Міністерство охорони здоров’я неодноразово повідомляло про хід перемовин довкола отримання Україною вакцин для профілактики коронавірусу як напряму від фармкомпаній-розробників, так і від глобального фонду COVAX. Ми зібрали всі останні дані, які допоможуть розібратись коли та скільки вакцин отримає наша держава, скільки коштуватимуть вакцини в аптеках, та чи будуть вони там взагалі. А також, кого вакцинуватимуть за кошти держави?
Переговори з фармкомпаніями
МОЗ України нині веде перемовини з шіст’ю фармацевтичними компаніями, які вже встигли довести свої вакцини-кандидати до фінальної стадії клінічних випробувань. Про це нещодавно черговий раз заявив міністр Степанов.
«Ми вже на етапі підписання відповідних документів. Це компанія Moderna, ми перебуваємо з ними в переговорах. Я також недавно говорив з головою МОЗ США. Головна тема — це переговори з компаніями Moderna, Pfizer, Johnson & Johnson. Крім того, це англійська компанія AstraZeneca. Також є дві китайські компанії, з якими ми ведемо переговори», — сказав Степанов.
Нині з перечислених міністром компаній, достовірні дані про ефективність вакцин є в Moderna, Pfizer та AstraZeneca. Вакцини перших двох компаній продемонстрували ефективність на рівні 95%, однак вони мають і мінуси, які для України можуть стати суттєвою перепоною. Обидві вакцини потрібно транспортувати та зберігати за дуже низьких температур, препарат Pfizer має зберігатись при -70 градусах за Цельсієм. Крім того, вартість цих препаратів є доволі високою – близько 30-40 доларів за одну дозу, і перший час, приблизно до другої половини 2021 року вакцини цих компаній будуть поставлятись в основному в США.
Вакцина від AstraZeneca та Оксфордського університету значно доступніша та не потребує дуже низьких температур для зберігання та транспортування. Вона коштуватиме на рівні близько 4 євро за дозу та буде широко доступна в Європі, адже ЄС уклав низку домовленостей про закупівлю цього препарату. Ефективність британської вакцини відрізняється в залежності від озування, однак лишається доволі високою на рівні 70%.
Китайські вакцини досі лишаються таємницею у значній мірі для світової спільноти. Вони ще проходять третю фазу клінічних досліджень, однак низка китайських компаній вже почала вакцинувати жителів Китаю, паралельно з дослідженнями. Достовірних даних щодо безпечності чи ефективності китайських вакцин поки недостатньо для остаточних висновків.
Коли і скільки вакцин отримає Україна?
Окрім фармкомпаній, вакцини в Україну поставлятимуть також і в рамках глобальної програми COVAX, що створена під патронатом ВООЗ та має на меті справедливе розподілення вакцин серед країн світу та має гарантувати право і можливість отримати вакцини навіть найбіднішим державам.
В рамках COVAX Україна може отримати вакцини для імунізації 20% населення, це приблизно 8,5 млн доз. Вакцини поставлятимуть траншами, перший транш становитиме 1,2 млн доз. Початок поставок нині очікують у першому кварталі 2021 року, точної дати нині ніхто назвати не може, адже препарати ще не завершили всі необхідні дослідження та поки не отримали дозволів на використання від регуляторних органів.
Як запевняють в МОЗ, гроші на закупівлі вакцин в українському бюджеті є, тривають перемовини з іноземними партнерами щодо збільшення фінансування цієї програми, зокрема зі Світовим банком.
Хто отримає вакцини від держави?
За словами посадовців МОЗ, за кошти з бюджету вакцинуватимуть від COVID-19 лише хворих з груп ризику:
- медичних працівників, яким потрібно провести необхідну імунізацію;
- групи ризику за віком – це люди старше 65 років;
- люди з супутніми хронічними захворюваннями, у яких виникають ускладнення при COVID-19, що часто призводить до летальних випадків
МОЗ поки не планує закупівлі вакцин для інших груп громадян, вочевидь, такі препарати з’являться в приватних медзакладах та аптеках, коли вакцини отримають дозволи від регуляторів. Їх напевне завезуть дистриб’ютори, як це буває з іншими вакцинами, наприклад від грипу. Однак, як зазначав Віктор Ляшко, Україна має змогу закупити певну кількість вакцин через програму COVAX. Тобто, 8,5 млн доз COVAX надасть Україні на безоплатній основі, а решту держава зможе придбати для власних потреб. Яка кількість доз буде доступна для придбання Україною невідомо.
А от ціна на такі вакцини не є таємницею. Як заявив пан Ляшко, вартість однієї дози вакцини для України становитиме близько 7 долларів.
За оцінками МОЗ, аби вакцинація проти коронавірусу в Україні була абсолютно ефективною, необхідно охопити близько 40 млн людей.