Віталій Скрівеліс: Центр ми будували самотужки

856

cancer-diagnostics-45909581Одна з найпрогресивніших технологій у ядерній медицині — позитронно-емісійна томографія в поєднанні з комп’ютерною томографією (ПЕТ/КТ) — з’явилася ще в 2001 р. Але через її високу вартість і технічну складність не кожна країна може дозволити собі центр нуклеарної медицини. У Латвії вирішили не чекати милості від держави і власними зусиллями впровадили дві інноваційні технології, що допоможуть підняти рівень онкологічної допомоги на вищу сходинку.

ВЗ Розкажіть про історію створення Центру.

VZ 1-2_2016_Страница_18_Изображение_0001Віталій Скрівеліс, Голова правління Асоціації підприємців хімічної та фармацевтичної галузі Латвії
— У фармацевтичному бізнесі я з 1993 року. Десь у 2008-му вирішив: досить працювати на когось і створив лабораторію з розробки протиракових генеричних препаратів. Після двох років роботи я зрозумів, що хіміотерапія більше труїть, аніж лікує. І змінив формат виробництва на розробку продуктів для госпітальної гінекології. На сьогодні ми виготовляємо препарати для запобігання передчасним пологам, кровотечам після кесаревого розтину та фізіологічних пологів. Але я не міг стояти осторонь проблеми, пов’язаної з онкологічною захворюваністю в Латвії. Досить швидко зрозумів: найактуальнішим завданням є рання та точна діаг­ностика раку. За даними Асоціації онкологів ПЕТ/КТ — єдиний метод, що дає змогу лікарю-онкологу остаточно з’ясувати кінцеву точку курсу хіміотерапії для тих локалізацій, які піддаються лікуванню (рак молочної залози, рак простати, рак травного тракту). На жаль, у Латвії кількість пацієнтів, що вилікувалися від раку, у три рази менша, аніж, наприклад, у Скандинавських країнах, де ПЕТ/КТ регулярно застосовується в моніторингу та лікуванні онкологічних хвороб. А кожен одужавший онкопацієнт вносить у валовий національний продукт близько 20 тис. Євро на рік! Тому ми вирішили, що Центр нуклеарної медицини — саме та інституція, куди варто вкладати гроші.

ВЗ А хто такі «ми»?

— Для Латвії це один з небагатьох, а може, і єдиний проект приватно-державного співробітництва в такій технологічно складній галузі. При цьому частини, як не дивно, практично рівні: 47% вклала держава і 53% — приватні інвестори. Державу в цьому випадку представляє Ризький університет ім. П. Страдиня. Цей медичний виш лідирує в нашій країні за кількістю іноземних студентів: мова йде не про пакистанців і таджиків, а про юнаків і дівчат з Німеччини, Данії, Швеції — їх майже дві тисячі! Університет вирішив взяти новий — науково-орієнтований — вектор. Для цього потрібні сучасні технології, а ПЕТ — найбільш інноваційна в онкології методика. Тому наш медичний виш вклав 0,5 млн Євро у статутний капітал. А от Міністерство охорони здоров’я в проекті участі не брало.

ВЗ Про які суми для реалізації проекту такого рівня йдеться?

— Проект технологічно та інвестиційно дуже складний. За чотири роки ми вклали 9,7 млн Євро. Звичайно, не впоралися б без єврофондів: згідно з договором вони компенсують 5,7 млн Євро після того, як ми почнемо повноцінно працювати. Статутний капітал на сьогодні становить 820 тис. Євро, але цифру доведеться збільшити до 900 тис. Різницю покривають кредитами самі інвестори.

ВЗ Ви десь училися, тобто додатково кваліфікувалися з ядерної медицини?

018-019_svit_dosvid_latviya1— Ні, я просто читав літературу і «горів» ідеєю. І, як кажуть люди, я трохи схиблений, надто оптимістичний і дуже сміливий. Хоча вірю в те, що думки матеріальні, коли справді у щось віриш. Мені всі говорили: «Віталію, ти просто псих! Це має робити держава! Куди ти лізеш?» Ми й самі до останнього сподівалися, що уряд побачить наші старання та результати і стане партнером. Тобто лікування хоча б частини патологій фінансуватиме держава. Але, на жаль, бюджет на медицину у 2016 р. нульовий, оскільки в пріоритеті оборона. Тому будувати свій Центр ми почали самотужки з першого вересня 2014 р. До цього два з половиною роки проектували і все ретельно прораховували. Їздили по всій Європі, дивилися, навчалися. 

