Волинь: Регіональна програма — замість загальнодержавної

574

Загальнодержавна програма боротьби з онкологічними захворюваннями на 2007-2016 роки закінчилася, а нової Міністерство охорони здоров’я України не прийняло. Тож, аби забезпечити онкохворих хіміопрепаратами, депутати Чернівецької обласної ради затвердили регіональну програму «Онкологія», розраховану на три роки. На її реалізацію з обласного бюджету буде виділено 30 млн грн.

ВЗ Чи означає завершення цільової програми те, що онкохворі облас­­ті взагалі залишилися без державної допомоги?

Ілля ТАЩУК, головний лікар КУ «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер»
— Це не зовсім так. До 2016 року в Україні діяла Загальнодержавна програма боротьби з онкологічними захворюваннями, до якої були включені всі важливі аспекти, зокрема і квоти щодо закупівлі хіміопрепаратів. У 2017 році держава не продовжила дію програми відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №710, що передбачає припинення підготовки проектів нових державних цільових програм або внесення змін до затверджених цільових програм, які потребують додаткового фінансування з державного бюджету. Це означає, що закупівлі для конкретних категорій пацієнтів здійснюватимуться в рамках визначених законодавством заходів, а не через програми.

Окрім того, щороку на онкологію виділяються гроші з бюджету області. Наприклад, у 2015 році це було всього 700 тис. грн, у 2016-му — уже близько 2 млн грн, у 2017-му — 2,7 млн грн.

Оскільки в цьому році підтримка в рамках загальнодержавної програми припинилася, було ухвалено рішення діяти на місцях. Ще в липні минулого року фахівці Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА разом з онкологами почали працювати над регіональною програмою «Онкологія». Процес був складним, однак результативним: програму прийнято.

ВЗ Що саме вона передбачає?

— У першому варіанті регіональною програмою «Онколоігя» окрім забезпечення хіміопрепаратами було також передбачено часткову матеріально-технічну підтримку КУ «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер». Однак тоді ми вийшли на непосильну для бюд­жету області суму — близько 80 млн грн на три роки.

Не секрет, що грошей, необхідних на повне фінансування закупівлі тільки хіміотерапевтичних препаратів, виділити не може жодна область — сума виходить занадто великою. Тому депутати Чернівецької обласної ради підтримали регіональну програму, яка включила найнеобхідніший мінімум хіміопрепаратів, деякі препарати супроводу і дуже важливий елемент профілактики — щеплення дівчат проти раку шийки матки. На ці вакцини передбачається близько 200 тис. грн.

Загалом, 10 млн грн щорічно розподілятимуться так: 5 млн грн — на дорослу онкологію (препарати отримає КУ «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер»), 3 млн грн — на дитячу онкологію (ОКУ «Обласна дитяча клінічна лікарня») і 2 млн грн — на онкогематологію (ОКУ «Лікарня швидкої медичної допомоги»).

ВЗ Яка ситуація зараз в онкодиспансері з медикаментами для хіміотерапії?

— Наразі ми забезпечені хіміопрепаратами на 10-15%. Це дуже мало. Раніше в рамках Загальнодержавної програми боротьби з онкологічними захворюваннями була запланована певна сума грошей саме на ці дороговартісні ліки. Однак їх не вистачало. Зокрема певні позиції ми не отримали ще за 2015 рік, а за 2016 рік їх надійшло лише близько половини. Ліки настільки дорогі, що людина із середніми статками, якщо їй потрібне хіміотерапевтичне лікування 2-3 ліній, не в змозі оплатити його самостійно, тому утворилися черги з тих, хто очікує на державне забезпечення, хоча кожен день без терапії погіршує стан хворого.

ВЗ Чи впорається із цими проблемами регіональна програма «Онкологія»?

— Ми хочемо на це сподіватися, однак дуже важко чітко прорахувати, скільки грошей потрібно на те, аби покрити всі витрати на хіміотерапію. Минулого року ми дійшли висновку, що для забезпечення хворих Буковини цими ліками потрібно понад 54 млн грн. Нині ж 1 млн грн вистачає на 5-6 позицій, які розходяться за місяць-півтора. Окрім того, на ринку з’явилося багато нових препаратів, зокрема імунологічних, які доступні нашим пацієнтам тільки в умовах клінічних досліджень. За той самий 1 млн грн імунотерапевтичними препаратами нового покоління можна пролікувати тільки 2 хворих протягом року. Звісно, держава забезпечити пацієнтів такою терапією не може: онкодиспансер отримує препарати переважно першої та другої ліній.

ВЗ На сайті вашого медзакладу оприлюднено перелік ліків, які є в наявності…

— Так, про всі надходження ми оперативно повідомляємо на нашому офіційному сайті. Також раз на тиждень оновлюємо інформацію на стенді біля входу до стаціонару онкодиспансеру. Коли сповіщаємо про надходження партії дороговартісних ліків, хіміотерапевтичне відділення переповнене: на 36 ліжках лікуються по черзі 60 хворих! Однак цього, звісно, замало, хоча статистика нібито й «радує»: скажімо, коли в попередні роки вперше діагностували рак у середньому у 2,5 тис. хворих щороку, то торік ця цифра зменшилася на 250. Але це нав­ряд чи означає, що рак відступає. Швидше, свідчить про те, що люди вчасно не звертаються по медичну допомогу, бо бояться діагнозу, не маючи за що лікуватися. Хворі вис­нажені й економічно, й емоційно. Тому сподіваємося, що регіональна програма «Онкологія» хоча б трохи їм допоможе.

Ольга КАМСЬКА, спеціально для «ВЗ», м. Чернівці

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я