Вагітність за димовою завісою

5283

Тютюнопаління давно набуло характеру пандемії: за даними ВООЗ у всьому світі палять 12% жінок, і кожна п’ята продовжує це робити, виношуючи дитину. Існує міф: якщо жінка палила все життя, то й вагітність — не привід кидати. Але нові дослідження підтверджують неминучу шкоду тютюнового диму для здоров’я майбутньої дитини. 

Декларовані ВООЗ 12% — цифра дуже відносна. У США, наприк­лад, палить не менше третини всіх жінок віком понад 15 років, 52-55% палили до настання вагітності, а 20-25% з них продовжують це робити протягом усієї вагітності. У Великій Британії палять 43% вагітних, в Австралії — 33%, а у Швейцарії після настання вагітності відмовляються від цієї шкідливої звички лише 9%. На жаль, оперувати українською статистикою поки не доводиться, але за неофіційними даними палять приблизно 9% жінок.

Ускладнення вагітності в жінок, які палять, поділяють на ускладнення з боку організму жінки, організму ембріона, плода, новонароджених і дітей старшого віку. Для загальної оцінки впливу паління вагітних на плід користуються терміном «фетальний тютюновий синдром».

Фатальні наслідки

Результати низки досліджень підт­вердили статистично значущий зв’язок між курінням вагітних і спонтанними абортами. Ризик викидня в жінок, що палять під час вагітності, на 30-70% вищий, ніж у тих, які не палять. При цьому спостерігається виражена залежність частоти спонтанних абортів від кількості викурених сигарет.

Рівень смертності дітей під час пологів у жінок-курців у середньому на 30% вищий, ніж у некурців. У Великій Британії 8,3% новонароджених помирають з причин, пов’язаних із палінням матері. O. Vangen наводить дані про те, що серед жінок, які палять, частота передчасних пологів становить 22%, тоді як у решти цей показник сягає лише 4,5%. Особ­ливо високі рівні мертвонароджуваності в сім’ях, де палять і мати, і батько.

R. Nalye проаналізував клінічні дані 3897 випадків смерті плода і повідомив про наявність зв’язку між показниками перинатальної смертності, спричиненої відшаруванням плаценти, і кількістю цигарок, які викурюють вагітні. На підставі спос­тережень за 9169 вагітними у 13 пологових будинках Парижа було встановлено, що ризик внутрішньоутробної смерті через ретроплацентарну гематому у 6 разів вищий у плодів вагітних, які палять.

Плацентарні проблеми

Було виявлено різноманітні зміни плаценти, пов’язані з палінням. Під час дослідження її маси у вагітних, які палять, встановлено, що вона тонша, має круглішу форму. Описано також ультраструктурні зміни плаценти та порушення плацентарного кровотоку. Підвищену частоту спонтанних абортів, неонатальної смертності та подальший уповільнений розвиток дітей у жінок, що палять, пов’язують або з передчасним відшаруванням плаценти і великими її інфарктами, або з гіпоксією плода. Так, R. Nalye вказує, що випадки відриву плаценти, передлежання плаценти, великих її інфарктів є найчастішими причинами смертності плода та неонатальної смертності в разі паління вагітної. Під час паління у кров жінки надходить оксид вуглецю (СО). У разі його взаємодії з гемоглобіном утворюється карбоксигемоглобін, що призводить до циркуляторної гіпоксії, унаслідок цього розвиваються мікроангіопатія, вазоконстрикція, ушкодження ендотелію судин, приг­нічення синтезу простагландинів у судинах плаценти.

Вплив на ембріон

Як відомо, страшний не сам нікотин, а сотні продуктів горіння, які виділяються в процесі. Наприклад, алкалоїд котинін легко проникає через мембрани і здатен циркулювати в системі ембріона до 7 тижнів. У Journal of Neuroscience надруковано статтю дослідника Сари Лейбовітц з Університету Рокфеллера (Rockefeller University) з Нью-Йорка про експеримент, який вона разом зі своїми колегами проводила на лабораторних щурах. Вагітних самок піддавали дії продуктів горіння цигарок, а після народження дитинчат проводили детальний аналіз їх поведінки і ступеня розвитку мозку порівняно з результатами контрольної групи. Нейробіологи з’ясували: у щурят, що «палили», у мигдалеподібній залозі та гіпоталамусі розвивається особливий тип нейронів. Вони виділяють нейропептиди, які стимулюють почуття голоду і схильність організму до різних залежностей: алкогольної, наркотичної або тютюнопаління.

Вплив на плід і новонароджених

N. Sidle на підставі узагальнення результатів 336 досліджень встановив комплексний несприятливий ефект паління на плід: зниження маси тіла новонародженого та розвиток фізичних вад і вроджених порушень. Зниження маси плода може бути пов’язане із хронічною гіпоксією тканин, спричиненою карбоксигемоглобіном. Також паління під час вагітності зумовлює активацію канцерогенів, що збільшує ризик онкологічних захворювань у дітей, частоту делецій у деяких генах клітин крові плода, накопичення токсичних речовин (кадмію, марганцю) і зниження рівня цинку та міді в крові плода. A. Meberg зі спів­авторами вивчали вплив паління під час вагітності на плід, а також на рівень тіоціанату в організмі жінки й дитини. Під наглядом перебувало 28 вагітних, які викурювали 10-20 цигарок у день. Вчені встановили, що в цих жінок вміст тіоціанату у сироватці крові до моменту пологів значно перевищував норму і перебував у прямій кореляційній залежності від паління та зворотному зв’язку з масою тіла плода під час народження.

