Парламент на вчорашньому засіданні проголосува в першому читанні внесення необхідних змін в закон про трансплантацію, що повинен розблокувати можливість проведення трансплантаційних втручань.
Законопроєкт визначає, що інформаційна система трансплантації буде складатися з двох частин: Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів та тканин і Державної інформаційної системи трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин.
В МОЗ зазначають, що нині Єдина державна інформаційна система трансплантації (ЄДІСТ) ще проходить тестування, для її повноцінного запуску необхідно буде внести пакет нормативно-правових актів, цей процес полягає в зоні відповідальності Кабінету Міністрів та Міністерства охорони здоров’я.
Законопроектом передбачається реальна та без надскладної бюрократичної процедури можливість взаємодії з міжнародними реєстрами донорів гемопоетичних стовбурових клітин (які необхідні для трансплантації кісткового мозку), що дозволить шукати донорів і ввозити трансплантат із-за кордону ще до створення і наповнення державного реєстру донорів кісткового мозку та виконувати його трансплантацію від неродинного донора в Україні.
Також законопроєкт усуває надмірну загрозу переслідування лікарів, які, не дотримавшись будь-якої з норм Закону, незалежно від обставин, могли бути притягнуті до кримінальної відповідальності. Це призводило до того, що професійній спільноті було легше не проводити трансплантації та не розвивати систему трансплантації в Україні.
МОЗ вважає, що прийняття змін в першому читанні стало надважливим кроком до запуску системи трансплантації в Україні та сподівається, що парламентарі якнайшвидше внесуть необхідні зміни до закону та проголосують їх у другому читанні, аби запобігти блокуванню роведення операцій з початку 2020 року.
Джерело: МОЗ України