Тариф на оплату пологів був одним з перших в дискусіях про те, чи вистачить коштів за пацієнтом для того, аби вижити закладу і при цьому надати якісну медичну допомогу. Висловлювалися різні думки – від «все пропало» до застережень з приводу того, що здоров’я матері й дитини починаються не з пологового будинку, а з настання вагітності, перебіг якої не контролюється наданням пріоритетних послуг. Про те, що і як забезпечує Програма медичних гарантій в цьому напрямку, розповідає заступниця Голови Національної служби здоров’я України Наталія Рябцева.
Короткий зміст
Допологовий період
-
Як оплачується спостереження за вагітністю?
Це може відбуватися в межах двох пакетів:
- Пакет «Первинна медична допомога» працює тоді, коли за бажанням жінки спостереження за неускладненою вагітністю здійснює сімейний лікар.
- Пакет з надання амбулаторної допомоги передбачає, що у його межах пацієнтка може звернутися в жіночу консультацію для спостереження за вагітністю (без направлення та без прив’язки до місця офіційної реєстрації). Також цей пакет включає проведення необхідних лабораторних досліджень та інструментальних обстежень (УЗД), консультації вузьких спеціалістів під час вагітності (за направленням). Усі медичні заклади, які мають у своїй структурі жіночу консультацію, отримали договори від НСЗУ на надання послуг за пакетом, що забезпечує надання амбулаторної допомоги.
-
Чи потрібно підписувати «обмінну карту»?
Це було передбачено старими правилами, коли надання медичної допомоги прив’язувалося до місця прописки пацієнтки, але вагітній надавали додаткову можливість обрати медичний заклад для народження дитини.
Оскільки в новій системі немає прив’язки до місця проживання, жінка може народжувати у будь-якому закладі, який уклав договір з НСЗУ на пакет «Медична допомога при пологах». НСЗУ оплачує пологи, не вимагаючи підписаної «обмінної карти». Тому й заклад не повинен вимагати її від пацієнтки.
-
Як забезпечити стаціонарне лікування під час вагітності?
Насамперед, для цього пацієнтці потрібно мати направлення від лікаря, який веде вагітність (окрім випадків невідкладних станів). Заклади, які отримали договори за пакетами надання стаціонарної допомоги, можуть прийняти вагітну на лікування.
Додаткові послуги під час перебування в стаціонарі (палата підвищеного комфорту, покращене харчування тощо) належать до категорії платних. За них пацієнти мають офіційно сплатити через касу закладу.
Під час епідемії окремі стаціонарні заклади приймають пацієнтів з підозрою на коронавірус. Рішення щодо госпіталізації такої вагітної в той чи інший заклад має прийматися з огляду на її статус (позитивний, негативний, підозра) та з метою мінімізації ризиків інфікування.
Для цього й визначено окремі заклади, які прийматимуть роділь з підозрою на коронавірус.
Підготовка до пологів
-
Оплата – незалежно від способу прибуття?
НСЗУ оплачує пологи за пакетом «Медична допомога при пологах» в будь-якому випадку, незалежно від того, як пацієнтка потрапила в заклад – самостійно, на «швидкій» чи її перевели з відділення патології вагітності.
-
Чи заплатить НСЗУ додатково, якщо пацієнтка обере конкретного лікаря для ведення пологів?
У багатьох виникає питання – чи заплатить НСЗУ додаткові кошти, якщо пацієнтка обере для ведення пологів якогось конкретного лікаря? Відповідно до кращих світових практик, НСЗУ оплачує надання допомоги при пологах черговою бригадою. Це зумовлено кількома причинами. По-перше, чергування забезпечує медичному персоналу час на відпочинок, адже втома є одним із найпоширеніших чинників лікарських помилок. По-друге, повну відповідальність за пацієнтку під час перебування в пологовому будинку несе чергова бригада. Оскільки НСЗУ не визначає розмір заробітної плати медпрацівників (це робить головний лікар закладу), умови оплати за пологи не можуть передбачати додаткових домовленостей з окремим лікарем.
Відповідно до договору із закладом, НСЗУ сплатить за кожні пологи. Додаткові послуги, не передбачені в пакеті «Медична допомога при пологах», рекомендовано оплачувати офіційно через касу закладу. Детальніше з обсягом послуги (специфікацією) за пакетом «Медична допомога при пологах» можна за посиланням.
Допомога під час пологів
-
Чи вистачить тарифу на ускладнені пологи та кесарський розтин?
Пакет «Медична допомога при пологах» передбачає оплату за будь-який випадок пологів: як за фізіологічні, так і за ускладнені, зокрема передчасні, а також за кесарський розтин. НСЗУ встановило єдиний розмір тарифу за будь-який випадок пологів, аби не стимулювати зростання кількості кесарських розтинів. Тариф розраховано таким чином, аби медичний заклад у загальній сумі мав достатньо коштів для забезпечення пологів різного рівня складності.