ВЗ Ваш Центр унікальний тим, що тут самостійно синтезуватимуть радіофармацевтичні препарати — це сміливий крок…

— Так, ми замахнулися на високий рівень: вирішили поєднати ПЕТ/КТ-технологію з виробництвом препаратів, тобто медичний заклад з науковим інститутом. Це означає, що на нашій базі проходитимуть клінічні дослідження та перевірка впливу нових препаратів на організм людини. Рішення про виробництво ізотопів не випадкове, хоча й вимагає величезних витрат і зусиль. Річ у тому, що для якісної діагностики ізотопи повинні бути «свіжими»! Якщо порівняти зі звичайною лампочкою, то через годину після виготовлення ізотоп «світить» на 50 Ватт менше, ще через годину залишається всього 25 Ватт. Нам довелося б їх везти з Польщі літаком — там найближчий циклотрон. Поки речовина прибуде, враховуючи і сам переліт, і всі митні затримки, мине 4 години. Звичайно, радіологи ще зможуть щось побачити, але якість діагностики буде в 4 рази нижчою! Ми вирішили, що впораємося із синтезом самі: найскладніших пацієнтів будемо діагностувати вранці, коли за допомогою невеликої дози можна максимально добре візуалізувати пухлину, решту — в порядку черги. Особливо «свіжі» ізотопи актуальні для тих хворих, котрим необхідне екстрене лікування, але консиліум лікарів не може визначити, які конкретно методи обрати: хіміотерапію, опромінення, хірургію або імуномодуляцію. Лікувальна тактика при онкологічному захворюванні вимагає хорошої картинки. Кожному онкологічному пацієнтові потрібно провести три ПЕТ/КТ. Першу — на етапі діагностики, другу — після двох-трьох «хімій». Обов’язково слід відстежувати динаміку: лікар повинен бачити, допомагає «хімія» чи тільки труїть організм? І третю ПЕТ/КТ виконують тоді, коли лікар вважає, що курс лікування закінчено. Це контрольне дослідження повинно підтвердити подолання раку.

ВЗ Яке обладнання потрібно для повного циклу синтезу?

— Для виробництва радіонуклідів з коротким терміном життя використовують спеціальні установки — цик­лотрони (прискорювачі частинок) з потужністю від 9 до 70 МеВ. Наш комплекс обладнаний також пристроєм радіаційного моніторингу для виробництва радіонуклідів ПЕТ (F18 (psp110 хв), О15 (PSP 2 хв), С11 (psp14 хв), Zr98). Технологічно комплекс складається з чотирьох «гарячих» камер синтезу і двох «гарячих» стерильних камер фасування. Усе це устаткування розміщено в двох лабораторіях — «чистих приміщеннях». Крім того, препарати фтордезоксиглюкози стерильні та вимагають сертифікації GMP (Good Manufacturing Practice). А оскільки ми — і діагностичний центр, і лікарня, і наукова установа, тобто «три в одному», довелося пройти всі етапи трьох сертифікацій. Узагалі маємо 8 місць для одночасного синтезу. Ми можемо розвиватися, додавати нові ізотопи (йод, мідь тощо). У нас є лабораторія в резерві.

ВЗ Чи плануєте в майбутньому виготовляти ліки?

— Ні, наша спеціалізація — радіонукліди. Це дуже специфічна ніша, з найвищими вимогами з огляду на технології та стерильність. Ін’єкції радіонуклідів — це не таблетку проковтнути, навіть якщо та сумнівної якості. Вони проходять всі імунні бар’єри.

ВЗ Технологія радіонуклідів вимагає якоїсь наукової бази чи модифікування в майбутньому?

— Ми щодня шукаємо нову інформацію і на сьогодні використовуємо все найкраще, що створено у світі. Наше завдання: швидше запустити технологію, аби допомогти латишам. А вдосконалюватися будемо в процесі.

ВЗ Які спеціалісти повинні працювати в такому Центрі? Де ви навчали співробітників?

— У Центрі нуклеарної медицини має працювати три групи співробітників. Перша — ті, хто займається виробництвом ізотопів: хіміки, фізики і механіки. Вони навчаються в Естонії та Фінляндії. Друга група — лікарі-радіологи. Спочатку ми їх вчимо в Мюнхені, Вільнюсі, Каунасі та Турку, а потім запрошуємо коучів сюди. Наприклад, до нас приїжджають керівник радіологічного департаменту Університетської клініки Вільнюса і міжнародний агент з атомної енергетики Австрії. І третя група — науковці. Вони проводитимуть клінічні випробування, дослід-ження онковірусів, моноклональних антитіл, створюватимуть нові носії. З ними найскладніше — доведеться запрошувати іноземних учених за допомогою грантів.

