Якщо вірити результатам дослідження, проведеного нещодавно у Франції, трансплантація донорських гемопоетичних стовбурних клітин може стати перспективним варіантом для дітей із серповидно-клітинною анемією, яким потрібні регулярні переливання крові.
Аномальні показники транскраніальної доплерографії збільшують ризик розвитку інсульту у дітей з серповидно-клітинною анемією. Їх допомагають нормалізувати регулярні переливання еритроцитарної маси, що відповідно, знижують ризик інсульту.
Французькі дослідники, підшукуючи альтернативу трансфузійній терапії, вирішили оцінити потенціал застосування донорських кровотворних стовбурних клітин. В результаті дослідження, яке тривало 1 рік, виявилося: у 80% дітей, які отримували донорські стовбурові клітини, показники транскраніальної доплерографії нормалізувалися. За цей же період таких результатів вдалося досягти тільки у 48% дітей в групі стандартної терапії. Крім того, в першій групі не відзначалося випадків перенасичення залізом, в той час як у дітей з другої спостерігалася підвищена концентрація цього елементу. В обох групах не було ні цереброваскулярних подій, ні смертей, також у жодного пацієнта не розвинулася реакція «трансплантат проти господаря». Потрібно зазначити, що для цього дослідження автори використовували стовбурові клітини, отримані від сіблінгів реципієнтів.
Як повідомляє ресурс Medscape, американські гематологи високо оцінили роботу французьких колег, визнавши, що «трансплантація донорських кровотворних стовбурних клітин є багатообіцяючим варіантом лікування для пацієнтів із серповидно-клітинною анемією, котрі потребують регулярної трансфузійної терапії».
Фахівці відзначили також те, що терапія стовбуровими клітинами добре переносилася в цілому і асоціювалася зі значно більш високою якістю життя через три роки після лікування у порівнянні зі стандартною терапією. «Лікування стовбуровими клітинами спочатку здається складним процесом, але в довгостроковій перспективі воно знижує навантаження на лікаря і пацієнта, оскільки зменшує кількість відвідувань мед закладу та госпіталізацій, а також дозволяє відмінити прийом деяких ліків», – резюмують гематологи.
Джерело: Medscape