Якщо після пологів жінка або дитина потребуватимуть додаткового догляду або допомоги, заклад отримає додаткові виплати від НСЗУ за іншими пакетами послуг.
-
Хто платить за ліки?
Нині пацієнтці, яка вирушає в пологовий будинок, не потрібно додатково купувати лікарські засоби, розхідні матеріали, засоби для прибирання тощо. Все це передбачено договором з НСЗУ на пакет «Медична допомога при пологах».
Окремо, через централізовані закупівлі, МОЗ забезпечує заклади дороговартісними препаратами, наприклад, для надання допомоги при кровотечах. В такий же спосіб вони отримуватимуть антирезусний імуноглобулін для запобігання гемолітичній хворобі новонароджених.
-
Чи повинна пацієнтка додатково платити за партнерські пологи або епідуральну анестезію
Партнерські пологи включені в обсяг медичної допомоги, що надається за пакетом «Медична допомога при пологах». Однак він не передбачає постійного перебування в палаті з породіллею її партнера.
До того ж на час епідемії МОЗ України або Головний державний санітарний лікар України можуть приймати рішення про тимчасову заборону партнерських пологів, щоб максимально знизити ризик інфікування як жінок і новонароджених, так і медичного персоналу. Те саме стосується відвідування після пологів. Таке рішення розповсюджуватиметься на всі типи медичних закладів – і комунальних, і приватних.
У випадку згаданої заборони, медичний персонал закладів має надавати жінкам повну медичну допомогу, а також психологічну підтримку під час і після пологів. Так само до пакету «Медична допомога при пологах» включено зниження больових відчуттів – за це не потрібно вимагати у пацієнтки доплати. Водночас, використовувати медикаментозне знеболення потрібно з врахуванням медичних показів.
-
Коли брати оплату за палату «люкс»?
Загалом, пакет «Медична допомога при пологах» передбачає сумісне перебування жінки й дитини в стандартній палаті. Якщо за наявності вільних стандартних палат жінка обирає палату підвищеного комфорту, вона має оплатити цю послугу офіційно через касу.
Водночас, оплата випадку пологів передбачає сумісне перебування жінки й дитини в будь-якому випадку. Тому, якщо у відділенні зайняті всі стандартні палати, заклад повинен розмістити породіллю з дитиною в іншій палаті без додаткової оплати.
-
Чи входить реанімація новонароджених у пакет?
Так, ця послуга входить у пакет «Медична допомога при пологах». Якщо новонародженій дитині потрібна допомога у вигляді первинної реанімації, вона має бути надана в повному обсязі, без додаткових оплат з боку пацієнтів.
У випадку, якщо дитині знадобиться додаткова медична допомога після пологів – дихальна підтримка, інтенсивна терапія, – це буде оплачено НСЗУ в межах пакету «Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках». Зверніть увагу, що в 2020 році препарат для лікування дихальних розладів новонароджених (сурфактант) закуповується та поставляється в медичні заклади через централізовані закупівлі МОЗ, тобто додатково до оплат НСЗУ.
-
За чий кошт проводиться вакцинація новонароджених?
Вакцинація новонародженого також входить у пакет «Медична допомога при пологах». За відсутності протипоказів, дитина має отримати всі обов’язкові вакцини згідно з календарем щеплень.
Вакцини централізовано закуповуються МОЗ України. Пацієнти не мають доплачувати за вакцинацію.
Специфічні питання
-
Які типи тарифів за різними пакетами та коли потрібно вести електронні медичні записи?
- Пакет надання амбулаторної допомоги передбачає тип тарифу «глобальна ставка», ведення електронних медичних записів обов’язкове з моменту появи технічної можливості.
- Пакети надання стаціонарної допомоги – глобальна ставка протягом квітня-червня 2020 року; з липня планується запровадження змішаного тарифу (глобальна ставка та ставка за пролікований випадок). Ведення електронних медзаписів не обов’язкове до 30 червня 2020 року, окрім кодування захворювань органів дихання, інфекційних захворювань, зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а також всіх випадків госпітальної смертності.
- Пакет «Медична допомога при пологах» – ставка за пролікований випадок; ведення електронних медзаписів обов’язкове з моменту появи технічної можливості.
- Пакет «Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках» – ставка за пролікований випадок; ведення електронних медзаписів обов’язкове з моменту появи технічної можливості.
-
Як захищені персональні дані пацієнта?
Ведення електронних медичних записів регулюється низкою законодавчих актів, які забороняють розголошувати як персональні дані, так і медичну інформацію, без окремої згоди пацієнта. Якщо є докази чи інші підстави вважати, що медичний працівник передав персональні чи медичні дані пацієнта сторонній особі, не отримавши на це письмової згоди пацієнта, такий працівник нестиме відповідальність згідно із законодавством.
