У 1998 році Федеральне міністерство економіки та технологій Німеччини та Міністерство економіки України започаткували програму перепідготовки Fit for Partnership with Germany. Її генеральним менеджером виступає німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ. Програма передбачає підготовку керівників підприємств вищої та середньої ланки з 14 країн-учасниць, у тому числі і з України, до партнерства з німецькими підприємствами. Українським підприємцям пропонують пройти одномісячне стажування в Німеччині, участь у якому є для них безкоштовною. Передбачено кілька напрямків стажування, у тому числі й такий напрямок, як «Менеджмент в охороні здоров’я». Вікторія Мілютіна, директор Центру променевої діагностики Харкова, стала в 2013 році учасником програми Fit for Partnership with Germany.
— Я проходила стажування в Баварії, яка вважається медичною Меккою Німеччини. Ставила за мету, їдучи на стажування, познайомитися, насамперед, із новими методами діагностики та лікування і в цілому із системою охорони здоров’я Німеччини. У нас була міжнародна група — 23 учасники з 5 країн: лікарі, керівники медичних закладів, — ділиться враженнями Вікторія Мілютіна.
Програма стажування передбачає теоретичну підготовку, а саме: тренінги з різних аспектів сучасного менеджменту, групове відвідування підприємств, індивідуальні контакти та перемовини з німецькими колегами і підприємцями. Баварія для стажування групи «Менеджмент в охороні здоров’я» була обрана не випадково, розповідають координатори програми. Тут розташована величезна кількість клінік і кожен третій німецький хворий лікується в Баварії. Всі клініки без винятку дуже високого рівня — незалежно від того, скільки медичному закладу років і в великому чи маленькому місті він знаходиться. Сама система охорони здоров’я побудована так, що не дозволяє надавати неякісні медичні послуги.
Медики-учасники програми побували в Міністерстві охорони здоров’я Німеччини, познайомилися з організацією невідкладної допомоги на прикладі лікарні швидкої допомоги Мюнхенської муніципальної клініки «Богенхаузен», із геріатричною та ортопедичною службами, численними приватними клініками. Зокрема, з ортоцентром професора Ліля, який є одним із провідних сучасних центрів артроскопічної хірургії, ендопротезування та лікування суглобів спортивної ортопедії. Відвідали інноваційні підприємства та компанії-лідери у виробництві протезів і стерилізаційного обладнання: Siemens, MMM Group, Streifeneder ortho production, Trumpf Medizin systeme та ряд інших. Крім того, кожен провів від 2 до 5 індивідуальних зустрічей.
— Для індивідуальних контактів я обрала Фрайбурзьку університетську клініку, — розповідає Вікторія Мілютіна. — Цьому медичному закладу вже 550 років, у різний час тут працювало 11 лауреатів Нобелівської премії. Також я побувала в Кельні, у клініці «Лінкс фом Рейн», зустрічалася з мюнхенськими лікарями. Що справило найбільше враження? Якщо говорити з професійної точки зору, то, насамперед, сучасні технології в діагностиці, в лікуванні больового синдрому, малоінвазивні ортопедичні методики. Вразила система реабілітації, яка починає працювати, щойно пацієнта вивезли з операційної. Не є таємницею, що німецьку медицину визнано в Європі еталоном якості. І подібні контакти є дуже корисними для лікарів та медичних менеджерів. Вони дозволяють перейняти інноваційний досвід і впровадити його у своїй країні. Починаючи від стандартів якості, так званих «кволіті-менеджмент стандартів», та закінчуючи сучасними технологіями і методами лікування.
Вікторію Мілютіну як директора діагностичного Центру найбільше цікавили методики діагностики, що застосовуються в німецьких клініках. І в Центрі променевої діагностики в Харкові вже найближчим часом планують впровадити запозичені у німецьких колег нові цікаві методики ультразвукового дослідження, магнітно-резонансної томографії та комп’ютерної томографії. А досягнуті домовленості та встановлені у Німеччині контакти стануть у нагоді на той випадок, коли пацієнтам Центру потрібно продовжити лікування за кордоном, адже дають можливість посприяти їм в отриманні медичної допомоги у найкращих німецьких клініках.
— Деякі методики, з якими я ознайомилася під час стажування, в Центрі променевої діагностики ми вже впровадили, — розповідає Вікторія Мілютіна, — наприклад, використовуємо протоколи німецьких клінік при проведенні ультразвукового дослідження серця у пацієнтів Центру.
За 12 років, що програма Fit for Partnership with Germany працює в Україні, більше 700 українських учасників пройшли стажування в Німеччині. Корисні контакти, конкретні домовленості про співпрацю та цікавий інноваційний досвід, який можна ефективно використати у своїй сфері діяльності на батьківщині, — таку мету ставить перед собою більшість учасників програми. І, як правило, досягають. Пояснює експерт-консультант програми Fit for Partnership with Germany Олена Ільєнкова:
— Велику роль у цій програмі відіграє підготовка до стажування. І від того, наскільки якісно проведено попередню роботу, залежить результат поїздки. На співбесіді ми обов’язково перевіряємо реалістичність планів та налаштованість кандидатів на встановлення контактів із німецькими підприємствами та організаціями.
У травні 2013 року український та німецький уряди підписали спільну заяву про продовження програми Fit for Partnership with Germany до кінця 2016 року.
Інна САРІОГЛО, власкор «ВЗ», м. Харків