Врятували життя немовляті із мозковою грижею

1091

Лікарі Миколаївської обласної дитячої клінічної лікарні вперше провели унікальну операцію на головному мозку немовляти, яке народилося з мозковою грижею завбільшки з дитячу голівку. Подібні оперативні втручання рідкісні не лише для області, а й навіть для столичних лікувальних закладів.

Наталя МАРТЬЯНОВА, завідувачка педіатричного відділення новонароджених та виходжування недоношених дітей Миколаївської обласної дитячої клінічної лікарні
Немовля з’явилося на світ у пологовому будинку №3 міста Миколаїв. Про можливий патологічний процес з боку центральної нервової системи і ваду розвитку плода жінці казали ще під час вагітності. Вже на 20-му тижні гестації лікарі діагностували тяжку ваду розвитку головного мозку та рекомендували перервати вагітність. Але жінка вирішила народжувати, очевидно, сподіваючись на помилку діагностики. Однак разом із дитиною росла й пухлина, тому на 33-34-му тижні вагітності довелося провести пологи за допомогою кесаревого розтину, щоб не нашкодити ні дитині, ні роділлі.

Стан дитини при народженні був дуже важкий. Це обумовлено передусім вадою розвитку головного мозку — потиличним менінгоцеле. Батьки, побачивши дитину та врахувавши тяжкість вади, вирішили офіційно від неї відмовитися. Тому немовля перейшло під повну опіку держави.

Дитина надійшла до нас з пологового будинку через декілька годин після народження. Оскільки вона не могла самостійно дихати, її одразу помістили у відділення інтенсивної терапії. Тяжкість стану була зумовлена дихальною недостатністю, неврологічним дефіцитом у вигляді церебрального пригнічення. Немовля потребувало термінової операції, але ніхто не міг бути впевненим, що воно перенесе її в такому віці, тому відклали втручання на тиждень.

Після консультацій із київськими нейрохірургами вирішили оперувати дитину в Миколаєві — через тяжкість стану про транс­портування її до столиці не могло бути й мови. Перший тиждень життя немовля дихало за допомогою апарата ШВЛ. Після того, як стан стабілізувався, дитину почали поступово виводити з керованого дихання. Коли вона протягом чотирьох днів дихала самостійно без респіраторних порушень, вирішили розпочати перший етап операції.


Коментар спеціаліста

Сергій ЧЕРНИШОВ, нейрохірург хірургічного відділення Миколаївської обласної дитячої клінічної лікарні, обласний дитячий нейрохірург
Дитина надійшла до нас із діагнозом «черепно-мозкова грижа» дуже рідкісного гігантського розміру. Саме через розмір грижі оперативне втручання отримало п’ятий, найвищий, ступінь складності. Якщо окружність голівки дитини становила 31 см, то окружність утворення — 32 см. Маса тіла малюка при народженні була 2,25 кг, а маса пухлини — 0,4 кг.

Щоб визначитися з подальшою тактикою лікування, я звернувся до Інституту нейрохірургії ім. А. П. Ромоданова НАМН України. Там мене проконсультували, надали відповідні рекомендації. Тільки-но з’явилися ознаки функціонування життєво важливих центрів, було проведено перший етап операції, спрямований на зменшення об’єму грижі: видалено велику кісту, що містилася в цьому утворенні, і зменшено грижовий мішок. Нас непокоїло те, що утворення перебуває в дуже тоненькій прозорій оболонці — була загроза розриву. Тому перший етап операції провели в екстреному порядку.

Коли пересвідчилися, що перше втручання дало хороший результат, почали підготовку до другої частини операції, спрямованої на пластику грижових воріт. Її провели через 1,5 місяця, переконавшись, що дитина стабільна, а функції основних мозкових центрів, які регулюють дихання, діяльність серця тощо, не порушені. Щоправда, була загроза, що в грижі розташовані життєво важливі центри, і їх видалення могло б призвести до летального наслідку. Зокрема, підоз­рювали, що там могли міститися мозочок і жива речовина мозку. Тому дитині виконали УЗ- та МРТ-дослідження і встановили: речовина в черепно-мозковій грижі функціонально не пов’язана з центрами великих півкуль головного мозку. А відтак можна видалити цю ділянку без загрози виникнення іншого неврологічного дефекту. Отож, під час другого оперативного втручання ми повністю видалили грижу і провели пластику грижових воріт. Форма черепа відновилася, жодної грубої неврологічної симптоматики виявлено не було.

Варто зазначити, що операцію дитина перенесла доволі важко, хоча технологія лікування таких станів була стандартною. Наша лікарня мала всі необхідні препарати й обладнання. Два оперативні втручання тривали понад чотири години. Робити все в один етап ми не наважилися, адже боялися ускладнень. Наркоз також був доволі ощадливий, після виходу з нього хлопчик ще три дні перебував на штучній вентиляції легень. Наразі малюк візуально нічим не відрізняється від інших новонароджених. Безумовно, у нього є певна нев­рологічна симптоматика, але вона мінімальна як для дитини з такою вродженою вадою.

На відновному лікуванні в нашому закладі малюк перебував майже місяць, під час виписування він уже самостійно їв із пляшечки, реагував на присутніх. Якщо при народженні він важив 2,25 кг при зрості 44 см, то коли виписувався з лікарні, уже мав 3,85 кг. Звичайно, дитина потребує подальшої реабілітації, постійного медичного спостереження та гарного догляду, але її життю наразі нічого не загрожує. У хлопчика абсолютно нормально функціонують слухові та зорові аналізатори, не порушена рухова сфера. Є надія, що за подальшого ефективного відновного лікування дитина буде абсолютно повноцінною.

Хочу також зазначити: за останні 20 років в Україні зафіксовано лише 2-3 подібні випадки. Для Миколаївщини це взагалі перший такий досвід. Але нас переповнює гордість: ми впоралися і врятували життя маленькому пацієнту. Усі витрати взяла на себе лікарня, тим більше що дитина наразі не має батьківської опіки. Нині ми готуємося до ще однієї подібної операції, але вже на спинному мозку.

Підготувала Алла МІРОШНИЧЕНКО, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я