МОЗ бравурно рапортує, що в Україні зрештою немає проблем із вакцинацією. Але радість чиновників не поділяють лікарі: по-перше, вакцин закуплено значно менше від потреби, по-друге, їх якість викликає питання і, по-третє, слова Міністерства останнім часом настільки часто розходяться з ділом, що «Ваше здоров’я» вирішило з’ясувати, яка ж ситуація з вакцинами насправді.
Буковина
Оскільки імунізація переважно проводиться із порушенням Календаря профілактичних щеплень, то для кожної дитини педіатри, сімейні лікарі, імунологи складають індивідуальний графік, дотримуючись мінімального інтервалу: між вакцинаціями — один місяць, між ревакцинаціями — шість.
Якщо дитина до 6 років не отримала мінімального вакцинального комплексу, намагаємося надолужити це зараз, тобто певним чином прагнемо «влитися» в Календар профілактичних щеплень. У такий спосіб сподіваємося з 2017 року вийти на той рівень, коли малюків вакцинуватимемо чітко за Календарем.
Донедавна були труднощі із забезпеченням вакциною проти сказу. Вона має короткий термін придатності, високу вартість і тривалий час не завозилася на територію України. Наразі ОКУ «Лікарня швидкої медичної допомоги» (вакцину вводять лише в умовах стаціонару) у достатній кількості забезпечена нею. Натомість в області зовсім немає антидифтерійної сироватки — термін придатності тих доз, які були, закінчився у вересні минулого року. А щепленням проти дифтерії донедавна було охоплено лише 50% дитячого населення краю. Про дорослих годі й казати: ревакцинацію слід проводити кожні 10 років, але, як показує практика, цього ніхто не робить. Тож якби діагностували дифтерію, зупинити її не змогли б: сироватки немає. Виходить, спалах цієї хвороби нині призведе до 100-відсоткової летальності.
У жовтні-листопаді саме час робити щеплення проти грипу. Однак в аптечну мережу такі вакцини досі не надійшли, найімовірніше через те, що цього сезону епідеміологи передбачають поширення нового штаму вірусу типу «Гонконг» (Н3N2), і, очевидно, адаптують їх під нього.
Івано-Франківщина
У всіх пологових відділеннях і будинках, дитячих поліклініках та консультаціях достатньо вакцин для профілактики туберкульозу (БЦЖ) та гепатиту В. Усі травмпункти лікарень і хірургічні чи приймальні відділення забезпечені вакциною проти сказу. Очікуємо надходження великої кількості препарату для щеплення від дифтерії і правця дорослих — 56 тис. доз. Сьогодні у всіх дитячих поліклінічних закладах є двовалентна жива вакцина проти поліомієліту — та, яку із квітня використовує увесь світ за рекомендаціями ВООЗ.
Забігаючи наперед, хочу повідомити, що за місяць у рамках обласної цільової програми профілактики «Здоров’я Прикарпаття 2013-2020» в Івано-Франківській області почнуть безкоштовно вакцинувати від раку шийки матки дівчаток віком від 9 до 14 років. Унаслідок цієї хвороби, котру часто провокує папіломавірус людини, гине багато жінок, а доведеною ефективною профілактикою є введення двох доз вакцини до 14 років або трьох — до 45 років.
Загалом на Прикарпатті імунобіологічних препаратів вистачить для роботи протягом року, зокрема й для ревакцинації. Однак через те, що тривалий час ми не мали вакцин, дуже великою є кількість дітей, нещеплених за останні три роки. Тож коли правильно і спрямовано використовувати наявні вакцини, їх може вистачити на 8-10 місяців, а препаратів для дорослих — на рік.
Щодо виконання Календаря профілактичних щеплень, то в Україні він є гнучким, тобто не жорстко прив’язаним до віку чи вакцини. Що це означає? Дитина може отримати ті вакцини, які є на певний момент у поліклініці, відповідно до вікової категорії. Наприклад, у пологовому будинку малюку своєчасно не було проведено щеплення від туберкульозу (БЦЖ) і гепатиту В, однак зараз у поліклініці ми можемо вакцинувати його від дифтерії, правця, кашлюку, гемофільної інфекції та поліомієліту, а через місяць малюку введуть БЦЖ та вакцину проти гепатиту В одночасно, ще через місяць — ревакцинують.
