Вінниччина: Консультації надає телеметричний центр

1303

medicine9Не так давно на базі Вінницького обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф почав діяти консультативний телеметричний центр. Його фахівці надають термінові кваліфіковані телеметричні консультації лікувальним закладам усіх рівнів, особливо в разі виникнення труднощів в інтерпретації ЕКГ-сигналів, для вибору раціональної тактики лікування пацієнтів. Це дало змогу значно зменшити кількість ускладнень від серцево-судинних захворювань, підвищити рівень допомоги пацієнтам та запобігти їх інвалідизації.

Телеметрія робить медицину ближчою

VZ-25-26_2016_Страница_17_Изображение_0001Олег СІДАК, заступник головного лікаря з оперативної роботи ТМО «Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»
У структурі нашого Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф консультативний телеметричний центр (КТЦ) почав діяти торік. Це один із напрямків роботи, який передбачає проведення кваліфікованої ургентної діагностики захворювань серцево-судинної системи. Медичний працівник, до якого звернувся пацієнт, має можливість отримати консультацію кваліфікованого лікаря-кардіолога КТЦ. Наші спеціалісти досконало володіють методикою ЕКГ-діагностики та готові вчасно і якісно надавати термінову консультативну допомогу бригадам екстреної (швидкої) медичної допомоги, сімейним лікарям і фельдшерам.

На практиці це працює так. Фельдшерська бригада швидкої виїжджає на виклик, медпрацівник проводить хворому електрокардіографію, запис якої автоматично надходить до КТЦ, де черговий лікар-кардіолог розшифровує його і повідомляє про результати бригаду. Копію надсилає до лікарні, у яку транспортують хворого. Тобто бригада екстреної медичної допомоги вже на догоспітальному етапі встановлює діагноз, надає екстрену медичну допомогу та доправляє пацієнта до лікувального закладу, у якому на швидку вже чекають фахівці.

Раніше подібні консультації надавалися діагностично-консультаційним центром Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М. І. Пирогова. Але після того, як Вінниччина долучилася до проекту Світового банку, що передбачає будівництво кардіоцент­ру, діагностику серцево-судинних зах­ворювань передали під юрисдикцію КТЦ. Так сформувалася піраміда, в основі якої — КТЦ і первинна ланка медицини (тут вестиметься скринінгова діагностика), а на вершині — кардіоцентр, спеціалісти якого вже зараз проводять стентування і коронарографію тим хворим, яким це показано.

Фактично, КТЦ і технології, за якими він працює, дають можливість за короткий проміжок часу візуалізувати показники електрокардіографічного дослідження та, узагальнивши дані про пацієнта (скарги, анамнез тощо), надати висококваліфіковану консультативну допомогу медичним працівникам щодо алгоритму дій і вибору раціональної тактики лікування хворого із серцево-судинною патологією.

Передача даних — запорука успіху

Телемедицина — це запорука ранньої діагностики інфаркту міокарда на догоспітальному етапі. Зараз телеметричний консультативний центр готовий до співпраці з центрами первинної медико-санітарної допомоги, амбулаторіями загальної практики-сімейної медицини, іншими медичними закладами для покращення ЕКГ-діагностики на догоспітальному етапі при гострій серцево-судинній патології. Дані дослідження передаються за допомогою двох систем: медико-діагностичного комплексу «Тредекс», у якому використовуються ЕКГ-апарати «Телекард» (близько 80 таких апаратів працює в лікувальних закладах області), та телеметричного кардіологічного комплексу UNET, зокрема апаратів «Юкард» (46 таких встановлено в машинах швидкої та близько 300 — в амбулаторіях області).

Апарат «Телекард» лише передає ЕКГ до КТЦ. Інакше кажучи, лікар швидкої не може самостійно оцінити проведене дослідження і змушений передавати ЕКГ до КТЦ. Робиться це за допомогою телефонної лінії зв’язку, час передачі однієї ЕКГ — від 5 до 10 хвилин, одним каналом зв’язку КТЦ одночасно приймається тільки одна ЕКГ. Медико-діагностичний комплекс «Тредекс» неможливо використовувати з іншими системами, тобто медичний працівник, який передав ЕКГ, отримує консультацію тільки телефоном. Тому за відсутності телефонного зв’язку або низької його якості під час надання екстреної та невідкладної медичної допомоги в разі проведення електрокардіографії системою «Телекард» виникають труднощі. У такому разі медичний працівник не має можливості здійснити повноцінне консультування.

