Вперше за 40 років науковці змінили визначення болю

313

Біль може бути унікальним і індивідуальним, відрізнятися за багатьма параметрами. Протягом десятирічь про біль накопичилось багато нових даних, що стало причиною зміни цього поняття.

Міжнародна асоціація з вивчення болю (ISAP) переглянула термін болю, враховуючи нові знання про вплив на нього різних факторів. Нове розгорнуте визначення та супутні пояснення опублікував журнал Pain.

Нове визначення болю від ISAP звучить так: «Неприємне сенсорне і емоційне переживання, пов’язане з дійсним або потенційним пошкодженням тканин, або що нагадує його».

Це нове базове визначення може здатися схожим на колишнє: «Біль – неприємне сенсорне і емоційне переживання, що супроводжується фактичним або можливим ушкодженням тканин, або стан, словесний опис якого відповідає подібному пошкодження». Однак нове тлумачення терміну включає ще 6 роз’яснень, тобто воно значно ширше.

Пояснення:

  • Біль – це завжди особистий досвід, на який в різній мірі впливають біологічні, психологічні і соціальні фактори.
  • Біль і ноціцепція – різні феномени, біль не може бути наслідком активності лише в нейронах.
  • Концепцію болю люди розуміють в зв’язку з власним життєвим досвідом.
  • Коли людина говорить, що відчуває біль, до цього потрібно ставитися з повагою.
  • Хоча біль зазвичай грає адаптивну роль, але у нього можуть бути побічні ефекти на функції [організму] і психологічний стан.
  • Вербальний опис – лише один з багатьох способів відобразити біль, і нездатність розповісти про нього не відміняє можливості того, що людина або тварина відчуває біль.

«Біль – не просто сенсорний симптом. Це комплексний стан, що важливо розуміти для правильного ведення наукових досліджень», – повідомив співавтор нового визначення Срініваса Раджа, професор Школи медицини Джонса Хопкінса.

Науковці зазначають, що нове визначення болю відображає знання про види болю, які не були описані 40 років тому. До таких належить ноціпластичний біль, при якому незрозуміле джерело стимулювання больових рецепторів (це відбувається при фіброміалгії), і нейропатичний біль.

Автори вважають, що зміна визначення допомагає лікарям адекватно ставитися до болю у дітей, літніх людей та інвалідів. Крім того, воно може поліпшити доступність медичної допомоги для деяких людей.

«Біль не можна спростити до шкали від 0 до 10. Замість цього потрібно обстеження людини в цілому, з огляду на її когнітивні, психологічні та соціальні фактори, які дуже важливі для лікування болю», – наголосив Раджа.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я