26 березня 2015 року в рамках проекту «Вінницькі межигір’я» активісти провели екскурсію Вінницькою обласною дитячою клінічною лікарнею (ВОДКЛ) для громадських діячів і представників ЗМІ. Головний екскурсовод — виконавчий секретар громадсько-консультативної ради при ВОДКЛ Андрій Вигонюк — роздав відвідувачам «путівник» із переліком об’єктів та методів розкрадання бюджетних коштів. Сам активіст зазначив, що така екскурсія проводиться вперше на теренах України і має стати прикладом у виявленні корупційних схем та протидії їм.
«Мета екскурсії — розказати про ті корупційні схеми, які мали місце в лікарні за минулого керівництва. Насправді такі проблеми властиві не тільки цій установі, більшість із них притаманні великій кількості закладів третинного та вторинного рівнів, адже злочинці працюють за однаковими схемами, — розповідає Андрій Вигонюк. — Саме тому на прикладі дитячої обласної лікарні ми розробили так звану інструкцію, як виявити корупціонера і як з ним боротися».
Перший пункт екскурсії — передопераційний блок, де в 2004 році було проведено фіктивний ремонт. Плитка та штукатурка обсипались уже в тому ж 2004-му, а документація по ремонту повністю відсутня. Ці факти замовчувалися протягом
11 років. А персонал усі ці 11 років власноруч під-клеював плитку у «відремонтованому» приміщенні. Наразі потреба у ремонті — 3 млн 400 тис. грн. Скільки він «коштував» попередньому керівництву, активістам невідомо.
У цьому ж передопераційному блоці до уваги відвідувачів пропонують ще один «експонат» — ендоскопічний хірургічний лазер Jenlas MED-1004 1993 року випуску, який був придбаний попереднім керівництвом у 2003 році за 526 тис. грн. У 2008-му також оприбутковано ендоскопічний хірургічний лазер Jenlas MED-100 L 1993 року випуску вартістю
458 тис. грн. Обидва пристрої придбані недоукомплектованими, жодного дня не працювали і ремонту не підлягають.
Наступний об’єкт екскурсії — відділ кадрів, де було виявлено три «мертві душі». Одна з них працювала «лікарем», інша «підсобником», але найцікавіша персона — «інструктор із санпросвіт-роботи у неонатологічному кабінеті поліклініки»: за твердженням медиків так «працевлаштували» хатню робітницю колишнього головного лікаря Тетяни Антонець. «Після припинення виплат неіснуючим працівникам загальна сума заощаджень склала 150 тис. грн на рік», — коментує Андрій Вигонюк.
Четвертим об’єктом «путівника» виявилася приватна структура, що надає послуги з обслуговування апарата MPT. Екскурсовод повідомляє, що дана установа орендувала приміщення дитячої обласної лікарні та 3 роки безкоштовно користувалася електроенергією.
«Приватна структура живилась електроенергією за рахунок лікарні, завдавши останній збитків на 667 тис. грн. Нещодавно за ініціативи головного лікаря В. В. Паненка було порушене кримінальне провадження, і як результат до бюджету лікарні повернули 178 тис. грн. Та це неповна сума — заборгованість структури перед лікарнею за незаконно використану електроенергію складає ще 489 тис. грн», — говорить активіст.
Найдешевший об’єкт корупції — перегородка для реєстратури, на ремонт якої було укладено фіктивний договір. Проте він знаковий тим, що є першим «експонатом», стосовно якого в кримінальному провадженні висунута підозра. Жодного ремонту перегородки не проводилось, але 20 тис. грн перерахували. Після звернення головного лікаря В. В. Паненка до правоохоронців гроші повернули, «виконавцю робіт» було висунуто підозру, жодного представника лікарні у змові не звинувачують. Нині перегородку відремонтовано по-справжньому і набагато дешевше — за 12 тис. грн.
Наступний пункт — ще одна приватна структура, яка знаходиться на території лікарні. Екскурсовод зазначає, що дана будівля здається в оренду, а належить вона батьку колишнього головного лікаря, депутата обласної ради Тетяни Антонець.
«Користуючись службовим становищем, Антонець погодила її виділення, — констатує Андрій Вигонюк. — До речі, власник лікарні — не Тетяна Іванівна Антонець, як їй гадалося, а обласна рада. Але чомусь без дозволу цього органу на території лікарні зведено будівлю. Площа забудованої земельної ділянки становить приблизно 400 кв. м».
Далі відвідувачів незвичайної екскурсії проводять до харчоблоку, вікна якого затулені старими матрацами. Саме сюди привозять продукти і готують їжу для малюків, які перебувають в дитячій обласній лікарні. Екскурсовод розповідає: щороку на харчування дітей виділялося 1 млн 400 тис. грн. Після перегляду цін за рік було витрачено 1 млн грн — економія склала 400 тис. грн.