Через 8-12 хвилин після викуреної вагітною цигарки частота серцебиття плода збільшується до 150 ударів за хвилину. Разом із поживними речовинами жінка передає йому й отрути тютюнового диму, причому у досить високих концентраціях. Спочатку вони потрапляють у кров плода, потім накопичуються в його головному мозку, печінці та серці. Поступово розвивається отруєння всього організму. За різними даними, у жінок, що палять, недоношені діти народжуються у 6,5-33,5% випадків, тоді як у решти — усього в 0,8-11,2% випадків. Є дані про те, що в жінок, які палять, у 2,2 разу частіше народжуються діти з масою тіла менше 2500 г. Дослідження, проведене в Норвегії, показало: у жінок, які викурюють більше 10 цигарок у день, народжуються діти з масою тіла менше на 327 г і довжиною менше на 1,2 см, ніж у тих, хто не палить (окружності голови і грудної клітки теж відрізнялися).

Відставання у внутрішньоутробному розвитку плода, доведене за допомогою ультразвукової діагностики, у вагітних, які палять, траплялося частіше (у жінок, котрі народжують уперше, — у 4 рази, у інших — у 3 рази). За даними ВООЗ, шкідливий вплив паління під час вагітності позначається на дітях протягом перших 6 років життя. Діти, що народилися в жінок, які палять, характеризуються уповільненням не тільки фізичного, а й інтелектуального, у тому числі емоційного, розвитку: неврологічні відхилення включають мінімальні церебральні дисфункції.

Несприятлива роль паління під час вагітності була констатована в деяких дослідженнях, присвячених синдрому раптової дитячої смерті (SIDS): у цьому випадку його спос­терігали на 22% частіше. Паління несприятливо впливає на процес зак­ладки і розвитку нервової трубки в плода, призводить до аненцефалії, вроджених аномалій розумового розвитку, вовчої пащі та заячої губи. Значні зміни спостерігали і щодо вад серця.

Дія тютюнового диму на дитину до її народження призводить до затримки росту легень і розвитку респіраторних захворювань, які супроводжуються задишкою. Цей вплив позначається на дихальній системі людини протягом усього її життя (особливо в дошкільному віці). Учені обстежили 338 дітей, хворих на астму, віком до 5 років, і 570 дітей, які не страждають на це захворювання. У обстежених, матері яких палять, ризик розвитку астми зростає в 1,5 разу порівняно з дітьми матерів, не схильних до паління. Якщо ж матері цих матерів (тобто бабусі) теж курили під час вагітності, то ризик захворюваності в онука або онучки буде вищим уже в 2,6 разу. Діти курців на 30% більше, ніж нащадки тих, хто ніколи не палив, ризикують уже до 16 років набути цукровий діабет або ожиріння.

Підготувала Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»


Коментар спеціаліста

Сергій Бакшеєв, завідувач жіночої консультації, лікар акушер-гінеколог Київського міського пологового будинку №3
Безумовно, паління — важлива проблема охорони здоров’я, одним із наслідків якої є порушення ембріонального розвитку. Однак кинути палити не просто. Не будемо закривати очі на те, що результатом цього є відчуття задоволення, психологічного підйому, зниження стресового стану. Різко кидати палити під час вагітності, дійсно, недоцільно, але варто враховувати всі фактори ризику цієї звички для жінки та плода.

Вагітних, які палять, можна розділити на дві категорії. Перша — ті, які до вагітності викурювали більше 10 цигарок у день. Для них паління є значним фактором ризику як під час прийому комбінованих гормональних контрацептивів (а отже при запобіганні вагітності), так і під час самої вагітності. З власного досвіду можу сказати, що такі жінки, на жаль, не можуть відмовитися від цієї звички під час вагітності, а можливість викурити цигарку в пологовій залі навіть асоціюють із «комфортом» під час пологів. Основ­ним завданням лікаря згаданої категорії жінок є максимальне зменшення ризику.

З цією метою у Великій Британії у поєднанні з комбінованою терапією для відмови від паління під час вагітності широко застосовують НЗТ. Найбезпечнішими методами є використання пластиру або гумки. У якості поведінкової альтернативи, що імітує процес паління, розглядають електронні цигарки та інші продукти нагріву тютюну. Дійсно, сучасні «тренди» паління розвиваються в бік електрон­них цигарок та інновацій, які позбавляють найголовнішого — процесу згоряння. Проведені дослідження доводять, що їх використання не має негативних наслідків для немовлят. Товариство Великої Британії з громадського здоров’я видало спільну заяву, де чітко вказано, що електронні цигарки є набагато менш шкідливими, ніж звичайні, і можуть розглядатися в нових практичних рекомендаціях для жінок і фахівців у сфері охорони здоров’я, які ґрунтуються на доказовій базі. Більше того, цей аспект дуже важливий у родині, коли палить не сама вагітна, а її оточення. Використання продуктів зниженого ризику набагато безпечніше, їх пасивне «паління» не шкодить малюку.

Друга категорія — це жінки, для яких паління є статусом або колективною звичкою на робочому місці. Такі вагітні дуже швидко відмовляються від паління самостійно або через симптоми токсикозу. Для мене як для лікаря, що спостерігає вагітність, це — ідеальний варіант!

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я