-
Чи може медзаклад встановити окремий тариф на платні пологи?
Якщо заклад має договір з НСЗУ на пакет «Медична допомога при пологах», він не може паралельно надавати аналогічні платні послуги. Таке рішення зумовлене світовим досвідом, який доводить: паралельне ведення «безоплатних» і «платних» пологів у закладі спотворює фінансові стимули, призводить до непрозорих схем, обмежує права пацієнтів на отримання допомоги. У Програму медичних гарантій завжди буде включено пологи як безоплатну для пацієнта послугу. Таким є соціальний стандарт у більшості цивілізованих країн.
Водночас, приватні пологові будинки, які не мають договору з НСЗУ, можуть і надалі надавати медичну допомогу при пологах як платну послугу.
-
Чого очікувати далі?
Реформа на рівні спеціалізованої допомоги (куди входять і пологові будинки) розпочалася лише 1 квітня 2020 року. Тож заклади почнуть отримувати зрозумілу оплату за кожен випадок пологів і додаткові кошти за іншими пакетами. Чим більше пологів у закладі – тим більше коштів він отримає від НСЗУ. Збільшене фінансування дозволить закладам поступово покращити свої умови та забезпечення обладнанням. Ефективність управління бюджетом закладу залежить від компетентності його керівника та організації роботи.
Водночас, договір між НСЗУ і закладом передбачає, що останній має відповідати певним вимогам щодо медичного персоналу, обладнання, умов перебування пацієнтів. За деякий час НСЗУ почне перевіряти, чи всі заклади дійсно відповідають таким вимогам. Їх дотримання буде визначальним для підписання договору на 2021 рік.
В 7 пологовому будинку мiста Киева при пiдписаннi обмiнно карти 30.04 нам повiдомили що вони нiякого фiнансування зараз не отримують тому ми повиннi заплатити 3000 грн благодiйного внеску. Пологи плануються на середину травня. Чи так це насправдi? Домовленнiсть з лiарем буде оплачена нами окремо.
Я також маю народжувати 22 травня Івано-франківська область.Надвірна.Дуже цікавить чи надійшло фінансування. Чи необмануть мене.
В 1-му пологовому будинку м.Києва також при підписанні обмінної картки 24.04.20 також Потрібно будо заплатили 3000грн на благодійність. Для того щоб, стати на облік, для спостереження вагітності теж треба платити 3500грн!
Ольго, Маріє, дякую за ваші питання! Всі заклади, які уклали договори з НСЗУ на надання допомоги при пологах (зазначені вами заклади їх мають), вже отримали перші оплати від НСЗУ всередині квітня; наступна оплата запланована цього тижня.
Анно, будь ласка, зафіксуйте ці факти, зателефонувавши до контакт-центру 16-77. Це пряме порушення Ваших прав і порушення умов договору з НСЗУ.
НСЗУ має достатньо як успішних прикладів (коли пологові будинки різних міст і містечок припинили практику формальних і неформальних “благодійних внесків”, так і негативних прикладів (по них будуть включатися наші департаменти).
Наперед дуже Вам дякую!
Маю народжувати 20 травня,але не за припискою,а за місцем роботи чоловіка,лікар каже,що в зв’язку з пандемією потрібно народжувати за припискою!Чи це дійсно так?
Добрый день!
Подскажите пожалуйста, куда обращаться в Броварской ЖК, по ул. Шевченко, бесплатные анализы такие как Сифилис, Гепатит и тд. при ведение беременности платные? Врачи говорят, что нет реагентов и не будет. На горячей линии 1677 говорят, что пишите жалобу рассмотрят через 1 месяц, а анализы нужно делать уже сейчас.
Буду благодарна за ответ!
Анно, жодної прив’язки до прописки під час пандемії (і в інших час) для отримання мед допомоги не передбачено законодавстом. Ви можете народжувати там, де Вам зручно. Єдине можливе обмеження – частина пологових будинків визначена для прийому пацієнток з підозрою чи діагнозом коронавірусної інфекції
Добрый день!
Прошу рассмотреть мое обращение:
Г. Бровары, Киевская область, Женская консультация по ул. Т. Шевченко 14-а – 50% обязательных анализов из протокола по ведению беременности далее ссылка https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0417282-11#n481 делают исключительно за деньги. При постановке на учет, тебе выдают список из обязательных анализов, половину из которых не покрывается НСЗУ.
