Більшість країн світу давно розглядають паління як фактор ризику розвитку багатьох неінфекційних захворювань та проводять обстеження курців – так звані скринінги – на державному рівні. Так, в США у Тhe National Lung Screening Study (NLST) взяли участь 55000 добровольців. У результаті половина виявлених онкозахворювань легень мали лише першу стадію.
Подібні масові обстеження регулярно проводять у Канаді, Бразиліі, Японії, Китаї та кількох країнах Європи. В Україні до цих пір курцями не опікувалися і, закономірно, про жодні скринінги мови не було. Допоки влітку цього року кілька приватних клінік Києва не об’єдналися та не провели безкоштовні обстеження легень у людей, яких називають «злісними курцями», та тих, хто переключився на альтернативні системи доставки нікотину, що теж вимагає дослідження, враховуючи непоодинокі скандали навколо вейпінгу. Про результати дослідження розповідають лікарі-експерти, які аналізували отримані результати.
Патологічні зміни в легенях – найкращий аргумент на користь відмови від паління
– Міжнародне агентство з дослідження раку (IARC), частина ВООЗ, з 1988 року відносить алкоголь і тютюн до канцерогенів групи 1 – до речовин з найвищою здатністю викликати рак. Всі знають, що складові тютюнового диму суттєво збільшують ризик розвитку раку легень, ротової порожнини, горла, стравоходу, нирок і сечового міхура. Ризик виникнення злоякісної пухлини залежить від загальної кількості викурених сигарет, що можна відобразити в показнику кількості пачок в роках. Смертність від раку легень починає помітно зростати після 10 пачко-років. У разі відмови від паління підвищений ризик формування індукованого курінням раку легень помітно знижується. Через 15 років після відмови від куріння ризик виникнення раку легень наближається до аналогічного показника серед некурящих. Тому, як сімейний лікар та терапевт, я звертаю свою увагу на прийомі на наявність цієї згубної звички. Моя думка як і більшості колег: найкраще, що може зробити людина – повністю відмовитися від куріння! Але досвід свідчить, що це не завжди реально.
В онкології розрізняють два види профілактики: первинну та вторинну. Первинна профілактика – система заходів, спрямованих на запобігання захворювання шляхом усунення причин його виникнення. Вторинна профілактика – це заходи, спрямовані на припинення або ослаблення патологічного процесу, що вже виник. Типовим елементом вторинної профілактики є соціальні скринінгові програми, яких нажаль немає в нашій країні. Жодної!
Щоб зрушити процес з мертвої точки кілька приватних медичних установ Києва об’єдналися та вирішили провести безоплатний скринінг українців, що палять. Ми не обмежувалися лише класичним тютюнопалінням, запросили й тих, хто використовує альтернативні системи доставки нікотину. Так сформувалися чотири групи добровольців. Першу групу склали здорові люди, що не– 100 чоловік віком від 18 до 40 років. До другої увійшли 170 курців зі стажем паління 8-10 років. У третю групу були включені 99 добровольців, які раніше палили близько 8 років, але протягом останніх трьох років перейшли на системи нагріву тютюну та електронні сигарети. У четверту групу потрапили 25 пацієнтів, які, попри стаж куріння у 8-10 років, кинули палити протягом останнього року. Ми використовували два діагностичні методи – низькодозову комп’ютерну томографію (КТ) та спірометрію. Результати цього дослідження можуть стати науковою базою для подальших масштабних скринінгів та підґрунтям для практикуючих лікарів при розмові з пацієнтами, як досі палять. Адже патологічні зміни, що наразі вже відбуваються в їх легенях, та перспективи, до яких вони призведуть в майбутньому, стануть найкращим аргументом на користь відмови від паління.
Зміни у легенях є в усіх, тому потрібен контроль
– Даний скринінг планувався як пілотний проєкт, тому що ми достовірно не знали, які результати побачимо у підсумку. Справа в тому, що курці є тією категорією пацієнтів, які, чесно кажучи, нікому не потрібні – своєрідні безхатьки нашої системи охорони здоров’я. Звичайно, паління не підтримується медичними працівниками, але й на просвітницьку роботу з курцями часу не вистачає. У дослідженні взяли участь 394 добровольці. В анкетах враховувалися хронічні захворювання легень та шкідливі умови праці (скринінг проведено під час пандемії Сovid-19). Результати ми представили восени цього року на третьому Науковому міжнародному самміті Tobaco Harm Reduction (Афіни, Греція) у доповіді «Аналіз стану легень у курців та добровольців, які використовують альтернативні продукти доставки нікотину».
Результати низькодозової КТ легень демонструють наступні зміни у легенях:
- 1 група: випадкові знахідки (спайки) – 25 (25%), решта – без змін;
- 2 група: вузли фіброзу, хронічний бронхіт, фіброзні спайки, бронхоектатична хвороба, бульозна емфізема, кальцинати, інкрустація плеври, гамартоми – 158 (93%), решта – без змін;
- 3 група: зміни в легенях по типу матового скла – 2(2,4%), хронічний бронхіт, фіброзні спайки – 36 (30%), решта – без змін;
- 4 група: одиничні вузли фіброзу, хронічний бронхіт, фіброзні спайки – 10(40%), решта – без змін.