Натомість основний елемент телеметричного кардіологічного комплексу UNET — повнофункціональний електрокардіограф «Юкард» із вбудованим телеметричним модулем — дає змогу провести електрокардіографічне дослідження на місці, здійснити реєстрацію ЕКГ за допомогою екрана електрокардіографа, її роздруківку й оцінку, а за потреби передати зареєстровану інформацію до КТЦ й отримати висновки, а також надати віддалену консультацію.

Передача інформації здійснюється за допомогою GPS-каналів мобільних операторів зв’язку (модуль вмонтований в апарат). Час передачі однієї ЕГК — від 10 до 20 секунд. Телеметричний кардіографічний комплекс дає змогу обробляти прийняті ЕКГ за допомогою одного персонального комп’ютера, підключеного до одного інтернет-каналу, від усіх апаратів одночасно. На базі цього комплексу реалізовано автоматичну відправку даних на електронну адресу лікувального закладу. Висновок лікаря-консультанта залишається в медичних документах хворого і може бути виданий йому на руки.

Зараз тривають роботи з інтеграції програмного забезпечення телеметричного кардіографічного комплексу UNET з оперативно-диспетчерською службою центру, що дасть можливість оперативно приймати ЕКГ-звернення до КТЦ. Такий продукт буде поєднаний із програмою з прийому викликів від населення, які надходитимуть за єдиним номером «103» (як від медичних працівників, так і жителів області). Це допоможе нам сформувати єдину електронну базу пацієнтів.

Телеметрична консультація — у кожен ФАП

Нині в багатьох районах області лікарські амбу­латорії загальної практики-сімейної медицини та бригади швидкої медичної допомоги мають у своєму розпорядженні телеметричне обладнання, що дає змогу передати ЕКГ-дані до КТЦ. Із ним зазвичай використовуються системи, що забезпечують можливість двосторонніх переговорів. Завдяки цьому вдається ідентифікувати інформацію й отримати рекомендації кардіолога.

У рамках згаданого проекту Світового банку буде закуплено ще 300 телеметричних апаратів для передачі ЕКГ. Ними планують оснастити фельдшерсько-акушерські пункти області, тобто зробити ЕКГ й отримати її розшифровку можна буде в будь-якому куточку Вінниччини. Кількість таких звернень збільшиться, але це не позначиться на роботі центру.

Зараз у штаті КТЦ працює 5 кардіологів, які чергують цілодобово. За добу в середньому приймається й опрацьовується від 40 до 60 кардіограм. За перший квартал 2016 року завдяки двом програмним комплексам було розшифровано 4083 ЕКГ. Коли запрацюють всі телеметричні апарати, зможемо приймати 2-3 тис. звернень у місяць.

На часі — відеоконсультації

На сьогодні телемедичні технології дають змогу проводити планові й екстрені консультації, навіть відеоконсиліуми. Завдяки розвитку цифрових технологій з року в рік підвищується якість телемедичних послуг. Наш КТЦ має необхідне обладнання для проведення відеоконсультацій. Уже відбувалися селекторні наради з різними закладами охорони здоров’я Вінниці. З районами складніше, бо не всі лікарні мають онлайн-вихід і необхідне обладнання. Тому держава мусить визнати, що телемедицина — це значна економія часу та коштів, і розвивати її, забезпечуючи рівний доступ до таких технологій як в обласних центрах, так і на периферії. Телеметричні послуги дають можливість кожному пацієнту отримати кваліфіковану медичну допомогу. А для лікарів це — шанс обмінятися досвідом і вдосконалити свої професійні навички.

Олеся ШУТКЕВИЧ, спеціально для «ВЗ», м. Вінниця

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я