ВЗ Ви можете гарантувати безпеку, адже йдеться про радіацію, а ваш Центр побудований у межах міста?

— Технологію розробляли за всіма європейськими стандартами. Ми збираємо як тверді, так і рідкі відходи й зберігаємо їх у свинцевій камері протягом тижня. Потім утилізуємо — вивозимо на полігон «Радон». Через тиждень у свинцевій камері радіо­активність уже нульова. А гази, які утворюються в процесі синтезу, ми збираємо, стискаємо компресором і через тиждень викидаємо в атмосферу на висоту 50 м. 

ВЗ А як захищені тут, на території Цент-ру, самі пацієнти?

— Вони одягають фартухи. Хоча, коли ми вводимо людині ізотоп, він викидає протони, що при зіткненні з клітинами утворюють гамма-випромінювання. Там уже радіоактивності немає! Гамма-випромінювання — це хвиля. Тобто людину ми не опромінюємо. Але, звичайно, скрізь стоять індикатори радіаційного фону.

ВЗ Розкажіть про перспективи застосування технології.

— У 90% випадків ПЕТ/КТ використовують для діагностики раку, але поступово ця технологія набуває популярності в неінвазивній діагностиці серцево-судинних і неврологічних захворювань. У майбутньому ми плануємо синтезувати найкоротший ізотоп — кисень з періодом напіврозпаду всього дві хвилини: він буде одразу з циклотрона надходити в позитронно-емісійний томограф. Це створює величезні перспективи для лікування серцево-судинних захворювань. Упевнений: у майбутньому людей після інфаркту міо­карда лікуватимуть стовбуровими клітинами, підсаджуючи їх на місце померлого м’яза. Потім потрібно буде якось визначати — приросли вони чи ні? Так от, за допомогою радіоактивного кисню можна бачити, як дихають клітини і як вони споживають кисень. Живі світитимуться!

У нас грандіозні плани. Наприк-лад, ми хочемо удосконалити діаг­ностику хвороби Альцгеймера, адже зараз неможливо точно визначити: у людини старечий маразм чи все ж таки хвороба Альцгеймера? При цьому захворюванні на нервових волокнах утворюються нашарування, через які й не проходить сигнал. А при ПЕТ/КТ їх добре видно за допомогою ізотопів, котрі розпізнають ці нашарування. Ось отримаємо спеціальну ліцензію і запустимо програму диференціальної діагностики хвороби Альц­геймера… Але у мене є й інші плани!

018-019_svit_dosvid_latviya2ВЗ Розкажіть…

— Я, напевно, найбільший фанат ідеї онковірусів! Розумієте, якщо «навчити» вірус більш специфічно, ніж хіміотерапія, розпізнавати ракові клітини, ми здійснимо прорив в онкології. В онковірусів приголомшлива точність: на кожні 10 тис. ракових клітин вони інфікують тільки одну здорову. У хіміотерапії це співвідношення таке: на 10 тис. ракових клітин — 100 нормальних. Крім того, хіміотерапія б’є по клітинах, що швидко ростуть, тому в пацієнтів випадає волосся, болить шлунок, кишечник. Віруси інфікують ракові клітини, а імунна система їх «заковтує», розсмоктує і виводить через печінку та нирки. ПЕТ/КТ може вказати точне місце, куди потрібно вводити вірусний препарат. У Латвії ще за радянських часів винайшли такий препарат — «Ригвір». Але через те, що наші вчені не змогли довести його ефективність на сучасному медичному рівні, онковірус використовують тільки в нашій країні.

Проте проблема онкології, на мою думку, не в терапевтичних методиках і їх недоліках: ми б’ємо по одному й тому самому місцю, а ракова клітина, як і стовбурова, циркулює в крові, сідає в іншому місці та знову починає рости. Протиракова терапія — тільки третина успіху. Інші дві — дієта (рак дуже «любить» кисле середовище) та наші думки. Ми живемо в потоці інформаційного шлаку. І, як підтверджують онкопсихологи, 70% інформації в нашій підсвідомості мають негативний характер. Уникнути цього в сучасному світі складно. Питання в тому, як кожен з нас звільняється від цього шлаку? Як себе чистить? Здоров’я неможливе без медитації, спорту, відпочинку на природі та спілкування з позитивними людьми… Я розповідаю це не просто так: запускаючи ПЕТ/КТ-технологію, ми не зупинимося на інноваційних технологіях: плануємо відкрити відділення психотерапії та дієтології. Це не повинно бути стаціонаром, де люди перебувають тижнями, достатньо амбулаторного лікування та штату професіоналів.

Підготувала Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я