Заведующий женской консультации г. Бровары – Ткаченко Владимир Николаевич подтвердил, что при ведение беременности такие обязательные анализы как:
– Анализ на свертываемость крови (Коагулограмма);
– Анализ на Сифилис (Антитіла Ig (G+М) до Treponema pallidum) сдается дважды по протоколу;
– Анализ на Гепатиты (HBsAg+HBcorAg)
НЕ входят в перечень анализов, которые бесплатно покрываются согласно договора НСЗУ. Заведующий ссылается на документ №0985-E420-P000 (про обслуживание населения за программой медицинский гарантий). Фото данного документа по ссылке – https://ibb.co/XWHyF2c
Позвонила на 1677, чтобы зафиксировали мою заявку, но к сожалению в приеме заявки мне отказали, сказав, что анализы это не их компетенция и направили меня на тел. 044-484-17-57, где никто не берет трубку.
Также по тел. 1677 мне сообщили, что анализ на Сифилис при ведение беременности всегда был платным и сейчас он тоже платный, подтвердили что анализ на Гепатит бесплатный с 2018 г. В протоколе ведения беременности по ссылке https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0417282-11#n481 табл. “ГРАФІК візитів вагітної до лікаря” есть перечень этих анализов.
К сожалению мы пациенты столкнулись с проблемой, что НСЗУ говорит одно, а по факту тебе выписывают анализов на 1200 грн. при первом же посещение ЖК и это только обязательные анализы, от которых нельзя отказаться так-как не примут в роддом.
Также прилагаю корешки на анализы, которые мне выдал врач ЖК, где написано “Оплата в кассу”. На желтой бумаге анализы, которые делают платно в ЖК (оплата через кассу) – https://ibb.co/cYhkNXn, https://ibb.co/YhZwS2K и белый корешек анализ на Сифилис в Днепролаб – https://ibb.co/k9KpJjj
Также зам. Глави Национальной службы здоровья Наталия Рябцева в Facebook подтвердила, что “ні, не має такого права в даному випадку (коли йдеть про спостереження вагітності). По законодавству повинен забезпечити їх безоплатно для пацієнтів. У разі порушень – будемо реагувати.” скриншот переписки прилагаю по ссылке – https://ibb.co/L8C7wSD
Буду благодарна за пояснение сложившейся ситуации.
Так-как я представляю не только свои интересы, а интересы других беременных г. Броваров, которых также направляют на эти обязательные анализы по протоколу ведения беременности, за деньги, и отказываются делать из бесплатно.
Пані Ольго Качанова, Ваше звернення вже зареєстровано в НСЗУ, Вам нададуть відповідь, а також буде відповідна взаємодія із закладом
Просьба разобраться с поборами в киевском 7-ом роддоме! Мой кейс привожу ниже:
С 1.04.2020, 7 роддом города Киева, он же Перинатальный центр подписал договор с НСЗУ о бесплатных родах.
08.05.2020 мне отказали в подписании обменной карты перед родами на 23 неделе, сказав что благотворительный взнос в размере 3500 грн. вы все равно обязательны оплатить. Благотворительный взнос обязательный и его никто не отменял.
В Октябре текущего года мне рождать, и по правилам 7-ого роддома я должна заранее подписать с ними обменную карту.
Уточните пожалуйста, как мне бесплатно подписать обменную карту в 7-ом роддоме, и не платить взятки и поборы?
Мне приехать второй раз на подписание обменной карты с полицией?
Все разговоры о том, что роды бесплатные и тд., что вы подписали договор с НСЗУ и вам за каждую роженицу перечислят 8 с копейками тысяч гривен бесполезны. Я просто получила отказ. Я уехала домой ни с чем.
Прошу уточнить, что делать? В ответе прошу не писать о том, что по закону это все бесплатно и тд. знаю свои права и законы Украины, но Главврач мне отказал!
Почему все роженицы все до сих пор платят по 3-3500 благотворительного взноса? Как уйти от этих поборов?
Если необходимы я предоставлю аудио записи, записи телефонный разговоров, которые подтверждают, что без благотворительного взноса подписать обменную карту с ними нельзя!
Пані Валентино, залиште, будь ласка, офіційне звернення за цим посиланням: https://nszu.gov.ua/gromadyanam/koristuvacham-ecoz
Заявку по ссылке оставила, но при отправке заявке не приходит на почту ни номер обращения ничего…Как узнать номер моего обращения?
Только выпала информация “Дякуємо, запит отримано. Найближчим часом зв’яжемося з Вами.”
Может кому-то будет полезным, мне ответили НСЗУ, об поборах в 7-ом роддоме при подписании обменной карты (а точнее добровольном взносе, который они в обьязательном порядке требуют заплатить через кассу иначе отказываются вас обслуживать и не подписывают с вами обменную карту).
Ответ НСЗУ по ссылкам: https://picua.org/image/vydelenie-191.yTagQ6 и https://picua.org/image/vydelenie-190.yTnn9r
Доброго дня
порадьте чи можу стати на облік в області без приписки безкоштовно. Не хочу в районі 22 тижні