В Європі частка фальсифікованих лікарських препаратів становить не більше 1%, в Україні — не менше 20%. Таку цифру наводять оператори фармацевтичного ринку. У Департаменті державного контролю якості лікарських засобів Держлікслужби її не підтверджують, відзначаючи, що єдиної методики розрахунку фальсифікату у відсотках не існує.
«Минулого року ми заборонили до реалізації 64 найменування препаратів, які виявилися підробкою. У 2013-му таких було 47», — розповіла заступник директора Департаменту Людмила Горова.
Раніше перевірки такого роду були регулярними. Але 3 серпня минулого року Кабінет Міністрів постановив, що Держлікслужба може перевіряти учасників фармацевтичного ринку (від виробників до аптек) тільки при наявності дозволу Уряду. І, як відзначають експерти фармринку, відсутність постійного контролю розв’язала руки шахраям.
«За таких умов споживачеві залишається сподіватися на порядність керівництва аптеки, яке не стане реалізовувати фальсифікат у гонитві за швидкими грошима. Тим же, хто хоче працювати цивілізовано, необхідно боротися за чистоту ринку самостійно, — вважає Ірина Ступакова, член Всеукраїнської громадської організації «Аптечна професійна асоціація України». — Особисто я восени минулого року віднесла на перевірку препарати, придбані в одного нечесного харківського дистрибутора. Аналіз підтвердив мої здогади: ліки виявилися підробленими, інформацію я передала до Держлікслужби та в СБУ».
Ще одна причина щедрого пригощання українців лікарським фальсифікатом — безкарність кустарних виробників. У переважній більшості шахраї від фармації підробляють широко рекламовані лікарські засоби іноземного виробництва:
- «Кардіомагніл» — при захворюваннях серцево-судинної системи;
- «Фестал® Нео» — при порушеннях роботи підшлункової залози;
- «Карсил®» — при захворюваннях печінки;
- «Кетанов» — знеболювальний засіб;
- «Лінекс®» — регулює мікрофлору кишечника;
- «Енап®» — при підвищеному тиску;
- «Анаферон» — імуномодулятор і противірусний засіб;
- «Мукалтин» — відхаркувальний засіб;
- «Імпаза» — при порушеннях ерекції.
За матеріалами інтернет-видання «Обозреватель»