Вінниця першою в Україні запровадила міську програму боротьби з грипом, яка розрахована на 2016-2017 роки. Аби мотивувати містян вакцинуватися, Вінницька міська рада вирішила відшкодовувати 50% вартості вакцини. А щеплення проти грипу дітей з інвалідністю та позбавлених батьківського піклування відбувається повністю за рахунок міського бюджету.
ВЗ Чим зумовлений такий крок міської влади?
ВЗ Які саме підходи маєте на увазі?
— У людей похилого віку вакцинація зменшує частоту тяжкого перебігу грипу і його ускладнень на 60%, а летальних наслідків — на 80%. Згідно з рекомендаціями ВООЗ належний рівень охоплення щепленням проти грипу має бути не менше 75% у групах медичного та професійного ризику. У Вінниці ж у попередньому передепідемічному сезоні проти грипу було вакциновано лише 362 особи з групи епідемічного ризику.
Під час епідемічного сезону визначали стан напруги імунітету. Аналіз показав, що з метою імунного захисту населення вкрай необхідним є проведення специфічної імунопрофілактики проти грипу. Унікальна поширеність цієї недуги обумовлює її соціально-економічне значення. Так, під час сезонних підйомів захворюваності або епідемій грипу хворіє від 5 до 25% населення, що призводить до значного зростання кількості днів тимчасової непрацездатності та, зрештою, до прямих і непрямих збитків і для окремої людини, і для суспільства в цілому.
Змусити вінничан вакцинуватися ми не можемо, бо це добровільний процес. Окрім цього, до такого щеплення існують протипоказання, котрі також необхідно враховувати. Тому масштабні заходи (про які згадувалося вище) не вдалися. Але ми заклали ресурс у вигляді 1 млн грн, щоб провести щеплення 9-10 тис. вінничан. Чому саме таку кількість? За всі роки незалежності найбільша чисельність вакцинованих містян становила 6 тис. І це в той час, коли вакцина була безкоштовною. Тому очікувати на більшу кількість охочих щепитися, на жаль, не доводиться.
ВЗ За якими критеріями визначено пільгові категорії громадян, котрі можуть отримати щеплення безкоштовно і за півціни?
— Забезпечення вакциною проти грипу дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей з інвалідністю проводиться за рахунок коштів міського бюджету в повному обсязі (на 100%). Решта вінничан з груп епідемічного та медичного ризику забезпечується вакциною за пільговими 50-відсотковими рецептами. До визначення пільгових категорій ми підійшли з точки зору «соціальної справедливості»: залишили лише дітей з інвалідністю і дітей, позбавлених батьківського піклування, бо це та частина суспільства, яка не може подбати про себе самостійно. Для всіх інших місто відшкодовує півціни вартості вакцини. І це правильно.
ВЗ Чи складено маршрут пацієнта? Як можна отримати щеплення проти грипу?
— Вакцина — це лікарський препарат, який є у вільному доступі, тобто будь-яка аптечна мережа може його закупити та поширювати через свої пункти продажу. Але пацієнт не може прийти до аптеки, придбати вакцину, а потім принести її в лікарню для щеплення (хоча такі випадки в лікарській практиці трапляються). Жоден свідомий медик не проводитиме щеплення, так би мовити, з рук, бо вакцина має відповідні вимоги до транспортування і зберігання. Тому, аби імунізуватися проти грипу, людина повинна звернутися до Центру первинної медико-санітарної допомоги за місцем обслуговування, звідки її направлять до чергового лікаря.
До речі, у кожному центрі є окремий лікар, який не веде амбулаторного прийому, а лише обстежує вінничан, котрі бажають вакцинуватися (ми спеціально звільнили цих спеціалістів від інших обов’язків, незважаючи на 30-відсотковий дефіцит кадрів на первинній ланці). Якщо в людини немає протипоказань, вона отримує рецепт на пільгове придбання вакцини, далі в аптеці сплачує 50% її вартості та повертається з чеком до кабінету щеплень. Номер чеку вносять до реєстру відшкодування, а пацієнту вводять вакцину. Після цього за ним спостерігають протягом 30 хвилин.
ВЗ До якого часу триватиме вакцинація і які ще заходи передбачені в рамках програми?
— Щоб бути захищеними від грипу протягом епідемічного сезону 2016-2017 року, вінничанам варто вакцинуватися до кінця листопада. Станом на 13 листопада 2016 року програмою вже скористалися понад 400 містян. І це гарний результат, досягнутий завдяки вдалій рекламній кампанії, бо фактично за весь минулий рік щеплено було 432 людини, 64 із яких — діти. Попереду ще два тижні. Зараз в наявності є вакцина «ДжіСі Флю», чекаємо на французький препарат «Ваксігрип», котрий має надійти найближчим часом. Слід згадати, що, розробляючи програму, ми не знали, скільки коштуватиме вакцина, тому заклали середню вартість на рівні 200 грн, а отримали її в аптечній мережі за 195 грн — фактично, вгадали.
