Владислав Онищенко: «В Україні діє потужна система обману пацієнтів і лікарів»

439

53946«Корупція в системі реєстрації ліків є набагато небезпечнішою, ніж корупція в системі державних закупівель, — заявив на брифінгу в агентстві Укрінформ Голова правління ВГО «Союз споживачів медичних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення» Владислав Онищенко. — Через завищення цін під час тендерів крадуться народні гроші, а в разі реєстрації неефективних ліків, які не мають клінічного підтвердження ефективності та безпеки, крадеться здоров’я, а в деяких випадках — і життя наших співгромадян, а також викачуються значні кошти із сімейних бюджетів на придбання непотрібних та невивчених препаратів».

Громадський діяч звернув увагу на те, що Міністерство закуповує за державні кошти препарати, які саме й зареєструвало, затверджує перелік ліків, які можна закуповувати за кошти місцевих бюджетів та виписувати пацієнтам, визначає порядок контролю якості лікарських засобів. Навіть діяльність центрального органу виконавчої влади з реалізації державної політики у фармацевтичному секторі спрямовується й координується через МОЗ. Це, на думку В. Онищенка, призводить до конфлікту інтересів: Міністерство охорони здоров’я відає питаннями щодо допуску ліків на ринок та одночасно наглядає за їх безпекою.

На думку фахівців «Союзу споживачів медичних послуг», доцільно створити єдиний регуляторний орган у сфері обігу лікарських засобів, як це відображено в оприлюдненому на сайті МОЗ України проекті закону, що передбачає передачу функцій, пов’язаних із реєстрацією ліків та наглядом за їх безпекою, від МОЗ Державній службі України з лікарських засобів. «А зараз МОЗ потрібно стільки всього затверджувати, погоджувати, здійснювати, видавати… Переважна більшість функцій не властива Міністерству як органу, що має формувати державну політику в сфері охорони здоров’я», — підкреслює В. Онищенко.

Лише 20% коштів, витрачених громадянами в аптеках, спрямовані на придбання препаратів для лікування основних захворювань, і, на думку доповідача, у такій ситуації потрібно заборонити рекламу лікарських засобів, що, до речі, передбачено Коаліційною угодою. Бо недобросовісна реклама на підставі псевдопоказань, прописаних в інструкції, і замовних псевдонаукових публікацій за відсутності ефективного контролю за цим створюють потужну систему обману пацієнтів і лікарів.

Підсумовуючи, Владислав Онищенко зазначив, що державна політика у сфері лікарських засобів має бути спрямована на гарантоване забезпечення рівного доступу населення до основних препаратів і їх помірної вартості, високої якості, безпечності та ефективності, раціонального застосування. Сьогодні жоден із цих принципів в Україні не дотримується, і влада нічого не робить, щоб змінити ситуацію.

Роман Барашев, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я