Американські науковці провели дослідження, під час якого вони інфікували хом’ячків трьома способами – інтраназально, через розпорошені в повітрі краплі та через заражене блюдце. Експеримент показав, для третьої групи було характерне легке протікання захворювання і менші титри антитіл, пише видання PCR News.Під час дослідження виявилося, що для перших двох груп була характерна більша втрата ваги, ніж для третьої, одна до 14-го дня різниця зникала. Через день після зараження вірус виявлявся в легенях всіх хом’ячків, заражених через повітря, а також у частині з тих, яких заразили інтраназально. У інфікованих через блюдце хом’ячків на ранніх етапах хвороби вірусних частинок не було ні в легких, ні в трахеї.
Зазначається, що вірусне навантаження в трахеї і легенях спочатку було вище у тієї групи, яку заразили аерозольним шляхом. Дослідники припускають, що в цьому випадку краплі потрапляють безпосередньо в легені. Тільки в цій групі вірусний антиген виявлявся імуногістохімічними методами в носовій порожнині, слизовій трахеї та бронхів на початку хвороби.
Вже на четвертий день після зараження вірус виявляли в легенях тварин всіх груп. Однак у у хом’яків, які захворіли після контакту із зараженою поверхнею, ці ознаки хвороби були найменш виражені. Також для цих хом’ячків був характерний найнижчий рівень TNF-α і високі рівні IL-4 і IL-10.
На 14-й день у всіх хом’ячків виробилися антитіла до S-білку SARS-CoV-2. Найбільше антитіл було в групі, зараженої інтраназально. Імунна відповідь в цілому була сильнішою в перших двох групах. Найвища вірусне навантаження в носі було відзначена на перший день в першій групі, на другий день у другій групі, на п’ятий день в третій групі.
Також в рамках дослідження, у клітку, в якій утримували інфікованих хом’ячків, посадили здорових. У них не було ознак захворювання, але через 21 день у чотирьох хом’ячків з восьми виявили антитіла проти коронавірусу. Також двох хом’яків, хворого і здорового, садили в клітку з перегородкою. У здорових хом’ячків не було ознак хвороби, але на цей раз сероконверсія сталася у всіх тварин. Проте, коли потік повітря йшов в сторону хворого хом’ячка, антитіла виявили тільки у однієї тварини з чотирьох. При передачі через повітря рівні антитіл у спочатку хворого хом’ячка і у зараженого були однаковими, а при передачі через поверхню у зараженого рівень антитіл був нижче. Всі інфіковані в ході експерименту хом’ячки були заразними.
Науковці дійшли висновку, що важкість перебігу хвороби і період, за який досягався максимум вірусного навантаження, залежали від шляху проникнення вірусу в організм хом’ячка. Інфікування через заражені поверхні було менш ефективним, але все ж відбувалося.
Нагадаємо, що нещодавно дослідники виявили, що вірус SARS-CoV-2 використовує пилок як транспорт.