Тобто, неспецифічні симптоми в легенях виявлено в усіх групах. Даних щодо наявного злоякісного процесу або інфікування Сovid-19 у жодного добровольця не знайдено. Курці альтернативних систем доставки нікотину (ЕС, системи нагріву тютюну) мають достовірно кращу КТ-картину стану легень. У двох пацієнтів, які використовують системи нагріву тютюну, на КТ були виявлені ділянки по типу «матового скла» та не різко виражена лімфаденопатія. Обидва чоловіки переключилися на альтернативні продукти нещодавно (2-3 місяці). Їм рекомендовано повторне сканування через 3 місяці.
Функція зовнішнього дихання має свої особливості у тих, хто палить, і у користувачів альтернативних систем
– В рамках скринінгу курців ми також приводили вивчення особливостей змін функції зовнішнього дихання у пацієнтів з урахуванням способу вживання тютюну. Для цього використовувався спірометр Spirobank II – портативний пристрій з функціональної клавіатурою для перегляду цифрових і графічних результатів вимірювань. Пристрій розраховує 32 параметри функції зовнішнього дихання, виробляється автоматична інтерпретація відповідно до ATS \ ERS стандартів. На сьогодні можна зазначити, що у пацієнтів, середня кількість викурених сигарет у яких на добу становила 15,6 ± 6,9, відповідно індекс курця (ІК) дорівнював 186,9 ± 83,4 (високий ризик розвитку захворювань, викликаних курінням), була виявлена обструктивна спрямованість змін функції зовнішнього дихання, пов’язана з порушенням проходження повітря по бронхах (2 група). У пацієнтів, які перейшли на системи нагріву тютюну та електронні сигарети – змішана, рестриктивна / обструктивна, з легким ступенем обструкції та рестрикції бронхів (3 група). У групі 4, у пацієнтів, які кинули курити (стаж куріння більше 10 років) були визначені легкі обструктивні зміни ФЗД.
Чи допоможуть електронні сигарети позбутися залежності?
– Аналізуючи результати локального українського скринінгу курців, довелося спиратися на науковий досвід інших країн, адже власного в Украйні немає. Курцям, незалежно від стажу, далеко не завжди вдається подолати «бонус» тютюнопаління – тютюнову залежність. В цьому випадку варто застосовувати різні методи: від замісної нікотинової терапії до системної психологічної підтримки. Для злісних курців можливим методом є використання альтернативних нікотинових продуктів. Хоча лікарям та науковцям ще слід ретельно вивчити, яка різниця впливу альтернативних продуктів (електронних систем доставки нікотину) на здоров’я у порівнянні з тютюнопалінням. Таких досліджень обмаль і вони досить суперечливі. У жовтневому номері 2019 року медичного журналу Lancet була опублікована редакційна стаття «Електронні сигарети: пора змінити підхід?» Її основний посил полягав у тому, що альтернативні системи доставки тютюну настільки ж шкідливі, як і традиційні сигарети, отже, їх оборот повинен регулюватися так само, як і оборот звичайних сигарет. А в лютневому 2020 року номері Lancet було опубліковано лист-відповідь 33 фахівців в сфері охорони здоров’я: «Електронні сигарети грають важливу роль в зниженні рівня смертності і втрати працездатності в результаті використання тютюну. Хоча контроль за потенційними побічними ефектами істотно важливий, позбавлення курців можливості вибору електронних сигарет може мати катастрофічні наслідки».
У січні 2020 року в European Respiratory Journal (ERS) було опубліковано заяву комітету з контролю за тютюном Європейського товариства пульмонологів. Автори заяви виступили проти концепції зниження шкоди в застосуванні тютюну, тобто використання «менш шкідливих, але все ж шкідливих» нових продуктів (електронних сигарет, бездимного тютюну і систем нагрівання тютюну). Приводом для заяви стала спалах легеневих захворювань серед вейперов в США. У статті були наведені сім доводів проти концепції зниження шкоди. Відповіддю на цю публікацію стала стаття в тому ж European Respiratory Journal, опублікована на початку лютого. Статтю підписали вісім співробітників британських університетів, які є експертами в сфері контролю за використанням тютюну і тютюнових виробів. Автори закликають Європейське суспільство пульмонологів змінити підхід до концепції зниження шкоди на більш раціональний.
Розбіжності експертів збивають з пантелику звичайних курців і лікарів-практиків. Проте, яким би шляхом не пішли лікар та пацієнт, що палить – головне, в протилежну сторону цигарок. Питання безпеки альтернатив, звичайно, вимагає опрацювання та досліджень. Але варто завжди пам’ятати, що заборони не діють, а залежність – теж хвороба, яка вимагає індивідуального підходу.
Тетяна ПРИХОДЬКО, спеціально для «ВЗ»