Нещодавно Харківська обласна організація Асоціації стоматологів України передала місцевим поліклінікам 12 портативних установок вартістю 65 тис. грн для обслуговування пацієнтів вдома. Насамперед вони призначені для надання допомоги ветеранам і людям з обмеженими фізичними можливостями, які не в змозі самостійно відвідати лікаря в поліклініці.
Ще на початку нинішнього року було вирішено підтримати соціально незахищені верстви населення Харкова. Для цього було затверджено спільний проект міської ради та Асоціації стоматологів і, незважаючи на скрутні економічні умови, знайдено джерела фінансування. І ось — сучасні портативні стоматологічні установки вже працюють в усіх районах міста. Крім того, для здійснення цієї програми Асоціація стоматологів виділила 65 тис. грн на медикаменти і знеболювальні.
«Хірургічної стоматологічної допомоги та протезування найбільше потребують лежачі хворі, — розповідає головний лікар стоматологічної поліклініки №7, Голова Харківської обласної організації Асоціації стоматологів України Наталія Удовиченко. — Наша поліклініка приймає виклики від таких громадян цілодобово. Щодня лікарям удавалося обслуговувати вдома в середньому 2-х прикутих до ліжка пацієнтів — відтепер наші можливості розширяться».
В рамках соціального проекту послуги із зубопротезування щороку отримують 2,5 тис. харків’ян, серед них літні люди, яким за рахунок міського бюджету проводять операції з імплантації нижньої щелепи. Харків — єдине місто в Україні, де діє така програма. Вона допомагає вирішувати проблеми хворих, які страждають на адентію, повертаючи їх до повноцінного життя. Така процедура, як правило, показана пацієнтам зі зниженою висотою або повною атрофією альвеолярного гребеня, що не дозволяє фіксувати протез на нижній щелепі. Ці люди не можуть жувати, посміхатися, уникають спілкування з оточуючими. В усьому світі це вважається серйозною проблемою — в багатьох країнах таким пацієнтам навіть надається інвалідність.
«Запровадивши інноваційну програму в стоматології, ми вирішили відразу декілька соціально важливих завдань: надання доступної допомоги пацієнтам і збереження робочих місць для вузькопрофільних фахівців комунальних закладів охорони здоров’я (зубні техніки, ортопеди, терапевти, санітарки, які працюють на цьому держзамовленні). Сьогодні йдеться приблизно про 150 працівників, — говорить заступник Голови Харківської міськради з соціальних питань Світлана Горбунова-Рубан. — Під особливим контролем харківських стоматологів перебувають і переселенці з Донецької та Луганської областей. Вони в повному обсязі отримують ті самі послуги, що й харків’яни: огляди, консультації, діагностику, лікування та видалення зубів. Єдине питання, де виникають певні проблеми, це зубопротезування. Більше того, ми співпрацюємо з багатьма приватними стоматологічними клініками, які з розумінням поставилися до проблем переселенців і допомагають їх вирішувати, зокрема працевлаштовують медиків із сусідніх регіонів».
Ольга Фалько, власкор «ВЗ», м. Харків