У квітні цього року в Харкові завершено будівництво надсучасної установки, котра забезпечить Україну новими дослідницькими можливостями та надасть змогу виготовляти ізотопи для промислового й медичного використання. У найближчих планах — уже в наступному році на базі дослідницької медичної лабораторії відкрити лікувальний Центр ядерної медицини.
Над створенням Центру ядерної медицини активно працюють вчені та лікарі трьох наукових закладів: фізики-ядерники Харківського фізико-технічного інституту, що відповідають за виробництво радіоізотопів, фахівці кафедри ядерної та медичної фізики Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна та лікарі Інституту медичної радіології ім. С.П. Григор’єва, яким належить виконати розробку технологій променевої діагностики та променевої терапії, пов’язаних із роботою нової ядерної установки. З-поміж інших сучасних медичних технологій тут використовуватимуть діагностику пухлин головного мозку, робитимуть дослідження центральної та периферійної гемодинаміки за допомогою ізотопу технецію-99, а також застосовуватимуть бор-нейтрон-захватну терапію.
— Найреальнішим є проект з виробництва ізотопів технецію-99, за допомогою яких у медицині діагностуються захворювання різних органів людини, в тому числі онкологічні, — розповів керівник проекту, заступник генерального директора ХФТІ, доктор фізико-математичних наук, член-кореспондент НАН України Іван Карнаухов. — Зараз ведеться монтаж обладнання, а в 2015 році буде проведено випробування гамма-камери. Сьогодні гамма-дефектоскопія — найпрогресивніша у світі технологія діагностики. 80% захворювань у розвинених країнах світу діагностується за цією методикою, у медичних закладах США її щодня застосовують понад 5 тисяч разів. Україна теж використовує під час діагностики ізотоп технецій-99. Зокрема, в Харкові методом гамма-дефектоскопії володіють фахівці Інституту медичної радіології ім. С.П. Григор’єва та обласної клінічної лікарні. Поки що ми імпортуємо технецій-99 з Узбекистану, але він «живе» зовсім мало часу — всього 6 годин, тому й має назву короткоживучого ізотопу. Потрібно налагоджувати власне виробництво, що ми сьогодні й робимо. А взагалі наш проект передбачає можливість виготовляти до 26 різних ізотопів, яких найбільше потребує медицина. Наступним напрямком діяльності майбутнього Центру ядерної медицини буде бор-нейтрон-захватна терапія. Зараз обладнання для виготовлення стабільного ізотопу бору-10 перебуває на стадії монтажу та запуску. Але під час кризи не вистачає коштів, тому роботи гальмуються.
Лікування онкозахворювань методом бор-нейтрон-захватної терапії — найбільш щадна технологія у світі, яка тільки-но розвивається. Її використовують у США, Росії, Англії, Німеччині, Голландії, Японії. Незабаром будемо лікувати хворих і в Україні. Фізичний принцип технології полягає в тому, що розчин із вмістом стабільного ізотопу бору-10 вводиться в кров людини і через деякий час відбувається його сорбування клітинами пухлини. Потім пухлина опромінюється потоком епітеплових нейтронів. У результаті поглинання нейтрону бором, абсорбованим хворою клітиною, відбувається ядерна реакція саме у ній. Це призводить до знищення ураженої пухлиною клітини та збереження здорових навколо неї.
Ольга ФАЛЬКО, власкор «ВЗ», м. Харків