Вінниччина
Аби скоригувати проведення Календаря профілактичних щеплень, Департамент охорони здоров’я Вінницької ОДА ще влітку 2016 року розіслав медикам інформаційні листи з поясненнями. Провели семінар для лікарів і середнього медичного персоналу, на якому детально обговорили всі можливі варіанти коригування. Заплутатися неможливо, бо є чіткі рекомендації, прописані в наказі МОЗ України. У документі вказано, які вакцини можна комбінувати, які щеплення робити з перервою, коли і кому. Додатково спілкуємося з колегами на нарадах, а також у телефонному режимі. Тобто особливих проблем із проведенням щеплень у лікарів не виникає, більше питань надходить від батьків. Не всі розуміють, що Календар профілактичних щеплень у зв’язку з відсутністю вакцин порушується і не виконується з тими проміжками, які в ньому прописані. Відповідно ускладнюється і ситуація з ревакцинацією. Це все через те, що майже шість років область недоотримувала вакцин, а останні півтора року були суттєві перерви в поставках. Найгірша ситуація з вакциною БЦЖ, не набагато краща й з АКДП. Хоча наразі цієї вакцини достатньо, ревакцинація розпочалася й успішно триває.
Що стосується екстреної профілактики, зокрема сказу, правця тощо, то область отримала 3,3 тис. доз імунобіологічного препарату проти сказу, придбаних за рахунок державного бюджету, маємо також 40 доз вакцини, купленої за кошти місцевого бюджету. Забезпечені сироватками проти укусу гадюки, протидифтерійною і протиправцевою. Останньої маємо 6 доз — на екстрений випадок. А щоб уникнути таких ситуацій, акцент робимо на профілактиці за допомогою вакцинації — це шанс врятувати і здоров’я, і життя.
Чернігівщина
Так, за 9 місяців ми отримали 10,3 тис. доз вакцини «Пентаксим», що становить 28,4% від річної потреби. Зараз маємо 721 дозу цього препарату, причому всі запаси містяться в районах, в обласному центрі його на сьогодні немає. Вакцини КПК у цьому році отримали 11,6 тис. доз (39,5% від потреби), Hib-вакцини — 9,27 тис. доз (46,1% від потреби). Щодо імунобіологічного препарату проти гепатиту В, то маємо 19,66 тис. доз (25% від необхідної кількості на рік), тому в першу чергу вакцинуємо дітей у пологових будинках.
Дуже болюче питання відносно забезпечення області вакциною БЦЖ. За потреби у 73,4 тис. доз отримали всього 25,5 тис. (34,7%). Цього, звичайно, недостатньо. Ситуація ускладнюється ще й тим, що вакцина надійшла лише 5 вересня, тобто вісім місяців у нас її не було взагалі, й усі народжені в цьому році діти не були щеплені. Звичайно, батьки, які могли поїхати до Києва й вакцинувати дітей у приватних клініках, потурбувалися про своїх малят, але це всього 0,5% від загальної кількості новонароджених. При цьому ніхто із 7-річних дітей не ревакцинований.
Минулого року ми отримували препарат «Інфанрикс» (з ацелюлярним кашлюковим компонентом). Він призначений для імунізації від коклюшу, дифтерії та правця. Потреба в ньому становила 45,91 тис. доз на рік. Замість «Інфанриксу» нині надійшло 28,52 тис. доз вакцини АКДП (із цільноклітинним кашлюковим компонентом), яка використовується для щеплення дітей у 6 місяців (тобто для третьої вакцинації) і ревакцинації у 18 місяців. Але такої кількості нам не вистачає.
Дітей у віці 6 років проти дифтерії та правця щепимо вакциною АДП — отримали 24,56 тис. доз, що становить 70,4% від потреби, тож нам вистачить цього препарату практично до кінця року. Потреба у вакцині АДП-М — 95,85 тис. доз. Утім, за 9 місяців отримали всього 14,16 тис., або 14,8% від потреби. Але зараз ситуація із забезпеченням цією вакциною змінилася на краще: 10 жовтня додатково надійшло 17,76 тис. доз. Їх одразу розподілили по районах.
Більш-менш позитивна картина з вакцинами проти поліомієліту. Починаючи із жовтня 2015 року до березня 2016 року по всій країні, у тому числі і в нашій області, проводилися додаткові тури вакцинації проти цієї недуги, тож необхідними препаратами були забезпечені в достатній кількості. З квітня Україна разом з іншими країнами перейшла на бівалентну вакцину, у вересні ми отримали 12,32 тис. доз цього препарату.
