Вчені з’ясували, що кір викликає «імунологічну амнезію»

874

Як відомо, після перенесеного кору захисні сили організму надовго слабшають, однак сучасні дослідження показали, що віруси частково “стирають пам’ять” імунної системи. Її відновлення триває роками. Таким чином виявилось, що кір є навіть більш небезпечним, ніж вважалось раніше.

Вірус кору

Більшість дітей, які перенесли кір, швидко одужують від цієї хвороби, за умови своєчасної діагностики і правильного лікування. Але навіть коли характерний для цього захворювання висип зникає, а температура знижується, інфекція все ще працює.

Кір послаблює імунну систему в довгостроковій перспективі і, отже, робить її більш сприйнятливою до інших інфекційних захворювань.

До такого висновку прийшли вчені Міжнародної дослідницької групи на чолі з бостонським вченим Майклом Міною, вони детально вивчили цей ефект вірусу кору. Експерти назвали його «імунологічної амнезією».

Група зібрала 77 зразків крові у нещеплених дітей в Нідерландах – до того, як вони захворіли на кір і після одужання. У цих зразках вони шукали специфічні антитіла проти вірусів і бактерій. Це важливий елемент в боротьбі з інфекційними захворюваннями. Вірус кору різко скоротив різноманітність антитіл, і в середньому їх кількість знизилася на 33-40% приблизно через сім тижнів після зараження.
Антитіла, що виробляються в ході хвороби допомагають швидко розпізнавати і ефективно боротися з певним патогеном. Без них стійкість до відповідного захворювання знижується. Продуценти цих антитіл, як встановили вчені, розташовані в кістковому мозку. Це спеціальні клітини, які після зараження вірусом кору, гинуть, але захищають організм і допомагають йому виробляти імунітет.

Щоб людям, далеким від мікробіології, було легше уявити собі, що таке імунітет, професор Міна пропонує уявити собі несприйнятливість до хвороботворних мікроорганізмів як книгу, в якій зберігаються фотографії злочинців. «Уявіть, – каже містер Міна, – що хтось наробив багато дірок в цих фотографіях, і тепер організму буде набагато складніше розпізнати злочинців». Саме це, на думку вченого, відбувається в кістковому мозку після перенесеного вірусу, в даному випадку, кору.

Хоча різноманітність антитіл з часом накопичується, тому що організм виробляє нові антитіла при відновленні контакту з відповідними патогенними мікроорганізмами, в той же час наступні захворювання можуть переноситися людиною важче. «У нас є дуже вагомі докази того, що вірус кору дійсно руйнує імунну систему», – сказав учасник дослідження Стівен Елледж.

Для підтвердження своїх підозр дослідники проаналізували ще більше зразків крові дітей до захворювання на кір і після одужання. Результати підтвердили побоювання: Протягом року після одужання організм втрачав до 10 відсотків імунних антитіл, виявлених при першому огляді. Невелика втрата певних антитіл після будь-якого вірусного захворювання – це нормально. Але 10% імунітету, які забирає у людини кір – це дуже багато, вважають вчені.

Експеримент на макаках-резусах підтвердив реакцію організму, аналогічну тій, яку дослідники спостерігали у дітей: тварини також втратили більшу частину захисних антитіл через кір.

В ході експериментів було також доведено, що після зараження кором зменшується також різноманітність так званих захисних клітин пам’яті B. Це призводить, на думку вчених до значного зниження імунітету, яке вони назвали амнезією імунної системи.

В ході подальших випробувань група Майкла Міна також з’ясовувала, чи має вакцина проти кору, епідемічного паротиту та краснухи негативний вплив на імунну систему.

Вони не знайшли жодних ознак зниження захисної реакції після вакцинації.
«Ці нові дані пояснюють механізм імунодефіциту і спостережувану підвищену сприйнятливість до інфекцій після інфекції кору, – каже дитячий інфекціоніст Йоханнес Трук з Університетської дитячої лікарні Цюріха в Швейцарії. – Це суперечить загальноприйнятим раніше твердженнями, що якщо людина перенесла інфекційне захворювання, вона автоматично набуває стійкий імунітет. Швидше, це твердження справедливе для щеплень. І ще раз підтверджує необхідність вакцинації для послідовного захисту не тільки від кору, але і від інших небезпечних хвороб.»

За даними ВООЗ, в Європі число випадків захворювання на кір в останнім часом подвоїлася, а в усьому світі навіть потроїлося. Однією з причин цього Всесвітня організація охорони здоров’я ВООЗ називає легковажне ставлення до щеплень.

Джерело: Spiegel

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я