Вчені дослідили генетику алкогольної залежності та антисоціальної поведінки

56

Вчені з США та Нідерландів проаналізували геноми 1,5 млн осіб та виявили 579 генних локусів, що пов’язані з сімома фенотипами, які характеризують різні форми небажаної або небезпечної поведінки. Про це пише видання PCR News з посиланням на дослідження науковців у Nature Neuroscience.

Група вчених зі Сполучених Штатів та Нідерландів під час великого дослідження провела аналіз геномів 1,5 млн осіб. Повідомляється, що вони об’єднали результати декількох повногеномних досліджень асоціацій (GWAS) з великою кількістю зразків, використовуючи метод геномного моделювання структурними рівняннями (Genomic Structural Equation Modeling, SEM), який поєднує декілька статистичних методів.

Зазначається, що автори роботи виявили 579 генетичних локусів, які пов’язані з екстерналізованою поведінкою (антисоціальна поведінка або гіперактивність). Фахівці виділили всього сім фенотипів: синдром дефіциту уваги/гіперактивності, алкогольна залежність, тривале вживання канабісу, вік першого статевого акту, кількість статевих партнерів, загальна схильність до ризику і вік, в якому людина почала палити.

Вчені провели ще три статистичних тести та підтвердили, що більшість виявлених локусів демонструють найактуальніші фенотипи – алкогольну залежність і антисоціальну поведінку.

Повідомляється, що на основі цих даних була створена шкала генетичного ризику. За нею, відповідно до наявності або відсутністю одного з варіантів генетичних локусів, можна зробити висновок щодо схильності людини до екстерналізованої поведінки (ЕП). Шкала також показує кореляцію ЕП з деякими поведінковими, медичними та соціальними особливостями, включаючи рівень освіти, ожиріння, розлад, пов’язаний з вживанням опіоїдів, суїцид, ВІЛ-інфекцію, наявність судимості та безробіття.

Вчені повідомили, що немає конкретних генів, які відповідальні за один з перерахованих вище параметрів. Однак генетичні особливості впливають на те, як влаштований мозок людини. Вони пояснили, що деякі гени обумовлюють рівень імпульсивності та самоконтролю, який може впливати на рішення, які приймає людина.

Науковці додали, що стійкі труднощі з саморегуляцією можна концептуалізувати як межу розвитку нервової системи зі складними і далекосяжними соціальними корреляциями та станом здоров’я.

Зазначається, що серед знайдених 579 локусів, 121 раніше не були виявлені як важливі для жодного з семи розглянутих семи фенотипів. Вчені показали, що більшість локусів експресуються в головному мозку і знаходяться в генах, відповідальних за ранні етапи формування нервової системи.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я