Вступна кампанія-2020: яких лікарів отримає Україна з нинішніх абітурієнтів?

708

Пандемія коронавірусу, помножена на помилки реформування медичної освіти, вплинула не лише на освітні процеси, а й внесла свої корективи в організацію вступної кампанії цього року. До чого готуватися тим, хто мріє стати українським лікарем?

Складнощі дистанційного навчання, проблеми з інтернатурою і обмеження майбутніх лікарів доступу до пацієнтів стали для медичних вишів перевіркою на міцність. Як впоралися і що приготували новим студентам? Відповісти на ці та інші питання медичний портал «Ваше здоров`я» попросив відповідального секретаря приймальної комісії Тернопільського національного медичного університету І. Я. Горбачевського Ігоря Драча.    

ВЗ Коли розпочнеться вступна кампанія2020?

ДрачІгор ДРАЧ, відповідальний секретар приймальної комісії Тернопільського національного медичного університету І. Я. Горбачевського

– Вона вже стартувала. Попри ситуацію з пандемією і зміни в термінах прийому документів, про які нам сповістили навесні, вступна кампанія-2020 в нашому університеті розпочалася раніше, ніж зазвичай. З 12 травня ми в дистанційному режимі реєстрували майбутніх абітурієнтів на іспит з іноземної мови. Крім того, відповідно до наказу МОЗ України, ТНМУ цього року увійшов до переліку уповноважених закладів вищої освіти, де базуються освітні центри ”Крим-Україна” та ”Донбас-Україна”, які приймають молодь з тимчасово окупованих територій. Усі, хто має право складати вступні іспити замість незалежного зовнішнього оцінювання, реєструються вже з 24 липня. Бакалаври зможуть подавати заяви на вступ на магістерські програми з 5 серпня. Прийом документів для усіх інших категорій випускників триватиме з 13 до 22, а для заочників – до 30 серпня. Вступні іспити проходитимуть до 3 вересня, а оголошувати список рекомендованих до навчання за кошти фізичних та юридичних можна буде з 6 вересня, тому вперше навчальний рік для майбутніх вступників розпочнеться не раніше, як з середини вересня.

ВЗ Що цьогоріч змінилося в правилах і вимогах до абітурієнтів?

– Ті, хто обирають спеціальності ”Медицина” та ”Стоматологія”, цього року мають вужчий перелік предметів для свого вибору. Крім того, вперше для вступників на основі освітньо-кваліфікаційного рівня ”Молодший спеціаліст” цьогоріч потрібно мати сертифікат ЗНО з української мови та літератури: його результат буде складовою конкурсного балу на рівні результатів фахових іспитів. Внесли певні корективи й в умови вступу до магістратури – по-перше, іспит з іноземної мови (ЄВІ) вперше проводив Український центр оцінювання якості освіти, а не вищі навчальні заклади. Зате результат цього екзамену буде дійсним для будь-якого університету. А, по-друге, майбутні магістри подаватимуть електронні заяви – це технологічна новинка власне для цієї категорії абітурієнтів.

Випускники ж з повною загальною середньою освітою зможуть завантажити в особистий кабінет копії документів, які підтверджують право на вступ за спеціальними умовами – раніше їх треба було надавати особисто. Безпрецедентним вважаю й ще одне нововведення: уперше абітурієнт отримав право надіслати оригінали документів звичайною поштою, а копії, підтверджені електронним цифровим підписом, на email. Паперові оригінали студенти нададуть, коли розпочнеться навчання.

ВЗ Цього року мінімальний конкурсний бал, з яким можна подавати заяви на місця за кошти державного бюджету, становить 125 балів для усіх закладів вищої освіти. Тернопільский медуніверситет також знизить цей поріг?

 – Ця вимога є загальною для всіх університетів та спеціальностей в Україні. Медичні ж заклади вищої освіти мають свої мінімальні вимоги для вступу на деякі медичні спеціальності. Зокрема, для «Медицини» та «Стоматології» бали за другий і третій предмети ЗНО, тобто біологію, хімію, фізику та математику, повинні становити не менше 150 кожний, а для вступу на спеціальність «Фармація, промислова фармація» – мінімум 130. Також ми встановили найменше значення результатів ЗНО в усіх інших випадках – 120 балів. Звичайно, для подання заяви на навчання за кошти держбюджету для решти спеціальностей ТНМУ мінімальний конкурсний бал складає 125.

ВЗ Ситуацію щодо другого та третього предметів, ЗНО з яких має бути 150 балів та вище, якось намагалися відкоригувати?

– Справді, погоджуючись із високими вимогами до вступників на медичні спеціальності, батьки та абітурієнти вважають несправедливою ситуацію, коли через результат одного з двох ЗНО у 148-149 балів не можна подавати заяву навіть з конкурсним балом у 170 та вище, тоді як вступники з конкурсним балом 155 навчаються за кошти державного бюджету, оскільки подолали мінімальний визначений поріг. У процесі обговорення проєкту умов прийому усі бажаючі могли надсилати свої пропозиції, а враховувати їх чи ні Міністерство освіти та науки визначає самостійно. Але коли документ уже підписаний, його потрібно виконувати.