«Ми визначили топ-5 продуктів, на які було значно завищено ціну: манка (92%), вівсяні пластівці (94%), крупа «Артек» (106%), кукурудзяна крупа (113%), сухе молоко (152%). Завдяки визначенню реальних цін ми змогли заощадити кошти і ввести в щоденний раціон нові продукти, зокрема м’ясо, сік та какао, — ділиться активіст. — Тепер закуповуємо якісні продукти (раніше в лікарню постачали крупи з хробаками). Назріло ще одне завдання — харчоблок потребує капремонту на суму 3 млн 750 тис. грн, оскільки поточних ремонтів тут не проводили».
«Ще один злочин попереднього керівництва лікарні — аварійний дизельний генератор. На випадок надзвичайної ситуації, якщо заклад буде позбавлений електропостачання ззовні (особливо це актуально зараз, коли в Україні фактично триває війна), щоб лікарня могла проводити бодай оперативні втручання, необхідний дизельний генератор, — зазначає екскурсовод. — Саме тому, вже за нового керівництва, його нещодавно придбали за 400 тис. грн. Старий, куплений у 2007 році, жодного дня не працював, бо з самого початку був несправним і ремонту не підлягає».
Дев’ятий пункт екскурсії — пральня, яка не працює вже 4-й рік через відсутність ремонту в приміщеннях. Відтак простоюють 2 нові пральні машини, натомість лікарня 5 років прала білизну в приватній фірмі, на що витрачала 600 тис. грн щороку. Ціна ремонту пральні — 3 млн 500 тис. грн. Ця сума дорівнює 6-річному приватному обслуговуванню.
Нині в лікарні введено систему контролю за кількістю та вагою — в результаті витрати скоротилися на 150 тис. грн на рік.
Завершальним «експонатом» екскурсії став лікарняний гараж, в якому знаходяться 10 автівок. «Службове авто щодня накручувало по 200 км! — констатує екскурсовод. — При швидкості 60 км/год по місту на це треба було витрачати приблизно 3-4 години. От вам і відповідь, чому колишній головний лікар не встигала слідкувати за тим, що відбувається в лікарні: по 4 години щодня проводила в автомобілі».
Але найцікавішими в цій історії є витрати пального у період з січня по лютий 2014 року: у той час його було використано понад 4 тонни. Куди ж пішло так багато бензину? Активісти вважають: це був період, коли возили «тітушок» на «Антимайдан» — тоді лікарів та інших робітників лікарні змушували «добровільно» відвідувати антимайданівські мітинги, а пальне якраз і витрачалося на перевезення їх учасників.
«Наразі розроблено подорожні листи з відображенням маршруту та учасника поїздки. Результат: економія 1,5-2 тонни бензину на місяць, на рік — 350 тис. грн», — говорить Андрій Вигонюк.
Ми створили громадсько-консультативну раду при ВОДКЛ, щоб інформувати населення про стан, в якому перебуває медзаклад, про роботу, яка тут проводиться нині, і про ті інновації, які хочуть втілити. Незрозумілим для членів ради є те, чому на території цієї лікарні майже неприкрито прокручувалися такі корупційні схеми: чи то була злочинна халатність попереднього керівництва, чи то непоінформованість вищої влади? Але ж депутат обласної ради, який очолював цей заклад, мав би знати, що відбувається у ввіреній йому лікарні?!Нині відкрито 4 кримінальні провадження. Справи розслідує Міністерство внутрішніх справ України. Розслідування триває вже півроку, склад злочину визнано, але підозри нікому не висувають. Чому все тягнеться так довго, незрозуміло. Не розуміємо ми і такої тривалої невизначеності з боку центрального керівництва в Києві. Невже ті вінничани, які сьогодні прийшли до владних кабінетів столиці, не знають, що тут відбувається? Чи вони новини не дивляться?
Сьогодні всі відвідувачі були в шоці від побаченого. Від тієї цинічності, з якою грабували лікарню, та ще й зважаючи на те, що ці схеми класичні й мають місце у багатьох закладах України.Хочу зауважити, що теперішній лікар Вінницької дитячої обласної лікарні вперше добровільно показав, що тут робилося, і готовий продемонструвати, що змінилося за ці декілька місяців, відколи він приступив до своїх функціональних обов’язків.
Раніше ми тільки чули, що робиться у цьому медичному закладі, а сьогодні вже на власні очі змогли побачити результати корупційних схем. Надалі громада контролюватиме ситуацію та налагоджуватиме взаємодію з керівниками закладів. Тоді ми зможемо прийти і спитати, а куди пішли кошти, що планується зробити. І нам чесно й доступно розкажуть про все.«ВЗ» намагалася зв’язатися із колишнім головним лікарем ВОДКЛ Тетяною Антонець, аби вона прокоментувала ситуацію, проте її телефони не відповідають.
Олена ГОНЧАРУК, спеціально для «ВЗ», м. Вінниця