі.
Директор Бюро GIZ в Україні Сабіне Мюллер повідомила: «За дорученням Федерального уряду Німеччини GIZ підтримує процес перетворень в Україні з 1993 р., а боротьба з ВІЛ-інфекцією/СНІДом є одним із ключових напрямків співпраці з Україною». Вона нагадала, що на початку 90-х років минулого століття Німеччина також зіткнулася з однією із найтяжчих епідемій ВІЛ-інфекції у Європі. Отже, з власного досвіду знає: найефективнішими є саме профілактичні програми, які охоплюють все суспільство, популяризуючи відповідальну поведінку й здоровий спосіб життя.
Регіональний директор ЮНЕЙДС у країнах Східної Європи та Центральної Азії Віней Салдана розповів про реалізацію нової стратегії 90-90-90, що має на меті досягнення до 2020 р. таких показників: 90% людей, які живуть із ВІЛ і знають про свій ВІЛ-статус; 90% людей, які живуть із ВІЛ, знають про свій ВІЛ-статус й отримують антиретровірусну терапію; у 90% людей, які отримують антиретровірусну терапію, досягнутий рівень вірусного навантаження, що не визначається.
За оцінками ВООЗ і ЮНЕЙДС, Україна залишається регіоном з високим рівнем поширеності ВІЛ-інфекції серед країн Східної Європи та Центральної Азії. Згідно з даними офіційної статистики, з початку 2015 р. в країні зареєстровано близько 10 тис. людей, що живуть з ВІЛ, а загальна кількість осіб, яким встановлено діагноз «ВІЛ-інфекція», з 1987 по 2015 р. становить понад 274 тис. До 55% людей, котрі живуть з ВІЛ, не знають про свій статус і залишаються поза медичним спостереженням.
За матеріалами прес-служби МОЗ України