Після закінчення вакцинації перейдемо до другого етапу програми, який передбачає перевірку пацієнтів із симптомами грипу за допомогою експрес-тестів. Вони визначають наявність вірусу типу А і В. Закупівля тестів теж здійснюватиметься за рахунок коштів міського бюджету. Поки що плануємо придбати 1100. Експрес-тести закуповуватимемо через систему ProZorro, і лікарні вже на початку грудня їх отримають. Але співвідношення між кількістю вакцин, кількістю тестів і кількістю противірусного препарату «Таміфлю®» (що також забезпечуватиметься за бюджетні кошти) коригуватиметься відповідно до вимог.
ВЗ Як працює механізм відшкодування коштів?
— Тут узагалі все просто. Він був розроблений для впровадження реімбурсації антигіпертензивних препаратів. Ми розіслали запрошення найбільшим аптечним мережам із пропозицією взяти участь у програмі і рекомендували створити запас медикаментів для наших громадян у період чергової епідемії грипу. На нашу пропозицію відгукнулися чотири аптечні мережі. Першою здійснила закупівлю вакцин міська комунальна мережа, і тому першою отримала відшкодування.
Цей процес відбувається за реєстром. За тиждень в аптечній мережі збирають рецепти, а в кабінеті щеплень — чеки. Аптека вносить дані до реєстру за рецептами і передає їх до лікувального закладу, після того, як там перевірено чеки, здійснюється повернення коштів.
ВЗ Які проблеми виникли під час запровадження програми?
— За даними Міністерства охорони здоров’я, у цьогорічний осінньо-зимовий період в Україні циркулюватиме три штами вірусу грипу: В («Брісбен»), H1N1 («Каліфорнія») та H3N2 («Гонконг»). Тобто вакцина проти грипу мусить містити три компоненти, покликані забезпечити імунітет проти цих вірусів. В Україну зайшли два виробники: корейська компанія з вакциною «ДжіСі Флю» і французька — з «Ваксігрип».
На початок листопада цього року дозволено до використання 105 тис. доз, але за інформацією сайту МОЗ у наявності було лише 5 тис. доз корейської вакцини. З цієї кількості Вінниця першою взяла 2 тис. доз, тобто 40%. Ми дуже ефективно спрацювали, щоб отримати препарат. В усі попередні роки в аптечній мережі міста вже на кінець вересня були вакцини проти грипу, а в цьому році вони з’явилися лише на початку листопада, і ми на це не розраховували. Тому найбільша проблема на старті програми — це відсутність вакцини.
Рішення про запровадження міської програми було ухвалене 28 жовтня, і в той самий день ми придбали 500 доз вакцин — максимум з того, що було на української ринку. Уявіть: ми розробили програму, погодили її на виконкомі, розглянули в депутатських комісіях, затвердили на сесії — усі підтримали, бо розуміли, що це необхідно задля здоров’я вінничан. А вакцини не було. І вийшло так, що протягом першого ж тижня кілька сотень доз розійшлися по центрах. Вакцини просто не вистачало, оскільки до лікарів зверталося набагато більше охочих захиститися від грипу!
ВЗ Інші проблеми були?
— Місцевого рівня. Не обійшлося без людського фактора. Коли вакцини не було, окремі медики давали не зовсім правильні відповіді тим пацієнтам, які до них зверталися. Вони казали, що вакцини немає, а могли б сказати, що вона буде, прийдіть завтра чи залиште свої контакти, і ми вам зателефонуємо. Людина, яка наважилася на щеплення, вдруге може не прийти, тож коли їй пообіцяти передзвонити, проявити турботу, вона обов’язково повернеться до лікаря.
ВЗ На які результати очікуєте?
— По-перше, програма дасть змогу поліпшити стан здоров’я населення й економічні показники. А враховуючи поширення грипу під час сезонних підйомів захворюваності та розвиток ускладнень, ефективне проведення профілактичних і лікувальних заходів сприятиме збереженню здоров’я населення та зменшенню негативного соціально-економічного впливу. Щодо конкретних результатів, то вони будуть відомі в травні наступного року.
Зараз триває етап профілактики, після чого ми входимо в епідемічний період. Хто не зробив щеплення — гратиме в лотерею. Але наша совість чиста, бо ми дали можливість усім охочим вакцинуватися і вберегтися в такий спосіб від грипу і, що найголовніше, від його ускладнень.
Олеся ШУТКЕВИЧ, спеціально для «ВЗ», м. Вінниця