Впровадження концепції “держава у смартфоні” можна почати з медицини

286

Про ключові завдання медреформи на 2019–2023 рр. в Україні говорили 3 липня на Третій Конференції з питань реформ в Україні, що пройшла у Торонто.

Експерти ринку медпослуг вважають, що впровадження електронної системи охорони здоров’я, якою займаються МОЗ та суспільні діячі, можна назвати медичною частиною “держави у смартфоні”, концепцію якої вже анонсував Президент України Володимир Зеленський.

За словами радника глави держави Михайла Федорова, переведення державних послуг в онлайн сприятиме не лише комфорту громадян, а й зменшенню корупції.

“Наш план дуже амбітний. Наприклад, до 2024 року ми прагнемо перевести 90% всіх державних послуг в режим онлайн, втричі зменшивши кількість взаємодії громадян і бізнесу з владою та досягнувши нульового рівня корупції у цій сфері”, – зазначив Федоров.

За словами експерта групи «Реформа системи охорони здоров’я» в Реанімаційний Пакет Реформ – РПР Тимофія Бадікова, ринок медичних послуг ідеологічно готовий до переведення у режим он-лайн. В рамках медичної реформи, якою займається МОЗ, необхідно якомога ширше запровжувати електронну систему охорони здоров’я. Проте поки що електронний запис на прийом до лікаря працює лише в деяких регіонах, в той час як решта областей залишається без нього. В результаті маємо довгі черги до лікарів.

На жаль, на початку прийняття рішень про реформу медицини не ухвалили технічні завдання, які були б прозорими та публічними, – коментує Бадіков. – Лікар витрачає час не на лікування пацієнтів, а на спілкування зі службами, виробниками, і т.д. Тому головною перешкодою у комплексному завершенні медреформи і впровадженні е-системи охорони здоров’я, зокрема, є відсутність чіткого плану дій та технічного завдання.

У бюджеті є кошти, передбачені на конкретні зміни, але фінансування на е-систему охорони здоров’я в бюджет не заклали. Окрім профільного Комітету ВРУ та Мінфіну, МОЗ сподівається на донорську підтримку, аби впровадити е-систему охорони здоров’я.

До 1 липня 2019 року більшість українців вже підписали декларацію з сімейним лікарем. За даними соціологічної групи “Рейтинг”, 58% підтримують програму «гроші йдуть за пацієнтом» у фінансуванні медицини, тож можна вважати, що частково це зумовило позитивне ставлення кожного 5-ого респондента до ринку медпослуг.

Водночас 37% навпаки бачать погіршення, а 32% вважають, що змін взагалі не відбулося.

За переконанням Тимофія Бадікова, медична реформа має бути невідворотною. Для цього треба схвалити Національну стратегію електронної охорони здоров’я України терміном на 10 років. В ній треба передбачити фінансування, розподілити відповідальність, чітко виписати цілі.

Вже зараз варто зробити незалежний аудит, залучити міжнародних та українських експертів і проаналізувати успіхи і невдачі медичної реформи, вважають експерти. 

Джерело: Реанімаційний Пакет Реформ

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я