Що стосується наявності в області інших вакцин та сироваток, то влітку надійшло понад 6 тис. доз вакцини проти сказу. Протиправцевої сироватки за державні кошти ми не отримували, але в аптечній мережі вона буває, а от сироватки проти дифтерії немає зовсім. Маємо одну дозу імунобіологічного препарату проти ботулізму, котра зберігається в обласній дитячій лікарні. Звичайно, потребуємо його більше, адже одночасно можуть захворіти кілька осіб. Крім того, залежно від перебігу хвороби іноді доводиться повторно вводити сироватку, тож сподіваємося на додаткові надходження.
Варто зазначити позитивні зміни у ставленні населення до вакцинації. Якщо 3-4 роки тому, коли вакцин було вдосталь, деякі батьки відмовлялися робити дітям щеплення, то зараз більшість їх відповідально ставляться до процесу вакцинації.
Запоріжжя
Розподіл препаратів по районах відбувається за наказом Департаменту охорони здоров’я Запорізької ОДА, вакцини видаються залежно від кількості населення і потреб, у тому числі і для ревакцинації. Закінчуються комбіновані вакцини «Інфанрикс» і «Пентаксим», тому дітям поки що доведеться робити замість одного щеплення — п’ять. Перевагу, звичайно, віддаємо новонародженим, щоб не порушувати графіка вакцинації.
Рівненщина
Перші поставки імунобіологічних препаратів розпочалися в травні цього року і тривали до жовтня. В область надійшли вакцини проти гепатиту В, Hib-інфекції, туберкульозу (БЦЖ), поліомієліту, а також КПК, «Пентаксим», АКДП цільноклітинна, АДП-М (для щеплення дорослих), АДП та антирабічна. Хоча імунізувати всіх відповідно до Календаря профілактичних щеплень ми не зможемо — вакцин все ще недостатньо.
У повному обсязі область забезпечено тільки вакциною АДП — ми отримали 40 тис. доз. А, наприклад, вакцини АКДП маємо лише 53% від потреби, КПК — 18,7%, проти гепатиту В — 37%, Hib-інфекції — 50,7%. Препарату «Пентаксим» нам надійшло лише 16,7 тис. доз (40% від потреби), БЦЖ — 130 тис. доз (83,4%).
Три роки поспіль в області взагалі не було вакцини АДП-М для щеплення дорослого населення, яке має проводитися кожні 10 років, і 16-річних дітей. Тож за цей час кількість осіб, котрі підлягають такій вакцинації, сягнула майже 475 тис. А вакциною АДП-М наразі ми забезпечені лише на 31%. До всього, МОЗ дозволило в умовах імунобіологічного дефіциту використовувати АДП-М для профілактичних щеплень від правця при травмах, адже протиправцевого антитоксину в області теж немає.
На жаль, у цьому році ми не отримали жодної дози «Інфанриксу» (з ацелюлярним кашлюковим компонентом), хоча на рік нам потрібно 89,3 тис. доз. А ось вакцинами проти поліомієліту, завдяки проведенню кампанії з додаткової імунізації, наша область забезпечена добре: ІПВ маємо 100%, ОПВ і бівалентної вакцини — 90% від потреби.
Нещодавно на Рівненщину надійшло 3 тис. доз антирабічної вакцини — 68% від потреби. Річ у тому, що в попередні роки в середньому наша область потребувала саме такої кількості цього препарату. Але через погіршення епізоотичної ситуації зі сказом торік ми збільшили запит до 4,5 тис. доз, проте все одно отримали меншу кількість. Тож у деяких районах (Гощанський, Здолбунівський, Млинівський тощо) вакцину вже використали.
Аби «вписатися» у квоту, котру надає нам МОЗ України, намагаємося замовляти більше вакцин, потреба в яких постає особливо гостро, зокрема БЦЖ, антирабічну. Та все ж виділених нам коштів (а на 2016 рік, наприклад, це трохи більше 22 млн грн) не вистачає для здійснення імунопрофілактики протягом року.
