До Центру громадського здоров’я України з 11 по 22 листопада 2019 року завітали гості з Німеччини: докторка Петра Еммеріх з колегами, спеціалісти Інституту тропічної медицини імені Бернхарда Нохта. Свій візит вони присвятили обговоренн. питання епіднагляду за вірусними особливо небезпечними інфекціями (гарячка Західного Нілу та хантавірусна інфекція).
На базі Інституту тропічної медицини імені Бернхарда Нохта працює Центр ВООЗ з питань діагностики арбовірусних та інших геморагічних гарячок. Спеціалісти інституту вивчають проблеми лабораторної діагностики тяжкого гострого респіраторного синдрому (SARS), геморагічної гарячки Ласса, Ебола, Марбург, гарячки Західного Нілу, денге, Чікунгунья, Сіндбіс, Узуту й ін.
Українські фахівці з вірусологічної референс-лабораторії ЦГЗ протягом 2016-2017 років тісно співпрацювали із німецькими колегами. Вони разом вели проект «Підвищення біобезпеки шляхом покращення діагностики та проведення серомоніторингу щодо Крим-Конго геморагічної гарячки серед здорових осіб в Україні, 2016–2017 роки». Проект продовжив своє існування у 2018-2019 роках, бо його розширили для вивчення збудника хантавірусної інфекції.
Під час спільної роботи дослідники вивчали поширеність в Україні збудника Крим-Конго геморагічної гарячки. У його рамках зібрали близько 3 500 зразків сироваток від здорових людей, які мешкають на території 25 областей, тестування яких завершується.
В ході роботи над проектом українські та німецькі фахівці обмінювалися досвідом, опановували нові практичні та теоретичні навички. Також під час проекту була проведена низка навчальних семінарів та тренінгів.
До вірусологічної лабораторії ЦГЗ доправили тест-системи для лабораторної діагностики в Україні особливо небезпечних вірусних інфекцій.
Тепер у лабораторії наявні сучасні діагностичні препарати для досліджень зразків від хворих на гарячки Західного Нілу, денге, Чікунгунья, Зіка, Ебола, Крим-Конго геморагічної гарячки, а також кліщового енцефаліту і геморагічної гарячки з нирковим синдромом.
В ході проекту фахівці обстежили у 2016-2019 роках 392 людини, лабораторно підтверджено 80 випадків, з них 41 випадок гарячки Західного Нілу, 11 – гарячки з нирковим синдромом (хантавірусна інфекція), 22 – гарячки денге, 6 – гарячки Чікунгунья.
За підсумками плідної співпраці українські та німецькі спеціалісти домовилися про подальшу спільну роботу на 2020-2022 роки.