Верховний Суд поставив крапку у справі щодо змови ТОВ «Серв’є Україна» з дистриб’юторами

595

Касаційний суд у складі Верховного Суду України 20 червня підтримав Антимонопольний комітет України, не задовольнивши касаційну скаргу одного з найбільших дистриб’юторів фармацевтичних товарів в Україні ТОВ «БаДМ». Постанова Київського апеляційного господарського суду та рішення Господарського суду міста Києва залишаються в силі: компанія зобов’язана сплатити до держбюджету 902,66 тис. грн штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

У вересні 2016 року Антимонопольний комітет України встановив: умови угоди про дист­рибуцію між ТОВ «Серв’є Україна» та низкою інших українських фармацевтичних компаній призвели до штучного завищення цін на ліки групи компаній Servier, які реалізовувалися через тендерні процедури у 2011-2012 роках. Зокрема, ТОВ «Серв’є Україна» — єдиний в Україні імпортер ліків зі складу групи Servier — надає знижки, котрі вираховує з кожного виданого інвойсу. Це додатково захищає товариство від паралельного імпорту іншими учасниками ринку.

Контрагентами «Серв’є Україна» і дистриб’юторами препаратів Servier в Україні були ТОВ СП «Оптіма-Фарм, ЛТД», ПрАТ «Альба-Україна», ТОВ «БаДМ» «Вента», «А’СТА», «Фармако» та «Людмила-Фарм». Договірні відносини між ними ґрунтувалися на практично однакових угодах, розроблених ТОВ «Серв’є Україна». Протягом 2011-2012 років компанія імпортувала 24 оригінальні лікарські засоби, 22 з яких в Україні купують лише за рецептами лікарів. Також 10 з них запатентовані та не мають замінників за діючою речовиною.

Розслідування Антимонопольного комітету довело: у результаті такого формату імпорту та дистрибуції ліків Servier їх обсяги й ціни стали повністю контрольованими і забезпечили можливість проведення учасниками узгоджених дій — перевірки, обліку й нагляду за товарними потоками, ціновими тенденціями тощо. Зокрема, антимонопольники зафіксували завищення цін на препарати Servier на державних закупівлях порівняно із середніми цінами їх реалізації на ринку. Різниця в ціні стала можливою за рахунок того, що під час реалізації ліків бюджетним установам дистриб’ютори не використовували наданих контрагентом знижок. Тому Антимонопольний комітет визнав, що ТОВ «Серв’є Україна» і ТОВ СП «Оптіма-Фарм, ЛТД», ПрАТ «Альба-Україна», ТОВ «БаДМ», ТОВ «А’СТА», ТОВ «Людмила-Фарм», уклавши відповідні угоди про дистрибуцію, вчинили антиконкурентні узгоджені дії. За даними АМКУ, умови зазначених угод у 2011-2012 роках призвели до необґрунтованого підвищення вартості лікарських засобів, що реалізуються через процедури державних закупівель. З огляду на це у вересні 2017 року АМКУ оштрафував французьку фармкомпанію Servier і українських дистриб’юторів на загальну суму 3,6 млн грн. Зокрема, ТОВ «Серв’є Україна» виставлено штраф на 1,7 млн грн, ТОВ СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» — на 179 тис. грн, ТОВ «БаДМ» — на
902,6 тис. грн, ТОВ «А’СТА» — на 423,5 тис. грн, ПрАТ «Альба Україна» — на 399,9 тис. грн, а ТОВ «Людмила-Фарм» — на 25,7 тис. грн. Крім того, згідно з матеріалами справи ТОВ «БаДМ» під час реалізації лікарських засобів групи компаній Servier через процедури державних закупівель застосовувало ціни, вищі від середніх цін реалізації групи компаній Servier цього дистриб’ютора. У 2011 році таке перевищення становило 11,9%, у 2012-му — 19,2%.

За матеріалами офіційного веб-сайту Антимонопольного комітету України та видання «Наші гроші»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я