Зрозуміло, що Календар профілактичних щеплень у нас абсолютно «зламаний». Отримавши препарати, ми наразі проводимо вакцинацію та ревакцинацію всім, кому вони показані. Працівники поліклінік повідомляють пацієнтів телефоном про наявність вакцин і запрошують на щеплення. Думаю, до кінця цього року нам буде із чим працювати.
Сумщина
Ситуація із вакцинами в області, як і по всій державі, тривалий час була досить напруженою. Напевне, близько року до нас не надходили або надходили в мізерній кількості препарати, призначені для імунізації дитячого та дорослого населення. Стабілізувати Календар профілактичних щеплень вдалося лише нещодавно, коли Міністерство охорони здоров’я нарешті почало направляти обіцяні вакцини, придбані міжнародними закупівельними компаніями. Звісно, той обсяг препаратів, який надійшов, не повністю задовольняє потреби області. Проте на перший час їх вистачить. Так, сьогодні вакцинами БЦЖ Сумщина забезпечена на 70%, ОПВ — на 28%, АКДП — на 76%, проти гепатиту В — на 42%, проти гемофільної інфекції — на 94%, сироваткою від сказу — на 90%, вакциною АДП-М — на 25%. Забезпечення імунобіологічними препаратами проти інших інфекційних хвороб, які не входять до Календаря, здійснюється в разі несприятливої епідеміологічної ситуації або загрози її виникнення, а також за можливого ризику інфікування у випадку контакту. Звісно, і зараз іноді нам телефонують із районів і повідомляють про відсутність вакцин. Але ця проблема наразі пов’язана не стільки з тим, що немає препаратів для щеплень, скільки з неможливістю негайно транспортувати їх у віддалені населені пункти через дефіцит паливно-мастильних матеріалів, запчастин тощо. Хоча умови для перевезення імунобіологічних препаратів із забезпеченням відповідного температурного режиму створені в кожному районі.
Розподіл вакцин здійснюється рівномірно між усіма районами, з огляду на кількість дитячого та дорослого населення, що підлягає імунізації. Коли говорити про виконання Календаря профілактичних щеплень, то в першу чергу потрібно вакцинувати тих дітей, яким щеплення взагалі не проводили.
Херсонщина
Препаратами для профілактики гемофільної інфекції, дифтерії та правця зі зменшеним вмістом антигену (АДП-М), туберкульозу (БЦЖ), дифтерії, правця та кашлюку, а також анатоксином дифтерійно-правцевим (АДП) ми забезпечені повністю. А от комбінованої вакцини «Пентаксим» надійшло лише 7,65 тис. доз — 27,3% від потреби.
В області зараз є всі необхідні препарати для дітей і дорослих, аби провести вакцинацію відповідно до Календаря профілактичних щеплень. Розподіл вакцин по лікувальних закладах регіону здійснюється пропорційно кількості дітей певного віку. Херсонська область також забезпечена імунобіологічними препаратами, не внесеними до Календаря профілактичних щеплень. Зокрема, у нас достатній запас анатоксину проти отрути гадюки — 7 доз та вакцини проти сказу — 638 доз.
Вакцини, що надійшли в наш регіон, придбані міжнародними організаціями для використання в Україні. А до того, за відсутності централізованого надходження, у лікувальних закладах області питання придбання необхідних препаратів вирішували за рахунок місцевого бюджету та позабюджетних коштів. Так, 6 районів Херсонщини змогли закупити вакцину для профілактики туберкульозу (БЦЖ) у кількості 6,55 тис. доз, 8 районів придбали дифтерійно-правцевий анатоксин АДП (5,15 тис. доз), 12 районів — дифтерійно-правцевий анатоксин зі зменшеним вмістом антигену АДП-М (19,79 доз), 10 районів купили вакцину АКДП (7,72 тис. доз).
Єдина проблема, із якою нині стикаються наші лікарні, — велика кількість людей, котрі приходять вакцинуватися. Але з нею ми впораємося.
Підготували Ольга РУСНАК (м. Чернівці), Наталя МОСТОВА (м. Івано-Франківськ), Олеся ШУТКЕВИЧ (м. Вінниця), Олена БЕРЕЗКІНА (м. Чернігів), Анастасія ПОЙДА (м. Запоріжжя), Дана РОМАНЮК (м. Рівне), Катерина СПІВАК (м. Суми), Ксенія КЕЛЄБЕРДА (м. Херсон), спеціально для «ВЗ»