В Україні у профрозслідуваннях щодо смертності медиків через коронавірусну хворобу, спричинену через зараження при виконанні профобов’язків, частка «підтверджених» випадків становить всього 30%. У Кабміні визнають, що розслідування причин смерті хворих на коронавірус тривають надто довго.
В Уряді «чітко знають» заклади, де лікують хворих на Covid-19 і хочуть вивести їх з «усієї бюрократичної процедури цих довгих розслідувань», які мають встановити причини смерті людини. Про це в інтерв’ю «Радіо Свобода» розповіла міністр соціальної політики Марина Лазебна.
«Ми бачимо критичну статистику, коли гинуть медики від COVID, факт є. Але є законодавство України, яке говорить, що для того, щоб підтвердити, що це професійне захворювання, тобто нещасний випадок на робочому місці… треба пройти відповідну процедуру. Це Держпраці робить, створюється комісія. В комісію входять медичні працівники. Потім акти. Це по два, по три місяці все відбувається. І, звичайно, якщо навіть сьогодні ми візьмемо, що більше ніж 170 вже такі розслідування пройшли, то тільки 30% підтверджує факт, що захворів медик на робочому місці. Всі інші не підтверджуються. Тобто така ще є ситуація», – сказала Лазебна.
За словами міністерки вже найближчим часом процедуру виплат буде спрощено: «Якщо ми знаємо, що ці люди працюють із Covid-19, якщо стався трагічний випадок загибелі медика, то буде спрощена процедура, просто заклад охорони здоров’я робитиме акт щодо захворювання або смерті на робочому місці, і будуть такі акти відразу надходити у фонд. Прибираємо велику комісію Держпраці, профпатологи і так далі, і будемо надавати за спрощеним порядком… Я думаю, що січень піде по новому порядку», – наголосила Марина Лазебна.
Крім того, за словами чиновниці, в Україні вже оплатили 70 тис. лікарняних, оформлених через самоізоляцію у зв’язку з підозрою на COVID-19.
«Коли ми почали розглядати, як розірвати ланцюжок захворюваності, ми зрозуміли, що може бути в родині людина, яка хвора, і щоб далі не йшло, щоб ця людина ізолювалася. Є ж безсимптомні, а є, що люди не хворіють, і тому була запроваджена програма лікарняних по самоізоляції. Вона працює. Там 70 тисяч виплачених лікарняних. Вони йдуть 50% від середнього доходу людини. І люди можуть їх оформлювати на 14 днів як лікарняний, тільки у нього інша назва – «лікарняний по самоізоляції», – повідомила Лазебна.
Аби отримати «лікарняний по самоізоляції» необхідно звертатися до сімейного лікаря.