Щеплення – єдиний спосіб захистити дитину від наслідків зараження у вигляді цирозу і раку печінки.
Прийнято вважати, що проблеми з печінкою і, тим більше, цироз і рак печінки, загрожують тільки тим, хто занадто легковажно ставиться до свого здоров’я – часто не відмовляється від чарки і неправильно харчується. Але це не так. У світі існує близько 360 мільйонів чоловік з хворобами печінки в хронічній формі, причиною чого є гепатит. Всього на планеті, за даними ВООЗ, змушені жити з таким діагнозом більше двох мільйонів. Не останню роль в цьому відіграє відмова батьків від щеплень. Щеплення від гепатиту слід зробити в першу ж добу життя немовляти. І саме це лякає багатьох матусь, хоча гепатит В є особливо небезпечним для дітей саме у віці до року.
Що таке гепатит В? Це інфекція печінки, викликана вірусом гепатиту В, яка є прямим шляхом до підвищеного ризику померти від цирозу і раку печінки. Щороку в світі фіксують чотири з половиною мільйона нових випадків зараження, а 700 000 чоловік щорічно помирають від наслідків хвороби.
Медики наголошують: малюки до одного року є відмінною мішенню для вірусу, саме в цьому віці практично зі стовідсотковою ймовірністю гепатит може стати хронічною хворобою. У старшому віці ризик нижчий, але все одно існує. Хронічний гепатит розвивається у дітей від року до шести років в 30-50% випадків. Третині з таких пацієнтів згодом ставлять діагноз «цироз і рак печінки».
Ця хвороба не лікується, але її можна легко запобігти – за допомогою щеплення, яке також дозволяє знизити хронічні наслідки гепатиту в 96% випадків. Захист працює, як мінімум, 20 років. Іноді – все життя.
Заразитися гепатитом можна під час переливання і маніпуляцій з кров’ю, використання нестерильних інструментів, а також від матері до дитини. Зараз в Україні живе більше мільйона дітей до п’яти років без вакцинації.
Вакцину винайшов той, хто виявив гепатит В
Спосіб попередження такої хвороби винайшов доктор Барух Бламберг, лауреат Нобелівської премії – він же і виявив її і знайшов спосіб діагностувати. До сьогодні ця вакцина залишається єдиною, здатною запобігти раку. Вперше її застосували 40 років тому в Китаї і США. Тоді вакцину отримували з плазми крові хворих на гепатит-носіїв вірусу. Але вона була мало того, що складною у виготовленні, так ще і дуже дорогою. А близько 30 років тому з’явилося друге покоління вакцини – щоб її отримати, зверталися до технології генної модифікації рекомбінантної ДНК в клітинах дріжджових організмів. Це допомагало швидше отримувати вакцину, а також збільшити її кількість, що, в свою чергу, дало можливість зробити її більш доступною.
Шість років тому цю вакцину вже використовували для маленьких дітей в 183 країнах. Сьогодні охоплення трьома дозами гепатиту В перевищує 80%, а місцями доходить до 92%. Захворюваність гострими формами в світі скоротилася в 10 разів.
Перша доза – одразу після народження
Вакцинацію проводять в три етапи. Першу дозу вводять внутрішньом’язово в першу добу життя, наступну – у два місяці, і третю – в півроку. Все це робиться згідно рекомендації ВООЗ. Медики наголошують – обов’язково зробити три щеплення. Після першого дитина захищена від вірусу на 48%, друга збільшує рівень захисту до 91%, а третя – до 96%.
У нас вакцину закуповує держава, для пацієнтів вона безкоштовна. Рекорд по кількості щеплень в Україні встановили в 2004-2008 роках – тоді 84-98% дітей до року були вакциновані. З 2009 року рівень вакцинації почав падати через відмови батьків, спровоковані кампанією проти щеплень. Уже сьогодні у нас близько двох з половиною мільйонів дітей беззахисні перед вірусом гепатиту В. Особливий ризик існує для дітей до п’яти років, серед яких кожен другий може захворіти на хронічний гепатит В і, згодом, отримати цироз або рак печінки. Медики не втомлюються повторювати, що відмова від вакцинації – це найбільша помилка батьків, тому що тільки вона може допомогти врятуватися при зустрічі з інфекцією. Якщо рівень вакцинації досягне 95%, ми назавжди зможемо забути про цю хворобу.
Джерело: Центр громадського здоров’я МОЗ