Згідно результатів другої фази рандомізованого клінічного дослідження SUNSHINE, яке проводилося під керівництвом фахівців з Онкологічного інституту в Бостоні, високі дози вітаміну D можуть дати деяку перевагу пацієнтам з метастатичним раком товстої кишки.
У SUNSHINE взяло участь 139 пацієнтів з цією пухлиною, які отримували також стандартну хіміотерапію. Вони були рандомізовані у дві групи:
- стандартної дози вітаміну D (400 МО в день),
- дуже високої дози вітаміну D (8000 МО в день протягом 2 тижнів, по 4000 МО в день після 2 тижнів).
Після 22,9 місяців спостереження дослідники визначили, що у пацієнтів з другої групи ймовірність смерті або прогресування захворювання була на 36% нижче. Крім того, у пацієнтів з групи високих доз вітаміну D захворювання прогресувало не так швидко. Примітно, що терапевтичний ефект вітаміну D був не так виражений у пацієнтів з ожирінням, а також у осіб з пухлинами з мутацією KRAS.
Варто зазначити, що результатам SUNSHINE суперечать висновки іншого дослідження, AMATERASU, яке проводилося японськими вченими у вибірці пацієнтів з раком шлунково-кишкового тракту: друге дослідження не виявило у цього вітаміну значного терапевтичного ефекту.
Можливо, вирішити ці протиріччя допоможе третя фаза дослідження SUNSHINE, запланована на кінець цього року — воно включатиме вже 400 пацієнтів з метастатичним колоректальним раком. Автори SUNSHINE впевнені, що якщо результати останньої фази будуть настільки ж обнадійливими, то вітамін D зможе стати частиною стандартної терапії пацієнтів з метастатичним раком товстої кишки.
Джерело: Medscape