Вакцинація: чи призведе вбивче безглуздя соцмереж до трагедії

417

Вперше за багато років в Україні, як і в усьому світі, зростає захворюваність на кір. Хвороба вбиває більше 100 000 людей на рік по всьому світу… І ми могли б її викорінити, проте на заваді цьому несподівано стали Google, YouTube та соціальні мережі.

Існують форми життя, яким з чистою совістю можна побажати безслідного зникнення. Наприклад, віспа померла у 1978 році разом з останнім хворим на неї. Сьогодні віруси віспи зберігаються лише у спеціальних лабораторіях США і Сибіру, які суворо охороняються.

Віспа була ліквідована за допомогою вакцини. Напевно, жоден інший винахід не врятував стільки людських життів, як щеплення. Протягом багатьох десятиліть щеплення були однією з небагатьох послідовних історій успіху. Завдяки теоретикам змови, агресивним противникам вакцинації це може змінитися. Не в останню чергу завдяки мимовільної, ненавмисної підтримки з боку Google, YouTube і Facebook.

Чи потрібні щеплення: дезінформація може бути смертельною

Поліомієліт, від якого багато здорових дітей раніше ставали інвалідами, так само було ліквідовано у Європі. Проте у 2015 році в Україні зафіксували два випадки цієї хвороби. Нажаль, поточна ситуація з вакцинами є катастрофічною. І не в останню чергу через те, що навіть студенти-медики, схоже, часто вірять у теорії змови, а не науковим фактам.

Медична школа Браунського університету на Род-Айленді веде спільний проект з українськими вченими. В 2015 році у рамках програми провели опитування серед українських студентів-медиків про їхнє ставлення до вакцинації. 60 відсотків респондентів відповіли, що вакцини викликають аутизм, хоча жодного наукового підтвердження цьому досі немає.

Інфекційні захворювання: дивне упередження батьків

Україна входить в число країн, де кір поширюється найшвидше. Всесвітня організація ЮНІСЕФ попередила, що 2018 року в 98 країнах відбулося зростання кількості захворювань на інфекції, які раніше вважалися подоланими.


За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), у 2017 році кір, нібито не шкідлива дитяча хвороба, забрала життя щонайменше 110 000 осіб. Більшість з них – діти віком до п’яти років.


За оцінками ВООЗ, щеплення проти кору в період з 2000 по 2017 роки допомогло уникнути понад 21 мільйон смертей. Мільйони врятованих життів! Кір можна було б знищити повністю, якби не упереджене ставлення батьків до вакцинації. Улюблений аргумент противників щеплення – відсутність серйозних побічних ефектів безпосередньо у батьків, або їх родичів, яким довелося перенести кір. Але остання статистика спростовує ці міфи.

Теорії «світової змови» та соціальні мережі

Усі критики вакцинації, теоретики змови, всезнайки й езотерики, які не роблять щеплення дітям, є частиною глобальної проблеми. Проблема масивно посилюється високоорганізованим групами у соціальних мережах. ВООЗ, у свою чергу, вважає противників вакцин глобальною загрозою. А такі ресурси, як Google, Facebook і YouTube мимохіть стали живильним середовищем для поширення чуток. Відомо, що там, де є страх або гнів, раціональні аргументи не діють. Натомість чутки мають дивовижну силу переконання.

Щеплення – секретний план по знищенню людства?

Якщо ввести у Google «вакцинація», функція автозаповнення пошукової системи спочатку запропонує завершити речення: «Вакцинація – це отрута». Відгукнувшись на пропозицію, користувач бачить безліч дезінформації і страшилок, пов’язаних із темою щеплень.

У панелі з відео-результатами з’являються лише відео з екстремальними нібито наслідками вакцинації. Одне з них, наприклад, застерігає від плану з викорінення всього людства, замаскованого під масову вакцинацію, і який нібито розробили світові терористи…

«Нацистський фармацевтичний шарлатан»…

Йдемо далі. Якщо набрати слово «щеплення» у пошуковому вікні на YouTube, система запропонує такі варіанти продовження запросу: «сенс або нісенітниця», «не захищає від хвороб», «є смертельною зброєю», «зробить вас хворими». Серед перших відео-роликів іноді трапляється доволі серйозна інформація. Крім небагатьох інформативних відео, на YouTube тема вакцинації представлена в основному кліпами, дискредитуючими щеплення і які виглядають як анти-реклама.

Ці відео лякають і, здається, саме це й є найважливішою метою розробників таких кліпів. Через тиск засобів масової інформації і громадських організацій YouTube принаймні оголосив, що припинить рекламувати відео, які дискредитують щеплення.

У Facebook часто дуже агресивні противники вакцин організовуються у великі групи і перетворюють на пекло життя тих, хто наводить реальні факти про вакцинацію і ріст інфекційних захворювань. Так, британська газета The Guardian процитувала слова представника американської організації здоров’я, який виступив на слуханнях у Конгресі з доповіддю про вакцини. Згодом у Facebook ображені противники щеплень називали цю людину «педофілом», «нацистським фармацевтичним шарлатаном» та «виродком, який рекламує вбивство дітей».

Якщо хтось шукає у «Фейсбук» інформацію про щеплення, знаходить лише ті групи, які пропонують повний набір дезінформації проти вакцинації у всьому світі. Нещодавно голова комітету з розвідки в Палаті представників США для прикладу навіть навів відповідний скріншот.

«В даний час людство, всупереч всім доказам, рухається в напрямку, який неминуче призведе до збільшення числа смертей і страждань від інфекційних захворювань. І винуватими в цьому будуть, зокрема, й соціальні мережі – через погану роботу адміністраторів і сортувальних систем», – сказав він.

За матеріалами spiegel.de

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я