Інгібітори АХАТ здатні боротися з вірусом гепатиту В, активуючи імунні клітини в печінці, особливо Т-клітини, а також надаючи противірусний ефект. Таку інформацію сповістили вчені з Університетського коледжу Лондона, підкресливши, що результати їхньої роботи мають велике значення для створення нових засобів для боротьби із захворюванням.
Дослідники з Університетського коледжу Лондона розробили нову імунотерапію для боротьби з вірусом гепатиту В (HBV). Результати їх дослідження були опубліковані в науковому журналі Nature Communications.
Науковці отримали імунні клітини безпосередньо з печінки пацієнтів і пухлинних тканин. На них було продемонстровано, що інгібування ацил-КоА: холестерин ацілтрансферази (АХАТ; фермент, який контролює рівень холестерину в клітинах) має високу ефективність для боротьби з вірусом гепатиту B. Блокування активності АХАТ сприяло стимулюванню певних імунних клітин, які можуть боротися як з вірусом гепатиту В, так і з асоційованими раковими пухлинами.
Було також виявлено, що гальмування АХАТ перешкоджає реплікації вірусу гепатиту B, а значить, є засобом прямої противірусної дії. Раніше повідомлялося, що інгібітори АХАТ, такі як avasimibe, що приймаються перорально в якості препаратів, що знижують рівень холестерину, добре переносяться пацієнтами.
Крім того, вчені прийшли до ще одного висновку, що інгібітори АХАТ здатні активувати роботу Т-клітин людини, що знищують вірус. Підвищений імуностимулюючий ефект був відзначений у Т-клітинах, виявлених у печінці, інфікованій вірусом гепатиту B або ураженій раковою пухлиною. Це давало можливість Т-клітинам долати обмеження, що перешкоджають функції імунітету, дозволяючи їм націлюватися як на вірус, так і на пухлинні клітини.
«Розробка нових терапевтичних засобів має вирішальне значення для поліпшення методів лікування пацієнтів. Імунні клітини, такі як Т-клітини, необхідні для боротьби з вірусами і пухлинами, але часто не здатні нормально функціонувати і не можуть контролювати розвиток захворювань. Сучасні препарати, що застосовуються в стандартному лікуванні, не можуть знищити вірус, запобігти розвитку раку і врятувати імунні клітини», – зазначила одна з авторів дослідження, професорка Університетського коледжу Лондона Мала Майні.