В цьому році в нейрохірургічному відділенні Центральної клінічної лікарні «Укрзалізниці» почали застосовувати для лікування хронічного болю при захворюваннях хребта метод радіочастотної деструкції. Харківська лікарня стала четвертим в Україні медичним закладом, що має у своєму розпорядженні сучасний радіочастотний деструктор фірми Radionix.
— Уже зроблено десятки операцій, які повернули можливість повноцінного життя без болю пацієнтам із захворюваннями хребта, — розповідає завідувач нейрохірургічного відділення ЦКЛ «Укрзалізниці», лікар-нейрохірург вищої категорії Олександр Марченко. — Як свідчить медична статистика, сьогодні близько 70% мешканців нашої планети страждають від синдромів остеохондрозу. При цьому не в кожного з хворих є грижа чи інший органічний субстрат, який слід лікувати відкритим хірургічним шляхом заради зменшення або подолання болю. Сучасна медицина все більше використовує малоінвазивні методики радикального впливу на різні прояви цієї хвороби. На сьогодні ми теж застосовуємо радіочастотну деструкцію, насамперед, для лікування больового синдрому в поперековій зоні внаслідок уражень структур міжхребцевих дисків при спондилоартрозі, фасет-синдромі. Це патологія, яка дуже часто зустрічається. Вона супроводжується болем хронічного характеру, що важко коригується прийомом значної кількості медикаментів.
Метод лікування болю шляхом радіочастотної деструкції нервів фасеткових суглобів відомий у медичному світі досить давно. Він є, перш за все, безпечним, по-друге — радикальним та ефективним, без використання медикаментів, тривалий прийом яких спричиняє побічні явища. В європейських та американських клініках він успішно використовується вже більше 10 років.
Радіочастотний деструктор генерує струм високої частоти. В м’які тканини хворого, в зону міжхребцевих дисків за допомогою спеціальної канюлі вводиться електрод. На прилеглі тканини впливає струм високої частоти, що призводить до денервації та знеболення тканин.
— Лікар може контролювати температуру та силу дії струму під час проведення операції,— розповідає Олександр Марченко. — Тривалість дії струму в кожній точці — до 90 секунд. Уся операція проходить під місцевою анестезією і триває близько 30 хвилин. Деструкція проводиться під обов’язковим рентгенологічним контролем, що дозволяє забезпечити абсолютну точність введення електроду та, відповідно, домогтися максимального ефекту від втручання. Як правило, больовий синдром у хворого зникає вже в перші хвилини після операції. І якщо при медикаментозній блокаді пацієнт не відчуває болю доки діють ліки, то після радіочастотної деструкції — життя без болю забезпечене на місяці або роки.
В деяких випадках складної діагностики перед цим втручанням нейрохірург проводить пробну медикаментозну блокаду незначною кількістю анестетика — це свого роду тест. Якщо блокада подіяла, радіочастотна деструкція допоможе однозначно. Але дія блокади короткострокова, а радіочастотна деструкція дозволяє досягати тривалого ефекту. Метод радіочастотної деструкції практично не має протипоказань для застосування. Використовувати його можна як у стаціонарі, так і в амбулаторних умовах. Напрацювавши перший досвід роботи з методом радіочастотної деструкції, нейрохірурги ЦКЛ «Укрзалізниці» планують значно поширити діапазон його застосування в лікувальній практиці.
Інна САРІОГЛО, «ВЗ», м. Харків