Цьогоріч Центр оцінювання якості освіти зменшує поріг склав/не склав для деяких предметів, сподіваюся, це допоможе частині вступників досягти мети.

ВЗ Збільшилася чи, навпаки, зменшилася кількість бажаючих стати лікарями?

 – Наразі прийом тільки розпочався, але ті Дні відкритих дверей, які ми проводили упродовж року, пройшли при повних залах. Про інтерес до нашого університету свідчить й висока активність абітурієнтів у соцмережах та величезна кількість запитань, що надходять на електронну пошту. Відеоролик з моїм виступом як відповідального секретаря приймальної комісії за тиждень переглянуло понад 80 тисяч користувачів. Вступники цікавляться умовами прийому, інформацією щодо спеціальностей в нашому виші, отже хочеться вірити: несприятлива пандемічна ситуація не надто позначиться на вступній кампанії.  

ВЗ Плануєте відкривати нові спеціальності?

– Наразі розвиваємо ті, що відкрили раніше. Два роки тому запровадили освітню програму ”Парамедик”, бакалаврат – за кількістю заяв, прохідним балом та рекомендованими до зарахування торік цей напрям підтвердив свою перспективність. Очікуємо не меншого попиту і цього року. Також в рамках реформування охорони здоров’я минулого року ліцензували магістерську освітню програму за спеціальністю ”Громадське здоров’я”.  

ВЗ Чи вплинула проблема з госпітальним базами для кафедр на якість підготовки студентів? 

 – Цього навчального півріччя в часі збіглися дві проблеми: карантинні заходи в країні та введення в дію другого етапу медичної реформи. У працівників клінічних кафедр був обмежений доступ до надання медичної допомоги у закладах охорони здоров’я, відтак ці ж проблеми торкнулися й лікарів-інтернів, які зараз навчаються на очному циклі інтернатури. Як ми виходили з ситуації? Окремо для інтернів та слухачів в освітньому процесі застосовували програму Body Interact – clinical reasoning education. Це освітня програма віртуальних клінічних сценаріїв, яка дає можливість у режимі реального часу відтворити певну клінічну ситуацію з усім необхідним сучасним набором об’єктивних, лабораторних та інструментальних методів обстеження і провести лікування відповідно до сучасних протоколів європейських та американських медичних асоціацій. Також активно використовувалися можливості симуляційного центру ТНМУ. Це дозволило організувати практичні заняття для тем з анестезіології та реаніматології, внутрішньої медицини, педіатрії, отоларингології, ортопедії та травматології, акушерства та гінекології, хірургії, стоматології. Таким чином, лікарям-інтернам була компенсована можливость набувати необхідних знань та навичок. Як результат ми отримали високі показники іспитів ”Крок-2” та атестації.

ВЗ Як ви вважаєте, нове положення про інтернатуру врятує від повторення такої ситуації в майбутньому?

– Коли його введуть в дію і запрацює в реальному часі електронний розподіл, то, сподіваюся, це дозволить забезпечити рівні умови для усіх, хто навчатиметься в інтернатурі. Воно буде обов’язковим для всіх, незалежно від форми навчання. Тобто жодну особу не зможуть зарахувати до інтернатури поза електронною системою. Це нововведення дозволить випускникам самостійно обирати програму інтернатури – і базу стажування, і заклад вищої освіти. А також покращить мотивацію добре навчатися в університеті , зокрема, серйозніше готуватися до ліцензійного іспиту «Крок-2», за результатами якого і буде проводитись ранжування щодо вибору місця проходження інтернатури. Надзвичайно позитивним в проєкті Положення про інтернатуру вбачаю те, що всіх інтернів прийматимуть на роботу на посади лікарів-інтернів і вони отримуватимуть заробітну плату, бо раніше це стосувалось тільки студентів бюджетної форми навчання.

ВЗ Чимало випускників Тернопільського медуніверситету працюють за кордоном. Для виша це безумовно доказ високого рівня знань його випускників, але таким чином Україна втрачає найкращі молоді кадри. Що потрібно, аби лікарі не емігрували?

– Анкетування студентів медичного та стоматологічного факультетів показало їхні пріоритети: фінансова стабільність та соціальні гарантії. Отже зрозуміло, чому певна частина студентів, ще навчаючись в університеті, шукає можливості емігрувати в Польщу, Чехію, Угорщину, Німеччину, де й заробітна платня в кілька разів вища, ніж в нашій країні, й умови праці значно кращі. Але й в Україні є певні зрушення – утворені останніми роками територіальні громади піклуються про здоров`я своїх мешканців, тому намагаються забезпечити лікарів житлом, автомобілем, а також доплачують за роботу з фонду громади. Такі приклади є у нас на Тернопільщини. Сподіваюся, з часом це увійде в повсякденну практику, і лікарі працюватимуть на благо своєї країни.

Лариса ЛУКАЩУК, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я